خطرات دیسک کمر که باید به آن توجه کرد

  • تاریخ: اسفند ۲۷, ۱۴۰۱
  • دسته بندی: مقالات
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 661 بار

فتق دیسک در ناحیه کمر یکی از دلایل شایع کمردرد و پا درد است. برای اکثر افراد، علائم با گذشت زمان با درمان یا بدون درمان، بهتر می‌شود. بسیاری از افراد می‌توانند علائم خود را با چیزهایی مانند تغییر در نحوه انجام فعالیت‌های خود، داروهایی برای کنترل درد، ورزش، فیزیوتراپی یا تزریق استروئید مدیریت کنند. اگر یکی از این موارد در کاهش علائم درد تاثیر گذار نباشد، می‌توانید گزینه‌های درمانی دیگری را امتحان کنید یا برخی از آنها را با هم ترکیب کنید. جراحی می‌تواند درد را سریع‌تر از درمان‌های غیرجراحی تسکین دهد. برای علائمی که حداقل ۶ هفته طول کشیده است و انجام فعالیت‌های عادی را سخت می‌کند، در صورتی که سایر درمان‌ها کمکی نکرده باشند، جراحی یک گزینه مناسب است. در درازمدت، جراحی و درمان‌های غیرجراحی برای کاهش درد و سایر علائم تقریباً یکسان عمل می‌کنند.

آیا عمل دیسک کمر خطرناک است

آیا عمل دیسک کمر خطرناک است؟

جراحی کمر خطراتی دارد از جمله: عفونت، آسیب عصبی و این احتمال که جراحی علائم ناشی از دیسک کمر را کاهش ندهد و حتی اگر با جراحی بهبود پیدا کنید، این احتمال وجود دارد که در آینده علائم جدیدی را تجربه کنید.

فتق دیسک کمر چیست؟

استخوان‌هایی که ستون فقرات را تشکیل می‌دهند توسط دیسک‌های کوچک و اسفنجی محافظت می‌شوند. هنگامی که این دیسک‌ها سالم هستند، به عنوان ضربه‌گیر برای ستون فقرات عمل می‌کنند و ستون فقرات را انعطاف پذیر نگه می‌دارند. اما هنگامی که دیسک آسیب می‌بیند، برآمده یا باز می‌شود. به این حالت فتق دیسک می‌گویند. فتق دیسک همیشه علائمی ایجاد نمی‌کند. اما هنگامی که به ریشه‌های عصبی فشار می‌آورد، می‌تواند باعث درد، بی حسی و ضعف در ناحیه‌ای از بدن که عصب در آن حرکت می‌کند، شود.

فتق دیسک در ناحیه کمر یکی از دلایل شایع کمردرد و پا درد است. گاهی اوقات می‌تواند باعث درد و بی‌حسی در باسن و پایین ساق شود که به آن سیاتیک می‌گویند.

چه نوع عمل‌های بی‌خطری برای درمان فتق دیسک انجام می‌شود؟

هدف از این عمل‌ها کاهش فشار از روی ریشه‌های عصبی است. این جراحی‌‌ها معمولا با حذف مواد دیسک انجام می‌شود.

روش‌های مختلفی برای حذف مواد دیسک وجود دارد. این روش‌ها عبارتند از:

  • دیسککتومی باز: این جراحی از طریق یک برش بزرگ در پشت انجام می‌شود.
  • میکرودیسککتومی: این جراحی از طریق یک برش کوچکتر انجام می‌شود و آسیب کمتری به بافت اطراف وارد می‌کند.
  • روش‌های کم تهاجمی: جراحی‌های کم تهاجمی از طریق یک یا چند برش کوچک در پشت انجام می‌شوند. پزشک می‌تواند ابزارهای ویژه‌ای مانند دستگاه‌های برش یا گرمایش یا لیزر را از طریق برش‌ها قرار دهد. این ابزارها می‌توانند بخشی از دیسک را بریده یا از بین ببرند.

در برخی موارد تکه کوچکی از استخوان از مهره آسیب دیده برداشته می‌شود. این قطعه کوچک لامینا نام دارد. این قسمت نازک مهره است که یک قوس محافظ روی نخاع ایجاد می‌کند. روشی به نام لامینوتومی بخشی از لامینا را از بین می‌برد. لامینکتومی بیشتر یا تمام لامینا را از بین می‌برد. همچنین بافت ضخیم شده‌ای را که کانال نخاعی را باریک می‌کند، حذف می‌کند. هر یک از این روش‌ها همزمان با دیسککتومی یا به طور جداگانه انجام می‌شود.

چه درمان‌های غیرجراحی برای فتق دیسک استفاده می‌شود؟

درمان‌های غیر از جراحی اغلب می‌تواند به بیمار کمک کند احساس بهتری داشته باشد. بسیاری از افراد می‌توانند علائم خود را با موارد زیر مدیریت کنند:

تغییر روش انجام فعالیت‌ها

این بدان معناست که روش‌های دیگری را برای انجام فعالیت‌های خود امتحان کنید که باعث درد یا بدتر شدن علائم دیگر نمی‌شوند. برای مثال، اگر نشستن علائم را بدتر می‌کند، برای انجام وظایف خود بایستید.

مصرف دارو برای کنترل درد

استامینوفن (مانند تیلنول) و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (مانند ادویل یا موترین) و ناپروکسن به کنترل درد کمک می‌کنند.

ورزش

ورزش هوازی می‌تواند به کاهش علائم کمک کند. هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار پیاده‌روی کوتاهی (۱۰ تا ۲۰ دقیقه) روی یک سطح صاف انجام دهید (سعی کنید از راه رفتن در شیب‌ها، تپه‌ها یا پله‌ها خودداری کنید.). فقط مسافت‌هایی را پیاده‌روی کنید که می‌توانید بدون درد آن‌ها را ادامه دهید.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی کمک می‌کند تا تمرینات کششی و قدرتی را یاد بگیرید که درد و سایر علائم را کاهش دهد. هدف از این درمان آسان‌تر کردن کارها و فعالیت‌های روزانه است.

تزریق استروئید

اگر سایر درمان‌های غیرجراحی مؤثر نبوده باشند، تزریق استروئیدها برای برخی افراد توصیه می‌شود. استروئیدها با کاهش التهاب در ریشه عصبی، درد پا را کاهش می‌دهند. اگر یکی از این موارد جواب نداد، می‌توانید چیز دیگری را امتحان کنید یا برخی از آنها را ترکیب کنید.

جراحی دیسک کمر چه خطراتی دارد؟

اکثر مردم هیچ مشکلی با جراحی کمر برای فتق دیسک ندارند. اما در مورد اکثر جراحی‌ها، خطراتی وجود دارد؛ بعضی از آنها عبارت‌اند از :

  • خطر آسیب جزئی به اعصاب یا ستون فقرات در حین جراحی وجود دارد.
  • برخی از افراد بافت اسکار زیادی در ناحیه جراحی ایجاد می‌کنند. آن بافت می‌تواند به اعصاب فشار بیاورد و باعث درد شود.
  • خطر عفونت وجود دارد که می‌تواند باعث آسیب بیشتر شود.

عوارض جانبی جدی بیهوشی رایج نیستند اما می‌توانند شامل مشکلات تنفسی، حمله قلبی، سکته مغزی و حتی مرگ باشند. این احتمال وجود دارد که جراحی علائم را کاهش ندهد و حتی اگر با جراحی بهبود پیدا کنید، این احتمال وجود دارد که علائم جدیدی در آینده داشته باشید.

پزشک چه زمانی جراحی فتق دیسک را پیشنهاد می‌کند؟

پزشک زمانی جراحی را به عنوان یک گزینه مناسب درمانی برای فتق دیسک توصیه می‌کند که :

علائم بیمار حداقل ۶ هفته طول کشیده است، انجام فعالیت‌های عادی برای فرد سخت شده است و سایر درمان‌ها کمکی نکرده‌اند. همچنین فرد باید به دلیل شغلش سریعاً بهتر شود یا هر چه زودتر به فعالیت‌های دیگر خود بازگردد.

نظرات