شایع ترین علائم تومور مغزی و علت آن ها

 • تاریخ: دی ۲۹, ۱۳۹۸
 • دسته بندی: مقالات
 • دیدگاه کاربران: ۵ دیدگاه
 • تعداد بازدید: 4270 بار
علائم تومور مغزی

تومور مغزی  یا یک تومور خوش خیم مغزی می‌تواند سبب ایجاد نشانه هایی از ناراحتی‌های مزمن در فرد شود. این علائم هشدار دهنده همچنین ممکن است اگر تومور از مناطق دیگر بدن به مغز گسترش یابد و یک تومور را شکل دهد، رخ دهد. علائم تومور مغزی می‌تواند بر اساس اندازه تومور، سرعت رشد و موقعیت آن متفاوت باشد. به عنوان مثال، توموری که در بخش بزرگ و بیرونی مغز معروف به غشای مغز وجود داشته باشد، بسته به جایی که در مغز تومور تشکیل می‌شود، می‌تواند علائمی از مشکلات گفتاری یا بینایی تا ضعف و بی‌حسی در یک طرف بدن دیده شود.

صرف نظر از این که  تومور‌ها بدخیم یا خوش خیم هستند، هر گونه نشانه‌ای از تومور مغزی مستلزم توجه فوری است.

هر سردردی نشانه تومور مغزی نیست!

همه سردرد‌ها نباید باعث نگرانی در شما شوند. شما ممکن است یک میگرن گذرا یا یک سردرد ناشی از درد گردن داشته باشید. شما به سادگی با مصرف یک آسپرین یا داروی دیگر می‌توانید سردرد خود را کاهش دهید. اما هنگامی که سردردهای شما در طول زمان به وجود می‌آیند و ادامه می‌یابند، به خصوص زمانی که با سایر مشکلات عصبی همراه هستند، شما ممکن است علائم تومور مغزی را نشان دهید.

درباره تومور مغزی بیشتر بدانید

تومور مغزی یک توده بافتی است که توسط انباشت سلول‌های غیر طبیعی در مغز تشکیل شده است. انواع بسیاری از تومو‌رهای مغزی وجود دارد. این تومور ها می توانند خفیف و غیرقابل تشخیص (خوش خیم) یا سرطانی (بدخیم) باشند. آنها می‌توانند در مغز (تومورهای مغزی اولیه) یا از قسمت‌های دیگر بدن گسترش پیدا کرده باشند (تومورهای ثانویه یا تومورهای متاستازی مغزی).

سرعت رشد تومور‌های مغزی می‌تواند بسیار متفاوت باشد. میزان رشد و موقعیت تومور به سایر ساختار‌های مغز بستگی دارد که چگونه عملکرد سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. گزینه‌های درمان تومور مغزی (لینک به درمان تومورهای مغزی) بستگی به نوع تومور، اندازه و موقعیت آن دارد.

علل پیدایش تومور مغزی چه می تواند باشد؟

علت اصلی بسیاری از تومو‌رهای مغزی مشخص نیست. برای بسیاری از تومورها، جهش‌های ژنتیکی یا ناهنجاری‌های کروموزومی با ایجاد تومور مرتبط هستند.

اکثر تومورهای مغزی تک گیر هستند، اما برخی از آنها به شرایط خاص ژنتیکی مانند نوروفیبروماتوز نوع I و II، بیماری فون هیپال-لینداو، سندرم لی-فراومنی، سندرم تورکوت، اسکلروز سلولی و سندرم کارسینوم سلول بازال مرتبط هستند .

افراد مبتلایی که پرتودرمانی  می‌شوند، به عنوان بخشی از درمان قبلی برای بدخیمی‌های دیگر، خطر ابتلا به تومورهای مغزی جدید در آن‌ها افزایش می‌یابد.

تومورهای مغزی ممکن است در هر سنی اتفاق بیافتند اما در سنین جوانی و نوجوانی شایع تر هستند. هر دو جنس مردان و زنان می‌توانند تومورهای مغزی داشته باشند، اما مردان دارای خطر ابتلای پایین تری هستند.

بیشتر بخوانید : علت بوجود آمدن تومور مغزی

علائم تومور مغزی و عوارض چیست؟

تومورهای مغزی می‌توانند علائم و نشانه‌های مختلفی ایجاد کنند. بین نشانه ها و علائم تفاوت وجود دارد. بیمار یک علامت را احساس خواهد کرد، اما یک نشانه معمولا در آزمایشات پزشکی تشخیص داده می‌شود. هر دو نشانه و علائم هنگام تشخیص ارزیابی می‌شوند.

علائم به جایی که تومور در مغز واقع شده، بستگی دارد. برخی از علائم رایجی که باعث ایجاد تومورهای مغزی می‌شوند عبارتند از:

جمجمه مانند یک جعبه بسته است که نمی‌تواند گسترش یابد. وقتی یک تومور رشد می‌کند، فشار داخل این “جعبه”، که با عنوان فشار داخل جمجمه (ICP) شناخته می‌شود، افزایش می‌یابد. تومور به سایر قسمت‌های مغز فشار وارد می‌کند. بافت‌های متورم اطراف تومور نیز فشار ایجاد می‌کنند. رشد تومور اغلب منجر به یک بیماری به نام ” هیدروسفالی (hydrocephalus) ” می‌شود که باعث ایجاد فشار در مایع مغزی نخاعی  در بطن‌های مغزی می‌شود. هیدروسفالی، که در زیر شرح داده شده است، ICP یا فشار جمجمه‌ای را نیز افزایش می‌دهد.

هیدروسفالی

هیدروسفالی

رشد تومور و تورم در مغز ممکن است جریان مایع شفافی را که به نام مایع مغزی نخاعی (CSF) شناخته می‌شود، مسدود کند. CSF توسط بخشی از مغز که کروئید نامیده می‌شود، تولید می‌شود و در داخل مغز و نخاع در یک مسیر خاص حرکت می‌کند. CSF یک مقاومت مخصوصی در مغز و نخاع فراهم می‌کند. این مقاومت و عایق بودن کمک می‌کند تا از آسیب رسیدن به این اندام‌ها جلوگیری شود.

اگر جریان CSF توسط تومور مسدود شود، حالتی مانند آب در یک سد ایجاد می‌شود. این امر منجر به یک وضعیت هیدروسفالی می‌شود. بطن‌های مغزی بزرگتر می‌شوند و فشار داخل جمجمه نیز افزایش می‌یابد. هیدروسفالی همچنین با عنوان “آب در مغز” نیز نامگذاری شده است. اگر کودکی مبتلا به هیدروسفالی  باشد، ممکن است مایع اضافی از مغز را با انجام یک عمل جراحی به نام ونتریکولوستومی یا قرار دادن یک شانت در مغز تخلیه کرد .

برخی از علائم افزایش ICP (با و بدون هیدروسفالی) عبارتند از:

 • سردرد  (معمولا در صبح‌ها)
 • استفراغ و یا تهوع (معمولا در صبح)
 • شروع خارش و تار شدن یا کاهش بینایی
 • تغییر در هوشیاری، مانند سست شدن یا خواب آلودگی
 • تغییر در رفتار
 • تشنج
 • در نوزادان: بزرگ شدن فونتانل (نقطه نرم) و یا افزایش حجم جمجمه
 • در نوزادان: چشم هایی که به سمت پایین حرکت می‌کنند، جایی که قسمت سفید چشم در بالای قسمت تیره قرار دارد؛ همچنین با عنوان “چشم غروب آفتاب” شناخته می‌شود
تشنج

تشنج : اغلب به صورت جزئی 

تشنج معمولا علامت تومور مغزی است و تقریبا ۶۰٪ بیماران آنها را تجربه می‌کنند. آنها اغلب زمانی اتفاق می‌افتند که تومورها در قسمت مرکزی مغز واقع شده و سرعت رشد آهسته و ضایعات زیادی دارند.

آنها همچنین در مواردی که گلیوما به آرامی رشد می‌کند (تومور در سلول‌های گلیال)، تومور مننژیوم  (تومور در مننژ ها)، تومورهای ساقه مغز  و زمانی که تومور شروع به متاستاز یا گسترش به سلول های مجاور را آغاز کرده است، نیز رخ می‌دهند.

تشنج زمانی رخ می‌دهد که تومورها با سیگنال‌های الکتریکی بین سلول‌های عصبی تداخل ایجاد می‌کنند، یا آنها را مختل یا تشدید می‌کنند. با توجه به محل تومور، تشنج می‌تواند به طور کلی، بر کل بدن و یا ناحیه خاصی اثر بگذارد، که منجر به اسپاسم در یک گروه خاص از عضلات و یا تاثیر بر اعصاب خاص می‌شود. گاهی اوقات تشنج می‌تواند در شما احساس “عجیبی” ایجاد کند به طوری که شما بعدا قادر به توصیف آن نخواهید بود. گاهی اوقات شما حتی قادر نخواهید بود فاز بعدی را به یاد بیاورید. به این نوع تشنج‌ها، تشنج‌های کانونی گفته می‌شود.

تشنج‌های جزئی احتمالا در مراحل اولیه شایع تر هستند. در بعضی از افراد ممکن است یک هشدار قبل از تشنج مانند سردرد، حالت تهوع یا سرگیجه، رخ دهد .

سر درد

سردرد : غیر قابل اثبات و مقاوم در برابر داروها

یک سردرد مداوم جدید نشانه ای معمول از تومور مغزی است، اگرچه نشانه اولیه نیست. حدود ۵۰٪ از بیماران مبتلا به تومور مغزی از سردرد شکایت دارند اما معمولا در شروع تومور این اتفاق نمی افتد. تومور با فشار روی مغز یا ممانعت از جریان مایع مغزی نخاعی و افزایش ICP یا فشار داخل جمجمه باعث سردرد می‌شود.

تفکیک بین سردرد مرتبط با تومور و سردرد‌های عادی که ممکن است به علت سینوس، آنفلوآنزا یا میگرن ایجاد شود دشوار است.

 • درد ممکن است خفیف و شبیه یک میگرن باشد یا حتی ممکن است یک سردرد تنشی باشد.
 • اعتقاد بر این بود که سردرد توموری در صبح بدتر می‌شود و در عرض چند ساعت بهبود می‌یابد، اما این امر ممکن است همیشه صادق نباشد.
 • درد زمانی که شما فعالیتی را انجام می‌دهید که باعث افزایش فشار در سر شما می‌شود، مانند سرفه کردن، عطسه کردن یا خم شدن، افزایش می‌یابد.
 • داروهای بدون نسخه، استراحت یا خواب کمک کننده نیستند.
 • همچنین ممکن است همراه با تهوع و استفراغ باشند.

استفراغ از علائم تومور مغزی

استفراغ: مداوم و غیر قابل کنترل 

استفراغ مداوم یا تهوع، بدون هیچ دلیلی مشخصی، به خصوص در صبح و یا زمانی که موقعیت خود را تغییر می‌دهید، می‌تواند نشانه ای از تومور مغزی باشد. استفراغ اغلب ناشی از افزایش فشار داخل جمجمه است، به همین دلیل است که حرکت باعث شروع آن می‌شود.پ

در بررسی بیماران دارای تومورهای مغزی با تومورهای اولیه و متاستاتیک، ۴۰٪ از استفراغ و حالت تهوع شکایت داشتند.

این بدان معنی است که استفراغ علامت مشترک در مراحل مختلف تومور مغزی است. معمولا تصور می‌شود که استفراغ علامت یک تومور در مخچه است. با این حال، اگر بدون علائم دیگر همراه باشد، ما اغلب استفراغ را به عنوان نشانه ای از یک مشکل در سیستم گوارشی تلقی می‌کنیم.

مشکلات بینایی از علائم تومور مغزی

در برخی موارد، تومور عصب بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد. این عصب همان عصبی است که پیام بین چشم و مغز را حمل می‌کند. همچنین ممکن است بر روی اعصاب تاثیر گذار باشد که حرکت چشمها را کنترل می‌کند که با عنوان اعصاب کرانیال شناخته می‌شوند. برخی از مشکلات چشمی عبارتند از:

 • پاپیلیدمیا : این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که عصب بینایی متورم شده باشد
 • از دست دادن بینایی
 • دو بینی
 • نیستاگموس : این علامت به حرکت سریع و غیر قابل کنترل گفته می شود
 • دید تونلی
 • کوری
 • تغییر شخصیت : افسردگی یا تهاجم 

با توجه به موقعیت و سرعت رشد تومور، شخصیت شما نیز ممکن است به طور قابل توجه یا ظریفی تغییر کند. تومور سریع الرشد در لب جلویی تغییرات شخصیتی ناگهانی ایجاد می‌کند و شما را به راحتی تحریک، افسرده و گیج می‌کند. شما حتی ممکن است حالت تهاجمی داشته باشید، اگرچه ممکن است هیچ سابقه رفتار تهاجمی از قبل نداشته باشید. شما همچنین ممکن است رفتارهای فرهنگی یا اجتماعی نامناسبی داشته باشید. این به این دلیل است که لوب جلویی مسئول ویژگی‌های شخصیتی شما را بر عهده دارد. اگر تومور بر کیفیت سیگنال‌های عصبی در این ناحیه از مغز تأثیر می‌گذارد، می‌توانید کنترل احساسات و رفتار‌های خود را از دست بدهید و قادر به تنظیم رفتار خود با توجه به محیط اطراف خود نباشید.

گفتاری و شنیداری : دشواری در سخن گفتن 

از دست رفتن ناگهانی مهارت‌های ارتباطی می تواند تومور مغزی را نشان دهد. شما ممکن است با خجالت زده شوید، با لکنت زبان صحبت کنید، به طور ناگهانی صحبت کنید، در استفاده از کلمات مناسب به مشکل برخورد کنید، کلمات نامناسب استفاده کنید، اسم اشیاء معمول را فراموش کنید و قادر نباشید یک جمله معنی دار را با به هم چسباندن کلمات تولید کنید. گاهی اوقات ممکن است به صورت روان صحبت کنید، اما سخنرانی شما ممکن است با «غیر از کلمات» پر شود. شما ممکن است قادر به نوشتن، اما خواندن آنچه نوشته اید، نباشید. این علائم همچنین می تواند یک سکته مغزی یا حمله میگرن را نشان دهد. همه سه وضعیت پزشکی جدی هستند و نیاز به توجه دارند.

تومور می تواند زبان شما را تحت تاثیر قرار دهد. مغز شما دو مرکز گفتار اصلی دارد و یک تومور در هر یک از این لوب ها می‌تواند صحبت کردن شما را دشوار کند.

 • ناحیه ورنیک در نزدیک لوب کناری مغز، که به شما کمک می‌کند تا زبان را درک کنید و سخن دیگران را رمزگشایی کنید.
  منطقه بروکا در نزدیکی لوب جلویی که به تولید گفتار کمک می‌کند، به طوری که شما به طور معنادار و روان صحبت می‌کنید
  این دشواری در استفاده و درک زبان به معنای دیسپاسیا یا آفاسیا شناخته می‌شود.

اگر تومور در لوب کناری مغز شما و بر لوبول کناری پایینی وجود داشته باشد، ممکن است در تکرار حرف دیگران مشکل داشته باشید ، قسمت دیگری که در تولید گفتاری و تکرار گفتاری تأثیر می‌گذارد. با این حال، اگر شما نمی‌توانید کلمات دیگران را درک کنید، باید مشکوک به تومور مغزی باشید و همچنین ممکن است کاهش شنوایی مرتبط با تومورهای ساقه مغز نیز باشند.

از دست دادن حافظه : یادآوری یا ثبت اطلاعات

تومور مغزی، به ویژه در لبه‌های پیشانی و تمپورال، ممکن است بر حافظه شما در مورد اشیا، افراد، مکان ها یا حوادث زندگی‌تان تأثیر بگذارد. ناتوانی در یادآوری هر نوع اطلاعاتی که قبل از شناخت تومور مغزی در شما وجود داشته است، به عنوان آمنیازی رتروگراد شناخته شده است.

شما همچنین ممکن است قادر به یادآوری موضوعات بعد از گسترش تومور مغزی نیز نباشید. این ناتوانی در پردازش اطلاعات جدید به معنای آمنیازی آنتروگراد شناخته می‌شود. متاسفانه، از دست دادن حافظه ممکن است در اثر درمان نیز باشد.

خستگی از علائم تومور مغزی

خستگی : با وجود خواب زیاد

ممکن است دچار خستگی شدید بدنی شوید. این امر می‌تواند به علت تشنج، سردرد یا حالت تهوع باشد یا اینکه بدن شما بیشتر از انرژی خود در مبارزه با تومور استفاده می‌کند. همچنین، تومور، کارهای ساده و روزمره شما را به یک چالش بزرگ تبدیل می‌کند، و میزان اضافی تمرکز و تلاشی که برای انجام این کارهای روزمره صرف می‌کنید، می‌تواند انرژی شما را از بین ببرد.

این احساس خستگی اغلب از طریق خواب و استراحت از بین نمی‌رود، گرچه با رشد تومور، ممکن است بیش از حد بخوابید یا خواب در طول روز داشته باشید. خستگی اغلب با بی تفاوتی، تحریک پذیری، افسردگی یا احساسات منفی در مورد خود و دیگران همراه است.

عدم تعادل : از دست دادن تعادل و هماهنگی

اگر در حفظ تعادل خود در طول راه رفتن مشکل دارید یا در هماهنگی دست‌ها و پاها مشکل دارید، ممکن است نشانه تومور مغزی باشد. این نشانه‌ها ممکن است ناشی از تومور در مخچه، قشر مغزی یا لوب جانبی باشد که هر کدام به شیوه‌های مختلف برای هماهنگی حرکات مسئول هستند. تومور ساقه مغز که بر شنوایی تاثیر می‌گذارد نیز می‌تواند به از دست دادن تعادل در شما کمک کند.

اگر علت تومور در لوب جانبی باشد،عدم تعادل را می‌توان به بی‌حسی یا ضعف در یک طرف بدن شما نسبت داد. همانطور که ساقه مغز و لوب قدامی کنترل حرکت‌های عضلانی مربوط به بلع و صحبت کردن را برعهده دارند، به همین ترتیب،در صورتی که تومور در این مناطق وجود داشته باشد، بیماران نیز با این فعالیت‌ها مشکل خواهند داشت.

تغییرات فیزیولوژیک غیر طبیعی : اندام‌های بزرگ و پریود‌های نامنظم

تومور در غده هیپوفیز می تواند پریود‌های نامنظم، و تولید بیش از حد شیر در مادر، بزرگی سینه‌ها در مردان و موهای بیش از حد در بدن ایجاد کند. همچنین ممکن است باعث بزرگ شدن دست و پاها، چاقی و تغییرات فشار خون در شما منجر شود. پلک افتاده یا دهان کج نیز می‌تواند نشانگر تومور در مغز شما باشد.

نظرات


حسن

ممنون از سایت خوبتون و اطلاعات کامل و جامعی که در اختیار مخاطب قرار دادید ، واقعا استفاده کردم


پاسخ
صفی الله

خیلی ممنون از معلومات خوب شما موفق باشید


پاسخ
ناشناس

سلام . ممنون میشم پاسخگو باشید!
خواستم بگم من حدود یک هفته ای هست که سمت راست صورتم و دست راستم حالت کم حس بودن داره . این میتونه ربطی به مغز و … داسته باشه ⁉️⁉️


پاسخ
هچ

آخیش خیالم راحت شد تومور نی چون هیچکدمون علائم رو ندارم


پاسخ
asdfghjkl

سلام
من مدتی سمت چپ بدنم بی حسه چشم چپم حس میکنم یه جوری موقع حرف زدن بعضی کلمات نمیتونم درست تلفظ کنم بیشتر مواقع صبح ها سرم درد میکنه حتی یبار ازخواب بلند شدم نمیتونستم رو پام وایستم چند بار خوردم زمین ، خیلی زود عصبانی میشم


پاسخ