کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد!

 • تاریخ: مرداد ۲۲, ۱۴۰۱
 • دسته بندی: مقالات
 • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
 • تعداد بازدید: 973 بار

همه ما عادت‌های بدی داریم که می‌تواند بر ستون فقرات تأثیر بگذارد. مثل بد خوابیدن، کار کردن مدام با گوشی یا خم کردن سر برای زمان طولانی و… اما زمانی که شرایط دیسک‌های کمر ما خطرناک می‌شود و یا به دیسک کمر مبتلا می‌شویم، باید به فکر اصلاح اشتباهات حرکتی خود باشیم. در اینجا کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد، آورده شده است تا با توجه به آن‌ها بتوانید رفتار‌های اشتباه خود را کنار بگذارید و به درمان دیسک کمر خود و همچنین کنترل علائم کمک کنید.

کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد

کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد؟

چرخش هنگام بلند کردن وسایل

افراد زیادی مرتکب این اشتباه می‌شوند! به طور عادی وقتی وسیله‌ای را بلند می‌کنیم، حواسمان به موقعیت بدنی و نحوه برداشتن وسیله نیست. اما چرخش هنگام برداشتن یک وسیله می‌تواند بیش از چیزی که فکر می‌کنید به کمر شما آسیب برساند. هنگام بلند کردن، مراحل زیر را باید انجام دهید:

 • به جسم نزدیک شوید.
 • زانو‌های خود را خم کنید و جسم را محکم بگیرید.
 • با یک حرکت سیال به سمت بالا بلند کنید (نپیچانید! )
 • جسم را نزدیک بدن خود نگه دارید.
 • نزدیک جایی که می‌خواهید شی را قرار دهید حرکت کنید.
 • هنگام پایین آوردن جسم، زانو‌های خود را خم کنید.

اکنون زمان خوبی برای اصلاح عادات بدی است که می‌تواند برای ستون فقرات شما مضر باشد و باعث کمردرد شود.

وضعیت بدنی بد

هر چند وقت یکبار به وضعیت بدن خود فکر می‌کنید؟ اکثر ما اصلاً به وضعیت‌ایستادن خود دقت نمی‌کنیم. اما وضعیت بد یعنی‌شانه‌های خمیده، سر به پایین، زانو‌های قفل شده می‌توانند فشار زیادی بر ستون فقرات وارد کنند. وضعیت خوب بدن شما را در تعادل نگه می‌دارد و به جلوگیری از ایجاد آسیب و درد کمک می‌کند. وضعیت بدنی خوب هنگام‌ایستادن به نظر می‌رسد:

 • پا‌ها کمی از هم فاصله دارند.
 • زانو‌ها صاف
 • چانه اندکی جمع شده
 • ‌شانه‌ها به عقب

در طول فعالیت‌های روزمره خود حتماً وضعیت بدن خود را بررسی و اصلاح کنید. به‌زودی متوجه خواهید شد که وقتی ستون فقرات شما در تعادل است در واقع راحت‌تر هستید!

ورزش خیلی کم یا وزن زیاد

سبک زندگی کم‌تحرک امروزه در جامعه ما بسیار رایج شده است. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به طور منظم ورزش نمی‌کنند و اضافه‌وزن دارند، بیشتر در معرض آسیب‌های کمر و درد هستند. برای اینکه این اتفاق برای شما نیفتد، باید تحرک خود را بیشتر کنید! راهی برای قراردادن ورزش در فعالیت‌های روزانه خود بیابید. نه‌تنها به حفظ سلامت ستون فقرات شما کمک می‌کند، بلکه به شما کمک می‌کند تا آن چربی‌های ناخواسته را کاهش دهید و احساس خوبی نسبت به ظاهرخود داشته باشید!

نادیده‌گرفتن درد

هیچ یک از ما دوست نداریم به دکتر برویم، اما کمردرد مداوم را نباید نادیده گرفت. اگر از کمردرد مداوم، مزمن یا مکرر رنج می‌برید، به پزشک خود مراجعه کنید. در بیشتر موارد یک درمان آسان و غیر جراحی وجود دارد که می‌تواند شما را به زندگی بدون درد بازگرداند. بااین‌حال، اگر درمان نشود یا اجازه پیشرفت داده شود، کمردرد می‌تواند منجر به ناتوانی جدی و شدید شود.

سیگارکشیدن

در میان بسیاری از اثرات مضر سیگار بر بدن، انحطاط زودهنگام و شدیدتر کمر، روزبه‌روز بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد. نیکوتین به هر شکلی که باشد، از انتقال اکسیژن و مواد مغذی مهم به دیسک‌های ستون فقرات جلوگیری می‌کند. دیسک‌هایی که گرسنه از اکسیژن هستند، بسیار کمتر از آنچه در افراد غیرسیگاری دیده می‌شود، می‌توانند خود را ترمیم کنند و بسیار زودتر فرو بریزند. این فروپاشی دردناک ( بیماری دیسک دژنراتیو ) می‌تواند منجر به کمردرد مزمن شود. علاوه بر این، در صورت نیاز به هرگونه جراحی، مشخص شده است که افراد سیگاری زمان بهبودی بسیار کندتری دارند و میزان بالایی از شکست در بهبودی دارند.

ورزش اشتباه

لیست ورزش‌هایی که برای کمردرد توصیه نمی‌شود در اینجا قرار داده‌ایم تا از انجام آن‌ها اجتناب کنید:

تمرینات پرش. هنگامی که آن‌ها انجام می‌شوند، یک بار فشاری قوی بر روی ستون فقرات وارد می‌شود.

ددلیفت با وزنه سنگین. در تکنیک صحیح، این تمرین بی‌خطر است، اما با وزنه‌های سنگین، حتی ورزشکاران باتجربه در تکنیک ضعیف می‌شوند. این منجر به آسیب می‌شود.

اسکات با وزنه‌های سنگین. با کمردرد، انجام اسکات با وزنه‌های اضافی از نظر فنی به سختی انجام می‌شود.

تمرینات افزایش کشش بار محوری قوی روی ستون فقرات می‌تواند درد را تشدید کند.

پلانک برای بیش از ۳۰ ثانیه. ماهیچه‌های کل بدن، از جمله پشت، به طور فعال در اینجا کار می‌کنند. این تمرین می‌تواند درد را بدتر کند.

برای آنکه بدانید چه ورزشی می‌تواند برای دیسک کمر مناسب باشد مقاله ورزش‌‌های ویلیامز برای بهبودی دیسک کمر و کمر درد را مطالعه کنید.

نحوه ایستادن با دیسک کمر

پوشیدن لباس یا کرست تنگ

پزشکان پوشیدن کرست سخت را برای بیرون زدگی دیسک بین مهره‌ای توصیه نمی‌کنند. این محصول می‌تواند برای مدتی این وضعیت را تسکین دهد، اما با استفاده منظم به ضعیف شدن ماهیچه‌ها کمک می‌کند که در صورت عود بیماری منجر به افزایش درد می‌شود.

استرس داشتن

وضعیت استرس مزمن همراه با اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و کاهش عملکرد‌های مانع بدن می‌تواند باعث افزایش رشد فتق ستون فقرات شود و در لیست کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد، جزو گزینه‌های مهم است. برای اینکه باعث پیشرفت بیماری نشوید، باید علل استرس را شناسایی کرد و آن‌ها را از بین برد. هنگامی که دائماً در حال تنش یا در حالت شکست عصبی هستند، فاسیا و عضلات منقبض می‌شوند و به دیسک فشار وارد می‌کنند که باعث درد می‌شود.

در عین حال، جریان خون در بافت‌ها مختل می‌شود، ماهیچه‌ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند و مجرای رگ‌ها باریک می‌شود که می‌تواند منجر به ایجاد بیماری‌ها و عوارض همزمان شود.

کشش ستون فقرات

کشش ارتوپدی ناحیه آسیب دیده یک روش مؤثر درمانی در بسیاری از مناطق است، به عنوان مثال در تروماتولوژی برای شکستگی استخوان برای کاهش قطعات جابجا شده.

در مورد بیماری‌های ستون فقرات، به ویژه آن‌هایی که با فتق دیسک عارضه دارند، این روش نه تنها بی‌اثر است، بلکه خطرناک است. کشش می‌تواند حملات درد حاد و حتی فرآیند‌های دژنراتیو در بافت‌ها را تحریک کند.

اگر میخواهید تا درمورد کشش کمر اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید به مقاله بهترین حرکات کششی برای دیسک کمر مراجعه کنید.

با کفش‌های پاشنه بلند راه رفتن

پزشکان توصیه می‌کنند که خانم‌ها کفش‌های پاشنه بلند را به نفع کفش‌های راحت کنار بگذارند. علاوه بر این، باید وضعیت بدن خود را کنترل کنید و سعی کنید کمر خود را قوز نکنید.

خوددرمانی بدون توصیه پزشکی

نبود درمان مناسب، عدم اقدام در رابطه با بیماری و همچنین سوء استفاده از روش‌های جایگزین درمانی می‌تواند منجر به عواقب غم‌انگیزی شود. طب جایگزین و سنتی تنها می‌تواند به طور موقت علائم را کاهش دهد و مکمل درمان اصلی تجویز شده توسط متخصص باشد. به یاد داشته باشید، هر چه مدت تأخیر طولانی‌تر باشد، مبارزه با بیماری و تغییرات منفی ناشی از آن دشوارتر می‌شود. فتق ستون فقرات یک آسیب‌شناسی خطرناک است که می‌تواند منجر به بی‌حرکتی اندام‌ها و زندگی در ویلچر شود. در این مرحله، عواقب بیماری غیرقابل برگشت است.

 یک توصیه مهم برای کمر درد: هیچ علائمی را نادیده نگیرید!

شدت علائم اصلی فتق ستون فقرات کمری به اندازه و نوع آن بستگی دارد. برخی از بیماران تنها ناراحتی جزئی در حین ورزش را گزارش می‌دهند، در حالی که برخی دیگر از درد شدید رنج می‌برند. اما مهم‌ترین نکته این است که از علائم غافل نشوید. بارزترین علائم آسیب‌شناسی عبارتند از:

 • درد در ستون فقرات گردنی، سینه‌ای یا لومبوساکرال که با ورزش افزایش می‌یابد.
 • درد تابش به‌شانه یا بازو
 • دردی که به باسن، پشت ران و ساق پا منتشر می‌شود.
 • درد مداوم در ناحیه قفسه سینه هنگام کار در موقعیت‌ایستا
 • بی حسی، سوزن سوزن شدن، ضعف ویا احساس اختلال در اندام تحتانی
 • اسکولیوز غیر منتظره ایجاد شده
 • مشکلات عملکرد لگن – بی‌اختیاری، احتباس، ناراحتی، کاهش قدرت و مشکلات زنان
 • بی حسی انگشتان
 • سرگیجه
 • افزایش فشار خون
 • ترکیبی از سردرد با افزایش فشار خون و سرگیجه
 • محدودیت تحرک
 • میگرن و اختلالات خواب
 • ضعف، تحریک‌پذیری و ناتوانی در تمرکز
 • گاهی غش

درک این نکته مهم است که فتق می‌تواند در سن ۲۰ سالگی ظاهر شود، بنابراین حتماً به بدن خود گوش دهید، در هر صورت معاینه تشخیصی را با پزشک انجام دهید.

نظرات