طول عمر بیماران تومور مغزی

  • تاریخ: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
  • دسته بندی: بیماری ها
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 36 بار
طول عمر بیماران تومور مغزی

طول عمر بیماران تومور مغزی وابسته شرایط و نوع توموری است که در بیمار ایجاد شده و همین موارد می‌تواند تاثیر مستقیم در طول عمر آنها داشته باشد. همانطور که می دانید تومور مغزی یک بیماری بسیار خطرناک و سنگین است که می تواند در مدت زمان کم باعث مرگ بیمار شود. اما به طور کلی شرایطی نظیر نوع تومور اندازه تومور نحوه انتشار و محل قرارگیری تومور می تواند تعیین کننده طول عمر بیمار باشد.

در نتیجه برای مشخص کردن طول عمر بیماران تومور مغزی حتما باید این شرایط بررسی شده و برای افزایش طول عمر آنها عمل ها و درمان های مختلفی صورت گیرد.

تومور مغزی چیست؟

تومور مغزی یک بیماری است که در مغز اتفاق افتاده و باعث رشد سلول های ناهنجار در مغز می شود. رشد سلول های ناهنجار باعث ایجاد توده ای در مغز شده که به آن تومور گفته می شود. به طور کلی تومور های مغزی به دو دسته کلی تقسیم می شوند که طول عمر بیماران تومور مغزی در هر کدام از این دسته ها متفاوت است.

دسته اول شامل توموری است که منشا آن از سلولهای خود مغز بوده و به آن تومور مغزی اولیه گفته می شود. این تومور در کودکان به طور معمول در حفره کرانیال خلفی و در بزرگسالان در دو سوم قدامی نیمکره مغزی شکل می گیرد.

دسته دوم شامل توموری است که در اثر گسترش سرطان یا بدخیمی خطرناک از دیگر اندام‌ها به مغز ایجاد شده باشد. به این تومور، متاستاز یا تومور مغزی ثانویه گفته می شود.

نشانه های بروز تومور مغزی

زمانی که بیمار دچار تومور مغزی می شود علائم و نشانه هایی در بیمار ایجاد شده که از شایع ترین علائم تومور مغزی می توان به سردرد، ضعف، ناهماهنگی، تشنج، عدم توانایی در راه رفتن و حرف زدن، تغییرات خلقی، مشکل در تمرکز و دیگر مشکلات مغزی اشاره کرد. بیشترین نشانه ها در مرحله آخر تومور مغزی نمایان می شوند، اما اگر بتوان محل دقیق تومور و میزان پیشرفت تومور را تشخیص داد، میتوان راحت تر آن را درمان کرد.

طول عمر بیماران

بر اساس گزارشات تهیه شده از بیماران مبتلا به تومور مغزی که سابقه پنج سال ابتلا به این بیماری را دارند، می توان گفت که بین ۱۰ تا ۳۲ درصد بیماران پس از انجام جراحی تومور مغزی ، درمان با اشعه یا شیمی درمانی، کاملا بهبود یافتند. البته هرچه میزان سن بیمار بالاتر برود، احتمال بهبود آن کمتر می گردد.

البته در بسیاری از موارد بعد از ابتلا به تومور مغزی انواع مختلفی از سرطان نیز در مغز ایجاد می شود. به طور مثال افرادی که علاوه بر تومور مغزی دچار سرطان آستروسیتوما هستند، در بین افراد ۲۰ تا ۴۴ سال حدود ۶۵ درصد و در بین افراد ۵۵ تا ۶۴ سال حدود ۲۱ تا ۵۵ درصد احتمال بهبود و طول عمر به مدت پنج سال را دارند.

برخی افراد نیز دچار تومور مننژیوم شده اند که نوعی تومور مغزی است و در بین افراد ۲۰ تا ۴۴ سال حدود ۹۲ درصد و در بین افراد ۵۵ تا ۶۴ سال حدود ۶۷ درصد احتمال بهبودی وجود دارد.

عمر بیماران تومور مغزی

احتمال بقا در تومورهای مغزی بدخیم

بر اساس آمار، مبتلایان به تومور مغزی بدخیم در طول عمر پنج ساله به میزان ۲۰ درصد شانس بقا دارند. در واقع ۴۰ درصد این بیماران ممکن است حدود یک سال یا بیشتر زنده بمانند اما حدود ۱۵ درصد از آنها شانس زندگی تا ۱۰ سال را نیز دارند. در افرادی که سن آنها بین ۱۵ تا ۳۹ سال است، میزان بقا بعد از درمان تا ۶۰ درصد نیز افزایش خواهد داشت.

طول عمر بیماران تومور مغزی در گریدهای مختلف چقدر است؟

همان طور که گفت این میزان طول عمر بیماران بستگی به نوع تومور، سن بیمار، شرایط جسمانی، موقعیت قرار گیری تومور و موارد دیگر دارد. بنابراین تعیین میزان دقیق احتمال بقای بیماران بسیار سخت است اما بر طبق آمار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نروم آکوستیک :

نوعی تومور خوش خیم است که به آن شوانومای وستیبولار گفته می‌شود و تقریباً همیشه قابل درمان است. از نشانه های این تومور می‌توان به کاهش میزان شنوایی، عدم تعادل،سردرد، سرگیجه، فلج شدن بخشی از صورت و غیره اشاره کرد.این تومور معمولاً در اثر امواج مایکروویو در دستگاه الکترونیکی ایجاد می شود. احتمال بقای بیماران تومور مغزی در این نوع تومور بسیار بالاست. ( تومور عصب شنوایی)

آستروسیتوما :

نوع دیگری از تومور مغزی است که دارای گرید های یا درجات مختلف میباشد. در گرید ۱ این تومور، بیش از ۹۰ درصد بیماران بهبود یافته و می توانند به مدت ۵ سال یا بیشتر بعد از درمان زنده بماند. در گرید ۲ این تومور، بیش از ۵۰ درصد بیماران مبتلا میتوانند بعد از درمان به مدت ۵ سال یا بیشتر از زنده بمانند.

در گرید ۳ این تومور، تنها ۲۰ درصد از بیماران پس از درمان می توانند به مدت ۵ سال به زندگی خود ادامه دهند. در گرید ۴ این تومور که شدیدترین حالت آن محسوب می شود، تنها ۵ درصد از بیماران بعد از بهبود ممکن است به مدت ۵ سال زنده بمانند. این آمار مربوط به تومور آستروسیتوما در بزرگسالان بود اما میزان بقای بیماران تومور مغزی در کودکان بیشتر است.

بر طبق آمار، در تومور گرید ۱، حدود ۹۵ درصد از کودکان، در تومور گرید ۲ حدود ۶۰ درصد از کودکان، در تومور گرید ۳ حدود ۲۰ درصد از کودکان و درگرید شماره ۴ حدود ۱۰ درصد از کودکان شانس ادامه زندگی به مدت ۵ سال یا بیشتر را دارند. این آمار در تومور گلیوبلاستوما نیز بسیار مشابه است.

اپاندیموما:

نوعی از تومور مغزی است که بقای عمر بیماران تومور مغزی در آن بسته به محل قرارگیری تومور دارد زیرا این تومور در مغز یا ساقه مغز قرار گرفته همین امر می‌تواند در درمان آن تاثیر گذار باشد. منشا این تومور، سلول‌های آپاندیمال است که این سلول ها در مایع مغذی و رشته های نخاعی وجود دارند و وظیفه آنها ترمیم آسیبهای بافت عصبی است.

در مواردی که توموراپاندیموما در مغز قرار گرفته است، در گرید ۱ این تومور بیش از ۹۰ درصد از بیماران بهبود یافته و می‌توانند بیش از ۵ سال زندگی کند. درگیری دو این تومور، حدود ۷۰ درصد از بیماران درمان شده و زندگی طولانی تر از پنج سال خواهند داشت. اما در گرید ۳ این تومور، حدود ۵۰ درصد از بیماران کاملا بهبود یافته و طول عمر بیماران تومور مغزی در این حالت بیشتر از ۵ سال است.

اما زمانی که تومور اپاندیومیوما در ساقه مغز قرار گرفته و مشعل نخاعی دارد، حدود ۹۰ درصد از بیماران در گرید های ۱ و ۲ درمان شده و عمر آنها بیشتر از ۵ سال خواهد بود. اما در کودکان مبتلا به این بیماری تنها ۶۵ درصد از آنها میتوانند بیشتر از ۵ سال عمر کرده و حدود ۶۰ درصد از آنها طول عمر بیشتر از ۱۰ سال دارند.

الیگودندروگلیا :

بیماران مبتلا به تومور مغزی الیگودندروگلیا نیز در گرید های ۱ و ۲ حدود ۷۰ درصد بهبود یافته طول عمر بیشتر از یک سال دارند اما ۴۰ درصد از آن ها حدود ۵ سال یا بیشتر عمر خواهد کرد. گرید ۳ این نوع تومور مغزی که به آن سرطان مغزی آناپلاستیک میگویند، احتمال ابتلا بسیار نادر بوده و آمار دقیقی در دسترس نیست.

نظرات