آیا درد پشت سر خطرناک است؟

 • تاریخ: آذر ۱۳, ۱۴۰۰
 • دسته بندی: مقالات
 • دیدگاه کاربران: ۳ دیدگاه
 • تعداد بازدید: 2572 بار

سردرد می‌تواند دلیل اصلی درد یا علامت ثانویه مشکلات در قسمت دیگری از بدن باشد. برخی از علائم سردرد به طور خاص در پشت سر رخ می‌دهد. بسیاری از سردردها بدون درمان از بین می‌روند، اما برخی از آنها دلایل جدی‌تری دارند. درحالی‌که اغلب درد در پشت سر خطرناک نیستند اما ممکن است برخی از انواع سردردهایی که در پشت سر ایجاد می‌شوند، خطرناک باشند. در ادامه به معرفی سردردهایی ازاین‌قبیل خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

تومور مغزی

در برخی موارد ممکن است سردردی داشته باشید که دردناک‌تر از حد معمول به نظر می‌رسد و احساس متفاوتی نسبت به سردرد تنشی یا میگرن معمولی داشته باشد. در این حالت ممکن این فکر به ذهنتان خطور کند که آیا تومور مغزی دارید؟ بله امکان تومور مغزی وجود دارد اما به‌خاطر داشته باشید که بیشتر سردردها ناشی تومورهای مغزی نیستند و می‌توانند هزاران دلیل داشته باشند. اکثر تومورهای مغزی در واقع از جای دیگری در بدن شروع می‌شوند و سپس به مغز گسترش میابند.

این تومورها به‌عنوان تومورهای متاستاتیک مغز شناخته می‌شوند. توموری که در مغز ایجاد می‌شود تومور اولیه مغز نامیده می‌شود؛ بنابراین، بیشتر سردردها جای نگرانی ندارند. بااین‌حال، اگر تومور مغزی وجود داشته باشد، سردرد شایع‌ترین علامت است. درک تفاوت بین سردرد استاندارد و سردرد تومور مغزی بسیار کمک‌کننده است.

علائم سردرد تومور مغزی

در مراحل اولیه، به‌طورکلی تومور مغزی علائم قابل‌توجهی ندارد. اما زمانی که به‌اندازه‌ای بزرگ شود که به مغز یا اعصاب مغز فشار بیاورد می‌تواند باعث سردرد شود. ماهیت سردرد تومور مغزی از برخی جهات مانند سردرد تنشی یا میگرنی است. علت اصلی اشتباه گرفتن آنها باهم این است که هر سه مورد در اغلب موارد باعث ایجاد درد در قسمت پشت سر می‌شوند. بااین‌وجود سردرد ناشی ز تومور مغزی تفاوت‌های اساسی با سردرد تنشی و میگرنی دارد. اما خود این تفاوت‌ها نیز ممکن است با برخی دیگر از بیماری‌ها شباهت داشته باشند؛ بنابراین باید تمامی علائم تومور را باهم در نظر گرفت و نه صرفاً یکی از آن‌ها را.

به‌عنوان‌مثال، بیدارشدن مکرر با سردرد می‌تواند نشانه‌ای از تومور مغزی باشد. بااین‌حال، به‌خاطر داشته باشید که سایر شرایط، مانند آپنه انسدادی خواب یا خماری نیز می‌توانند باعث سردرد صبحگاهی شوند. اما اگر شروع به سردردهای مکرر، انواع مختلف سردرد می‌کنید، یا اگر شدت سردرد تغییر می‌کند، توجه داشته باشید. این موارد ممکن است نشان‌دهنده وجود تومور مغزی باشد. به همین ترتیب، اگر فردی نیستید که معمولاً سردرد می‌گیرید، اما شروع به تجربه سردردهای مکرر و دردناک می‌کنید، به‌زودی به پزشک مراجعه کنید. سایر علائم سردرد مرتبط با تومورهای مغزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردردهایی که شما را در شب بیدار می‌کند.
 • سردرد درد که با تغییر وضعیت تغییر می‌کند.
 • سردردی که به مسکن‌های استاندارد مانند آسپرین، استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) پاسخ نمی‌دهد.
 • سردردهایی که چند روز یا چند هفته طول می‌کشد.
 • افزایش فشار در پشت سر را حس خواهید کرد.

ازآنجایی‌که درد می‌تواند بسیار شدید باشد، سردردهای تومور مغزی گاهی با میگرن اشتباه گرفته می‌شوند. بااین‌حال، حمله میگرن می‌تواند حالت تهوع و حساسیت شدید به نور را نیز ایجاد کند. سردرد تومور مغزی معمولاً با علائم دیگری همراه است.

سردرد در پشت سر

سردرد آرتریت

 علامت اصلی سردرد آرتریت، درد در پشت سر است که هنگام حرکت بدتر می‌شود. آرتریت یک بیماری خودایمنی است که باید مورد درمان قرار گیرد. سردرد پشت سر، ممکن است نتیجه آرتریت در مهره اول، دوم یا سوم ستون فقرات شما باشد. همچنین ممکن است به دلیل تغییرات در ساختار استخوان گردن یا رگ‌های خونی ملتهب در سر شما باشد. در مورد درمان‌ها با پزشک خود صحبت کنید. معمولاً شما می‌توانید این سردرد با ضدالتهابی درمان مواد مخدر، شل‌کننده عضلانی، یا هر دو.

سردرد کم‌فشار

افت فشار داخل جمجمه خودبه‌خودی (SIH) بیشتر به‌عنوان سردرد کم‌فشار شناخته می‌شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که مایع نخاعی در گردن یا پشت شما نشت کند. این نشت باعث می‌شود بالشتک مایع نخاعی در اطراف مغز شما کاهش یابد. علائم SIH شامل درد شدید در پشت سروگردن است که هنگام ایستادن یا نشستن بدتر می‌شود. سردردهای کم‌فشار معمولاً بعد از نیم ساعت درازکشیدن بهتر می‌شوند. برخی از افراد مبتلا به SIH با سردرد خفیفی از خواب بیدار می‌شوند که در طول روز بدتر می‌شود.

اگر فکر می‌کنید به SIH مبتلا هستید به پزشک مراجعه کنید. آنها احتمالاً از یک سری آزمایشات و مطالعات تصویربرداری برای تشخیص این بیماری استفاده خواهند کرد. اکثر بیماران SIH متوجه می‌شوند که درمان‌های معمول سردرد مؤثر نیستند. در عوض، آنها به ترکیبی از کافئین، آب و درازکشیدن متکی هستند. یک روش سرپایی به نام چسب خون اپیدورال یک درمان رایج است که اغلب جواب می‌دهد. برای این روش، پزشک از بازوی شما خون می‌گیرد و آن را به قسمت پایین ستون فقرات شما تزریق می‌کند. سردرد تقریباً فوراً از بین می‌رود، اگرچه ممکن است تا یک هفته (یا در موارد نادر، حتی بیشتر) کمی کمردرد داشته باشید.

نورالژی اکسیپیتال

این نوع نادر سردرد شامل درد در اعصاب پس‌سری است. اینها از نخاع شما تا پوست سر شما می‌روند. هنگامی که آنها زخمی یا ملتهب می‌شوند، ممکن است در پشت سر یا پشت‌گوش خود احساس درد کنید. مردم درد را به‌عنوان یک ضربه چاقو و شدید توصیف می‌کنند یعنی این سردرد مانند یک شوک بروز می‌کند. می‌تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. پس از آن، ممکن است احساس درد مبهم داشته باشید. پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث نورالژی اکسیپیتال می‌شود. سردرد ممکن است هنگام انجام فعالیت‌های معمولی مانند برس زدن موها یا تنظیم سر روی بالش ایجاد شود. افراد مبتلا به آسیب شلاق یا تومور ممکن است آن را به‌عنوان یک عارضه جانبی داشته باشند. درمان به‌طورکلی شامل کمپرس گرم و ماساژ ملایم است. داروهای ضدالتهاب و شل‌کننده‌های عضلانی نیز ممکن است کمک کنند. اگر اغلب این سردردها را دارید، پزشک ممکن است داروهای ضدافسردگی یا داروهای ضد صرع را برای کاهش حملات تجویز کند.

سردرد سرویکوژنیک

این ممکن است مانند سردرد همراه با درد در پشت سر باشد، اما مشکل در واقع در گردن است. به این درد ارجاعی می‌گویند، زمانی که درد را در قسمتی از بدن خود احساس می‌کنید اما در واقع از جای دیگری می‌آید. اینها به‌خودی‌خود اتفاق نمی‌افتند ویک سردرد ثانویه هستند، به این معنی که نشانه‌ای از یک مشکل پزشکی دیگر هستند. این نوع سردرد به این معنی است که مشکلی در استخوان‌ها، دیسک‌ها یا بافت نرم گردن وجود دارد مانند:

 • تومورها
 • استخوان‌های شکسته
 • یک عفونت
 • روماتیسم مفصلی

علائم این نوع سردرد شامل دردی است که با حرکات خاص گردن یا زمانی که گردن خود را لمس می‌کنید بدتر می‌شود. ممکن است متوجه شوید که دامنه حرکتی محدودی دارید.

برای تشخیص سردردهای سرویکوژنیک، پزشک باید انواع دیگر سردرد را رد کند. برای درمان، از بلوک‌های عصبی برای بی حس کردن اعصاب گردن استفاده می‌کنند. اگر این کار سردرد را متوقف کرد، پس مشکل را پیدا کرده‌اید. درمان‌های دیگر شامل دارودرمانی و فیزیوتراپی است.

 

نظرات


سعیده

سلام من پشت گوشم و پشت سرم درد می‌کنه و سر بی حس میشه سرگیجه هم بعضی موقع ها دارم ۲۸سالمه و۲۰روز من اینجوری میشم ممنون میشم راهنماییم کنید


پاسخ
کاظم

سلام من ۲و ۳ماه هست که هرزگاهی سردرد سرگیجه، ودچار سیاه سفیدی دید میشم. دریک لحظه همه چی سیاه مبشه ویواش یواش سفید حتی صداها و تما حسهامو از دست میدم،ولی الان ۱هفته هست هروز صبح تا شب سر دردم و سرم دایم تیر میکشه. سرگیجه هم دارم. قرص مسکن
مرفین هرچی میخورم جواب نمیده فقط گبج میشم وخوابم میبره بعدازچندساعت مجدد از درد بیدار میشم. دکتر رفتم ازمایش خون.نوار مغز اعصاب گرفت، مشکلی توی ازمایشهام نبود. گفت امکانش هست از کم خونی یا کمبود ویتامین وکلسیوم باشه. میشه راهنمایی کنید
و ام ای آر و سی تی اسکن اینهارو برام ننوشتند


پاسخ
حبیب الله بهمنی

سلام
من پشت سرم حدود سه روزه درد شدید دارد وعلان آن را بصورت احساس ضربه به پشت یر وتاری کم درد وِمتورم می‌شود احساس میکنم که خونریزی زیر پوست سرم را دارم بطوری د د دارد که بیقرار وعصبی میشوم.


پاسخ