انواع رایج ترین جراحی های مغز و اعصاب و ستون فقرات

  • تاریخ: اسفند ۷, ۱۳۹۸
  • دسته بندی: جراحی ها
  • دیدگاه کاربران: ۲ دیدگاه
  • تعداد بازدید: 2184 بار
جراحی های مغز و اعصاب و ستون فقرات

در این بخش به برخی از رایج‌ ترین عمل‌ های جراحی برای درمان مشکلات مغز، گردن و نخاع اشاره می‌کنیم. برای رفع مشکلات کمر و گردن همیشه نیاز به انجام جراحی نیست و معمولا جراحی گزینه آخر محسوب می گردد . با این حال اگر پزشک شما تشخیص داد که باید جراحی انجام شود ، قطعا این آخرین راه می باشد. ناگفته نماند در چنین شرایطی مراجعه به بهترین جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات ، اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

توضیح مختصری درباره رایج ترین جراحی های مغز و اعصاب و ستون فقرات را در زیر مطالعه نمایید :

 قرار دادن شانت

 در مواردی که فرد به بیماری هیدروسفالی و سایر اختلالاتی که باعث افزایش شدید فشار درون مغز می‌‌شوند مبتلا است نسبت شانت به تخلیه مایع مغزی نخاعی اضافی از مغز و حمل آن به سایر نقاط بدن کمک می‌کند. شانت دارای یک سوپاپ است که در خارج از جمجمه و زیر پوست در نزدیکی پشت گوش قرار می‌گیرد. جراح مغز و اعصاب، شانت مغزی و لومبر را به منظور رفع فشار از درون مغز نصب می‌‌کند.

جراحی لامینکتومی‌ سوراخ کلید

 روش‌های جراحی است که پزشک یک سوراخ کوچک را در یک طرف از لامینای ستون فقرات ایجاد می‌کند تا بتواند به اعصاب نخاعی دسترسی داشته باشد. سپس با دقت سوراخ ایجاد شده در قسمتی که عصب از ستون فقرات بیرون می‌آید را بزرگتر می‌کند تا بتواند فشاری که به عصب این ناحیه وارد می‌شود و باعث بروز درد، بیحسی، سوزن سوزن شدن عضو، و ضعف دست و پا شده است را برطرف کند.

 جراحی لامینکتومی‌

در این روش پزشک استخوان لامینا را از قسمت پشت ستون فقرات بر می‌دارد تا بتواند فشاری که به ستون فقرات و اعصاب نخاع وارد می‌شود را کاهش دهد. خارج کردن استخوان این قسمت از ستون فقرات به این معنا است که ستون فقرات به ساختار نیاز دارد تا از آن محافظت کند بنابراین پزشک از ترکیب استخوان خود بیمار و یک سیمان بیولوژیکی در اطراف ستون فقرات استفاده می‌کند یا آنکه به کمک پیچ و مهره فلزی ستون فقرات را ثابت نگه می‌دارد تا ستون فقرات پایدار شود. این کار باعث می‌شود که ضعف، درد، بیحسی، یا سوزن سوزن شدن دست و پاها برطرف گردد.

 عمل جراحی فیوژن و دیسککتومی ‌گردن

در این روش پزشک یک برش کوچک را در قسمت جلوی گردن ایجاد می‌‌کند سپس دیسک بیرون زده را خارج می‌کند و یک تکه استخوان را به جای آن قرار می‌‌دهد تا فاصله بین مهره‌ها حفظ شود. سپس یک صفحه فلزی را در قسمت جلوی فضای دیسک قرار می‌دهد و آن را با پیچ فلزی می‌بندد تا استخوان مورد نظر ثابت شود. به تدریج و با گذر زمان و در استخوان‌های مهره را به هم پیوند می‌‌دهد تا یک ساختار مستحکم را به وجود بیاورد. از این روش برای رفع درد و بی حسی ناحیه گردن و ضعف و سوزن سوزن شدن دست و بازو استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید  : جراحی دیسک گردن

 عمل جراحی کرانیوتومی‌

 یک نوع عمل جراحی مغز است که جراح باید سوراخی را در جمجمه ایجاد کند تا بتواند به مغز دسترسی داشته باشد. می‌‌توان از این روش برای درمان تعداد زیادی از اختلالات مغزی از قبیل خونریزی مغزی ، تومور مغزی و عفونت استفاده کرد.

 فیوژن نخاعی

یک روش جراحی است که جراح به ثابت کردن استخوان‌های ستون فقرات می‌پردازد. از این روش برای اصلاح مشکلات مربوط به استخوان‌های کوچک ستون فقرات استفاده می‌شود و جراح آن‌ها را به هم متصل می‌‌کند تا به تدریج یک ساختار استخوانی واحد ایجاد شود.

قبل و بعد از جراحی های مغز و اعصاب و ستون فقرات

قبل و بعد از عمل جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در صورتی که پزشک تشخیص دهد شما به عمل جراحی نیاز دارید اطلاعات ضروری در خصوص عمل را در اختیار شما قرار می‌دهد. همه بیماران قبل از عمل جراحی باید آزمایشات ضروری از قبیل عکسبرداری از موضع مورد نظر، سابقه پزشکی، ارزیابی وضعیت جسمانی، تست‌های آزمایشگاهی و سایر آزمایشات مربوطه را انجام دهند. آزمایشات جانبی برای بیمارانی که به سایر اختلالات مبتلا هستند ضروری است.

مدت زمانی که شما در بیمارستان بستری می‌شوید به نوع عمل جراحی که قرار است انجام شود بستگی دارد. به طور کلی در عمل جراحی مغز حدود سه روز در بیمارستان بستری می‌شوید تا پزشک و اعضای تیم جراحی به طور دقیق و از نزدیک شما را تحت نظر داشته باشند. در مواردی که قرار است شما تحت عمل جراحی گردن و کمر قرار بگیرید حدود یک تا سه روز در بیمارستان بستری خواهید شد.

جراح مغز و اعصاب از بیمارانی که عمل جراحی ستون فقرات انجام داده‌اند می‌خواهد فورا پس از عمل جراحی از خم شدن، برداشتن هرگونه جسم سنگین یا چرخیدن به اطراف خودداری کنند. برخی از بیماران پس از جراحی به برنامه توانبخشی یا ورزش درمانی نیاز دارند یا آنکه بر اساس نوع جراحی انجام شده باید از بریس گردن یا کمر استفاده کنند.

این افراد بر اساس نوع جراحی به ۲ تا ۱۲ هفته استراحت در منزل نیاز دارند. پزشکی از آن‌ها می‌‌خواهد که ۱۰ روز پس از جراحی و در مرحله بعد ۳۰ روز پس از جراحی، ۶۰ روز پس از جراحی و در نهایت ۹۰ روز پس از عمل جراحی به مطب او مراجعه کنند تا تحت معاینه قرار بگیرند. این کار باعث می‌شود که پزشک وضعیت  آن‌ها را از نزدیک ارزیابی نماید، به سوالات آن‌ها پاسخ دهد، نیازهای آن‌ها را پوشش دهد و از ایمن بودن عمل جراحی اطمینان حاصل نماید.

بیمارانی که عمل جراحی اعصاب انجام داده‌اند باید تا زمانی که پزشکی اجازه نداده است از انجام فعالیت جسمانی و رانندگی کردن خودداری کنند. علت آن که پزشک از شما می‌خواهد ده روز پس از جراحی به مطب او مراجعه کنید این است که شما را از نزدیک معاینه کند و از آمادگی شما برای انجام فعالیت جسمانی یا رانندگی کردن اطمینان حاصل کند.

نظرات


مجیدوطنی

من میخواستم ضمن سوال جواب بگیرم سوالم اینه که خوب وقتی فورا مریض بستری وفورا عمل باید شود خوب معلوم هست که وقت عمل باید دوسال یا بیشتر پیش باید انجام میگرفته ولی مانده بسیار وخیم وبه خطر نزدیک شده خوب عمل میشود واین شخص واقعا به سلامت قبل ازابتلا خواهد رسید یا چند درصد وایشان چه باید بکند که به سلامت وامادگی بدنی وانجام قبل برسد وعلت اینکه به این وضع بد منجرمیشود چیست تشکر


پاسخ
دکتر حسن براتی

بسیار عالی و کاربری


پاسخ