عوارض بعد از عمل تومور نخاع و خطرات برداشتن تومور نخاعی

  • تاریخ: اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۱
  • دسته بندی: جراحی ها
  • دیدگاه کاربران: ۱ دیدگاه
  • تعداد بازدید: 1056 بار

اجتناب از عوارض برای موفقیت هر روش جراحی مهم است. در مورد جراحی تومور نخاعی، به دلیل فرآیند اولیه بیماری و رادیوتراپی و شیمی‌درمانی که برای درمان بیماری استفاده می‌شود، خطر عوارض افزایش می‌یابد. در صورت بروز عوارض، درمان کمکی نجات‌بخش باید به تعویق بیفتد یا تا زمانی که مشکل حل نشود، متوقف شود که به طور بالقوه بر کنترل کلی بیماری تأثیر می‌گذارد. در ادامه همراه ما باشید تا در مورد عوارض بعد از عمل تومور نخاع توضیح دهیم.

عوارض بعد از عمل تومور نخاع

عوارض بعد از عمل تومور نخاع

انتخاب بیمار مناسب و انجام یک کار چندرشته‌ای در زمینه تومورهای ستون فقرات ضروری است. با استفاده از تکنیک جراحی مناسب و درک تغییرات پاتولوژیک در آناتومی می‌توان از عوارض حین عمل جلوگیری کرد. مسائل مهم بعد از عمل شامل عوارض زخم و شکست در بازسازی ستون فقرات است. برنامه‌ریزی جراحی قبل از عمل باید شامل بازسازی بعد از عمل باشد. بیمارانی که تحت رزکسیون تومور نخاعی قرار می‌گیرند باید از نظر عود موضعی تومور، عود در طول مسیر بیوپسی و برای بیماری متاستاتیک دوردست تحت‌نظر باشند. هرگونه عود مشکوک باید به‌دقت بررسی شود، در صورت لزوم بیوپسی شود و به‌سرعت درمان شود.

خطرات برداشتن تومور نخاعی

جراحی ستون فقرات، برخلاف بسیاری از جراحی‌ها، خطرات ذاتی دارد. متخصصان در اطراف نخاع عمل می‌کنند. این می‌تواند هر عملکردی را که کمتر از آن سطح باشد غیر عملکردی باقی می‌گذارد. بااین‌حال چنین اتفاقی نادر است.

درحالی‌که خطر آسیب جزئی به ستون فقرات به دلیل جراحی وجود دارد، اگر بیمار از جراحی منصرف شود و تومور به رشد خود ادامه دهد، خطر قطعی آسیب عصب یا ستون فقرات وجود دارد. اگر فردی به دلیل رشد تومور فلج شود، خطر لخته شدن خون و سایر عوارض جدی سلامتی را نیز در پی خواهد داشت.

تومورهای ستون فقرات در کجا قرار می‌گیرند؟

محل، اندازه، نوع بافت‌شناسی و طول مدت علائم عوامل تعیین‌کننده در تعیین خطر آسیب عصبی هستند. در واقع، حذف تومورهای ستون فقرات می‌تواند باعث بدتر شدن (گذرا یا دائمی) نقایص عصبی شود.

تومورهای ستون فقرات می‌توانند در هر سطحی در ستون فقرات ایجاد شوند.آنها در موارد زیر متمایز می‌شوند:

 خارج دورال (۵۵%)، یعنی تومورهای ستون فقرات در خارج از مننژهای نخاعی که به طور غیرمستقیم نخاع را فشرده می‌کنند.

تومورهای خارج مدولاری اینترادورال (۴۰%)، در مننژهای نخاعی که به طور مستقیم نخاع را فشرده می‌کنند (نوروما، مننژیوما)

تومورهای طناب نخاعی (۵%)، یعنی تومورهایی که در داخل طناب نخاعی تشکیل می‌شوند، آن را گسترش می‌دهند یا به آن نفوذ می‌کنند (گلیوما، اپندیموم).

همه این انواع سرطان‌ها را می‌توان با جراحی درمان کرد.

چه تکنیک‌های جراحی استفاده می‌شود؟

دکتر کریستین بروگنا در نخاع با تکنیک‌های پیشرفته میکروسرجری، نظارت حین عمل و نقشه‌برداری مستقیم و سونوگرافی حین عمل کار می‌کند.

تکنیک‌های میکروسرجری امکان حذف تومورهای نخاعی را به روشی اتروماتیک و با رعایت ساختارهای نجیب نخاع فراهم می‌کنند.

از سوی دیگر، نخاع ظریف‌ترین ساختار سیستم عصبی ما است. میلیون‌ها رشته عصبی از طناب نخاعی عبور می‌کنند که قطر آن کمی بیش از یک سانتی‌متر است.

آسیب نخاع معمولاً عواقب جدی دارد که باعث فلج، کمبود حساسیت، ناتوانی در ادرار کردن صحیح و اختلالات جنسی می‌شود. تکنیک‌های مانیتورینگ حین عمل به شما این امکان را می‌دهد تا از عملکرد نخاع به‌صورت آنلاین و مداوم در طول جراحی قدردانی کنید و ایمنی عمل را افزایش دهید.

در نهایت، نقشه‌برداری مستقیم از نخاع به ما امکان می‌دهد به طور پیشینی بدانیم که ساختارهای نجیب نخاع که تومور دررفته است در کجا قرار دارند. این به جراح مغز و اعصاب اجازه می‌دهد تا ساختارهای نجیب نخاع را حفظ کند و درعین‌حال تومور را خارج کند . سونوگرافی حین عمل به شما امکان می‌دهد تومور نخاع را به‌صورت آنلاین مشاهده کنید و حذف آن را تأیید کنید.

 عوارض حذف تومورهای خوش‌خیم ستون فقرات

شایع‌ترین تومورهای خوش‌خیم ستون فقرات در کانال نخاعی مننژیوم هستند. آنها معمولاً یک‌لایه مرزی با نخاع دارند؛ بنابراین معمولاً می‌توان آنها را به طور کامل بدون ایجاد عوارض عصبی خارج کرد.

موقعیت و اندازه فردی و همچنین محل تومور ستون فقرات همیشه مهم است. میزان فشردگی نخاع و شدت نقایص عصبی از قبل موجود نیز باید در نظر گرفته شود. وضعیت مشابه با برداشتن نورینوم داخل نخاعی است. آنها نیز اغلب به‌خوبی از نخاع و اعصاب نخاعی اطراف آن جدا می‌شوند.

به دلیل رشد آهسته، نوروم‌ها می‌توانند گاهی اوقات ساختارهای استخوانی را تغییر دهند. در این موارد، ثبات ستون فقرات در خطر است.

 خطرات حذف تومورهای بدخیم ستون فقرات

تومورهای بدخیم ستون فقرات با استفاده از همان استراتژی و تکنیک‌های میکرو جراحی برداشته می‌شوند. به دلیل رشد نفوذی و پا مانند در طناب نخاعی، ممکن است تومور باقیمانده در ناحیه محیطی باقی بماند. در غیر این صورت خطر آسیب به عملکرد طناب نخاعی همراه با نقایص عصبی شدید وجود دارد.

در مورد متاستازهای نخاعی، این که بدن مهره‌ها تا چه حد نفوذ می‌کنند نیز بسیار مهم است. این می‌تواند ثبات ستون فقرات را به خطر بیندازد.

ممکن است پس از برداشتن تومور ستون فقرات، جراحی تثبیت ضروری باشد. سیستم‌های پیچ و میله یا جایگزینی برای بدنه مهره تیتانیومی استفاده می‌شود.

 در درمان جراحی برای تومور نخاعی چه چیزی نگران‌کننده است؟

بزرگ‌ترین مشکل رشد تومورهای ستون فقرات است. برداشتن تومور نخاعی با جراحی همیشه خطر نقص عصبی را به همراه دارد. این امر به‌ویژه زمانی اتفاق می‌افتد که تومور نخاعی به مناطق مرتبط با عملکرد نخاع رشد کند.به‌عنوان یک قاعده، خطرات نسبتاً کمی از عوارض وجود دارد:

  • یک عفونت
  • فیستول مشروب نیز
  • برای هماتوم‌های بعد از عمل یا
  • یک ناپایداری ثانویه ستون فقرات

نتیجه‌گیری در مورد برداشتن تومور نخاعی با جراحی

طیف عوارض و خطرات برای برداشتن جراحی تومورهای ستون فقرات با استفاده از روش‌های جراحی میکروسکوپی و آندوسکوپی با نظارت الکتروفیزیولوژیک حین عمل به طور قابل‌توجهی کاهش‌یافته است. درصورتی‌که پزشک متخصص شما صلاح بداند که جراحی صورت گیرد به این معناست که عوارض بعد از عمل تومور نخاع به‌مراتب کمتر از عوارض ناشی از عمل‌نکردن است. بهتر است پیش از جراحی به‌درستی تحقیق کنید و از پزشک خود بخواهید تا شرایط را به طور کامل برای شما توضیح دهد.

نظرات


علی میشانپور

سلام بنده سال ۱۳۹۶ عمل تومر نخاعی انجام دادم خدا رو شکر خوب هستم ولی الان مشکل مثانه پیدا کردم که از صوند استفاده میکنم گویا ماهیچهای شکمم ضعیف شدن و کامل تخلیه نمیشه ایا واسه اینکار درمانی هست یا نه ممنون اگر راهنمایم کنید مرسی


پاسخ