آیا ضربه مغزی باعث مرگ می شود؟

 • تاریخ: اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۰
 • دسته بندی: مقالات
 • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
 • تعداد بازدید: 1378 بار

ضربه مغزی نوعی آسیب مغزی است که در اثر ضربه به سر یا ضربه به بدن، که باعث حرکت سریع سر و مغز به جلو و عقب می شود؛ ایجاد می شود. این حرکت ناگهانی می تواند باعث جهش مغز یا پیچ خوردن در جمجمه شود. همچنین  تغییرات شیمیایی در مغز و گاهی کشش و آسیب رساندن به سلول های مغزی را، به وجود می آورد.
در این مقاله علت ضربه مغزی ومشکلاتی که به وجود می آورد را، مورد بررسی قرار داده ایم. با ما همراه باشید.

ضربه مغزی و مرگ

مشکلاتی که ضربه مغزی به وجود می آورد؟

ضربه مغزی همیشه مرگ را به دنبال ندارد. در اکثر مواقع  ضربه مغزی بر حافظه ، گفتار ، تعادل و هماهنگی عضلات تأثیر می گذارد و آنها را دچار اختلال می کند.
بسیاری از افراد تصور می کنند که ضربه مغزی شامل از دست دادن هوشیاری است ، اما این درست نیست. در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به ضربه مغزی هرگز از هوش نمی روند. در چندین مورد ، علائم خارجی ضربه به سر ، مانند خونریزی نیز وجود نداشته است. برخی افراد مبتلا به ضربه مغزی، معمولاً یک دوره کوتاه فراموشی را تجربه می کنند ، به طوری که  آنها نمی توانند آنچه را که بلافاصله قبل یا بعد از آسیب اتفاق افتاده است به یاد بیاورند. اصولا این افراد گیج ، مات و مبهم عمل می کنند. اما این همیشگی نیست.
به دنبال یک ضربه مغزی ، برخی از افراد ممکن است علائم مداوم مانند مشکلات حافظه و تمرکز ، نوسانات خلقی ، تغییر شخصیت ، سردرد ، خستگی ، سرگیجه ، بی خوابی و خواب آلودگی بیش از حد را، برای چند هفته تا چند ماه تجربه کنند. این به عنوان سندرم پس از ضربه مغزی شناخته می شود. بیماران مبتلا به سندرم پس از ضربه مغزی، باید از انجام فعالیت هایی که باعث می شود یک بار دیگر دچار ضربه مغزی شوند ، خودداری کنند. هنگام بروز این علائم ، ورزشکاران نباید به بازی برگردند. ورزشکارانی که دچار ضربه مغزی مکرر می شوند باید به فکر پایان شرکت در این ورزش باشند.
سندرم ضربه دوم از تورم حاد و غالباً کشنده مغز حاصل می شود. هنگامی که ضربه مغزی دوم قبل از بهبودی کامل از ضربه مغزی قبلی ایجاد شود،  این سندروم بروز می یابد. این اثر باعث احتقان عروقی و افزایش فشار داخل جمجمه می شود که می تواند خیلی سریع اتفاق بیفتد و کنترل آن دشوار یا غیرممکن است. خطر سندرم دوم در ورزش هایی مانند بوکس ، فوتبال ، فوتبال ، بیس بال ، بسکتبال و اسکی بیشتر است.

چرا دچار ضربه مغزی می شویم؟

ضربه مغزی ناشی از ضربه مستقیم به سر ، مانند زمین خوردن یا تصادف و همچنین تغیر سریع سرعت سر به وجود می آید. اغلب ورزشکاران نیز، در حین ورزش دچار آسیب هایی به سر می شوند که به ضربه مغزی منجر می شود.

علائم ضربه مغزی

علائم شایع ناشی از ضربه مغزی

 در بیشتر افراد ، علائم در هفت تا ۱۰ روز اول بعد از ضربه مغزی بروز می کند و در طی سه ماه برطرف می شود. گاهی اوقات ، آنها می توانند یک سال یا بیشتر ادامه داشته باشند.
سردردهای پس از ضربه متفاوت می باشد و ممکن است احساس سردردهای تنشنی یا میگرنی داشته باشید. برخی سردردها با آسیب گردن همراه می باشد که همزمان با آسیب سر اتفاق افتاده است. برخی از کارشناسان معتقدند که علائم مداوم پس از ضربه مغزی به دلیل آسیب ساختاری به مغز یا اختلال در سیستم پیام رسانی در اعصاب ناشی از ضربه ای است که باعث ضربه مغزی شده است. اما برخی دیگر معتقدند که علائم مداوم پس از ضربه مغزی به عوامل روانی مربوط می شود.
در بسیاری از موارد ، هم آسیب جسمی ضربه مغزی و هم واکنش های احساسی به این اثرات در بروز علائم نقش دارند. بطور کلی،علائم شایع ناشی از ضربه مغزی عبارت اند از:

 • سردرد شدید یا مداوم
 • اختلالات بینایی
 • سرگیجه یا عدم تعادل
 • حالت تهوع قابل توجه یا استفراغ مکرر
 • از دست دادن حافظه
 • مشکل در تمرکز
 • حساسیت شدید به نور
 • از دست دادن بو یا چشایی
 • مشکل خوابیدن
 • اختلال گفتار ، ضعف ، بی حسی یا کاهش هماهنگی
 • تشنج
 • از دست دادن هوشیاری

در صورت بروز هر یک از این موارد پس از ضربه به سر ، باید در اسرع وقت نزد پزشک بروید.

ضربه مغزی و آسیب های سر

جمجمه از مغز در برابر ضربه محافظت می کند ، اما تمام تأثیر یک نیروی خشن را جذب نمی کند. مغز توسط مایع مغزی نخاعی اطراف در داخل جمجمه محافظت می شود. با وجود این ، یک ضربه ناگهانی به سر ، یا حتی کاهش سرعت سریع ، می تواند باعث تماس مغز با قسمت داخلی جمجمه شود. احتمال پاره شدن رگهای خونی ، کشیدن رشته های عصبی و کبودی مغز نیز وجود دارد.
گاهی اوقات این ضربه منجر به آسیب میکروسکوپی به سلولهای مغزی می شود؛ بدون اینکه آسیب ساختاری واضحی در سی تی اسکن دیده شود. در موارد شدید ، بافت مغز می تواند شروع به تورم کند. از آنجایی که مغز نمی تواند از محدوده سفت و سخت جمجمه فرار کند ، تورم شدید می تواند مغز و رگ های خونی آن را فشرده کرده و جریان خون را محدود کند. بدون جریان خون کافی ، مغز جریان لازم اکسیژن و گلوکز را دریافت نمی کند. سکته مغزی ممکن است رخ دهد. تورم مغز پس از ضربه مغزی امکان تقویت شدت آسیب را دارد.
ضربه به سر می تواند باعث آسیب دیدگی اولیه جدی تری مانند شکستگی جمجه در مغز شود. شکستگی جمجمه زمانی اتفاق می افتد که استخوان جمجمه شکسته شود. شکستگی جمجمه به خودی خود ممکن است یک آسیب جدی نباشد. با این حال ، گاهی اوقات ، شکستگی استخوان های جمجمه با بریدن در مغز یا پوشش های آن، باعث خونریزی یا آسیب دیگری می شود. هماتوم مغزی، لخته خونی است که در مغز یا اطراف آن جمع می شود. در صورت ادامه خونریزی فعال ، هماتوم می تواند به سرعت بزرگ شود.
مانند تورم مغز ، فشار فزاینده در محدوده سفت و سخت جمجمه (به دلیل بزرگ شدن لخته خون) می تواند مشکلات عصبی جدی ایجاد کند و حتی تهدید کننده زندگی باشد. برخی از هماتوم ها موارد اضطراری جراحی هستند. هماتوم هایی که کوچک هستند ، ممکن است در اوایل قابل شناسایی نباشند و به مرور علائم خود را بروز دهند.

ضربه مغزی و آسیب های سر

جلوگیری از ضربه مغزی

تنها راه شناخته شده برای جلوگیری از ایجاد ضربه مغزی ، در درجه اول جلوگیری از آسیب به سر است. اگرچه نمی توانید برای هر موقعیت بالقوه ای آماده شوید ، در اینجا چند نکته برای جلوگیری از علل شایع آسیب های سر وجود دارد:

کمربند ایمنی خود را هر زمان که با اتومبیل سفر می کنید ببندید و مطمئن باشید کودکان در صندلی های ایمنی متناسب با سن خود قرار دارند. برای کودکان زیر ۱۳ سال ایمن ترین صندلی، صندلی های عقب هستند ، به خصوص اگر ماشین شما کیسه هوا داشته باشد.
هر زمان که شما یا فرزندانتان دوچرخه سواری ، ، اسکیت روی خط ، اسکیت روی یخ ، اسکی ، فوتبال بازی ، چوب زدن یا دویدن پایه ها در سافت بال یا بیس بال ، اسکیت بورد یا اسب سواری از کلاه ایمنی استفاده کنید. هنگام موتور سواری نیز حتما  از کلاه ایمنی استفاده کنید.

درمان ضربه مغزی

علائم ضربه مغزی می تواند به روش های مختلفی از جمله بینایی ، تعادل و حتی خلق و خوی بر روی افراد تأثیر بگذارد. از نظر تاریخی ، درمان استاندارد برای ضربه مغزی استراحت کافی بود. با این حال ، رویکردهای جدیدتر شامل درمان برای هدف قرار دادن علائم خاص است.

نظرات