طرز صحیح خوابیدن برای دیسک گردن

 • تاریخ: مرداد ۲۹, ۱۳۹۹
 • دسته بندی: مقالات
 • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
 • تعداد بازدید: 3862 بار
طرز صحیح خوابیدن برای دیسک گردن

یکی از شایع ترین بیماری های گردنی، دیسک گردن می باشد که دلایل زیادی باعث این بیماری می شود. از جمله علت های درد گردن، بالا رفتن سن افراد، فشارهای ناگهانی به گردن، اضافه وزن، ضربات حین دعوا، سانحه های رانندگی و … می باشد. یکی از مهم ترین نکته برای کاهش درد گردن طرز صحیح خوابیدن می باشد. ما در این مطلب می خواهیم شما را با طرز صحیح خوابیدن برای دیسک گردن آشنا کنیم. با ما همراه باشید و این مطالب مفید را مطالعه نمایید.

فرم صحیح خوابیدن در افراد مبتلا به دیسک گردن

افرادی که به دیسک گردن مبتلا هستند باید بیشتر از افراد سالم مراقب طرز خوابیدنشان باشند. زیرا طرز درست خوابیدن باعث می شود تا از دردهای دیسک کم شود. کسانی که گردن درد دارند اگر به پزشک مراجعه کنند پزشک علاوه بر درمان های دارویی توصیه هایی درباره طرز صحیح خوابیدن را نیز برای آن ها می کنند زیرا که یکی از اصلی ترین راه های پیشگیری و کاهش درد گردن می باشد. فرم های صحیح خوابیدن برای درمان دیسک گردن عبارتند از:

 • به پهلو خوابیدن

یکی از رایج ترین نحوه خوابیدن، به پهلو خوابیدن است. این نوع طرز خوابیدن یکی از بهترین حالت های خوابیدن است که برای سلامت دیسک گردن بسیار مناسب است. نکته ای که باید در هنگام خوابیدن به این فرم باید رعایت شود این است که بالش مناسبی نیز داشته باشید. بالشت نیز تاثیر زیادی دارد و بهتر است کسانی که به پهلو می خوابند از بالش های عریض و پهن استفاده نمایند تا فضای بین شانه و گوش ها کاملا پر شود. بهتر است از بالش های ضخیم که باعث می شوند تا گردن خم شود استفاده نکنید. همچنین توصیه می شود در هنگام خوابیدن بین زانوها بالش کوچکی قرار دهید زیرا که این کار در بهتر قرار گرفتن ستون فقرات تاثیر دارد.

 • به پشت خوابیدن

افراد بسیار کمی در هنگام خوابیدن به پشت می خوابند اما باید گفت این نوع طرز خوابیدن برای بیمارانی که دیسک گردن دارند مناسب می باشد. یکی از علائم دیسک گردن، بی حسی و درد شانه ها می باشد که اگر در هنگام خواب به پشت بخوابید این دردها کمتر می شود زیرا که سر و گردن و ستون فقرات در یک راستا قرار می گیرند.

 • خوابیدن به روی شکم

یکی از مضرترین حالت های خواب برای دیسک گردن، خوابیدن به روی شکم است. زیرا که در این حالت سر و گردن از حالت عادی خارج می شود و چرخش سر، فشار زیادی بر روی ستون فقرات وارد می کند. کسانی که به این طرز خوابیدن عادت کرده اند اما درد گردن دارند بهتر است بدون بالش بخوابند تا فشار کمتری به ستون فقرات وارد شود. اما مهم ترین نکته این است که خودتان را عادت دهید تا به پشت یا پهلو بخوابید.

خوابیدن برای دیسک گردن

بالش مناسب برای درمان دیسک گردن

بالش نیز برای درمان دیسک تاثیر زیادی دارد. به همین دلیل توصیه می شود تا بالش مناسبی استفاده نمایید. از جمله بالش هایی که برای درد گردن مناسب می باشند بالش های هوشمند ، بالش های لاتکس و بالش های پر می باشند. همچنین علاوه بر بالش تشک نیز نقش مهمی در درمان درد گردن دارد. پزشکان برای درمان درد گردن تشک های سفت را توصیه می کنند زیرا باعث بهبود ستون فقرات می شوند. تشک های نرم به هیچ عنوان مناسب نمی باشند و حتی استفاده آن ها برای افراد سالم نیز توصیه نمی شود.

نکات کلی برای کاهش درد گردن

طرز صحیح خوابیدن به تنهایی برای درمان گردن درد کافی نیست و بهتر است علاوه بر آن  برخی از نکات را رعایت کرد. که این نکات را در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.

 • بهتر است استفاده از تلفن همراه را کم کنید.
 • حدالامکان به پشت بخوابید.
 • ورزش های سبک و کششی مناسب درد گردن را انجام دهید.
 • طرز صحیح ایستادن و نشستن را رعایت نمایید.
 • کار کردن با رایانه را محدود کنید.
 • اگر دردهای بسیار شدیدی دارید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

راه های درمان دیسک گردن

برای تسکین و درمان دردهای گردن راه های زیادی وجود دارد که ما در این مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • دارو

برخی از داروها غیرتجویزی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسین هستند که برای کاهش درد مناسب می باشند. مصرف این داروها به مدت طولانی اعتیاد آور نیست اما برخی از داروها هستند که وابستگی ایجاد می کنند و مصرف طولانی مدت آن ها برای چنین بیمارانی توصیه نمی شود. این داروها زمانی تجویز می شوند که بیماران با مصرف داروهای دیگر بهبود پیدا نکنند.

 • فیزیوتراپی و کار درمانی

یکی از روش های بدون جراحی برای درمان دیسک گردن فیزیوتراپی می باشد. برای کاهش درد با فیزیوتراپی استفاده از کمپرس گرم یا سرد و با برق درمانی می باشد. همچنین حرکت های اصلاحی و ورزش نیز در کاهش درد گردن بی تاثیر نیست.

 • تزریق

برخی از پزشکان برای درمان دیسک گردن کورتیکواستروئید تزریق می کنند. اما بهتر است تزریق این دارو در سال بیش از ۳ بار انجام نشود. بیشتر پزشکان بعد از تزریق برای بیماران فیزیوتراپی را هم تجویز می کنند.

 • درمان دستی

درمان دستی مفصل هایی که عملکرد خوبی ندارند را بهبود می بخشد و اگر دستکاری بیش از اندازه صورت بگیرد ممکن است دردهای گردن تشدید پیدا کند.

 • تراکشن یا کشش گردن

تراکشن یکی از روش های درمان دیسک گردن می باشد. این روش با توجه به اینکه بسیار ساده است اما برای همه بیماران توصیه نمی شود و باید پزشک آن را تجویز نماید. اگر پزشک این روش را برای بیمار تجویز نماید بیمار می تواند وسیله های کششی را تهیه کند و در منزل برخی از حرکات کششی را انجام دهد.

 • بریس

بریس یا گردنبند طبی برای کاهش درد گردن مناسب می باشد. زمانی که از این گردنبند استفاده می شود مهره های گردن استراحت می کنند و درد را کاهش می دهند.

 • عمل جراحی

اگر دیسک گردن بعد از مدت طولانی بهبود نیافت پزشک عمل جراحی دیسک گردن را برای بیمار پیشنهاد می دهد. زیرا که بعد از عمل جراحی درد ناشی از دیسک کاهش می یابد. اما مهم ترین نکته برای عمل جراحی این است که به جراح ماهر و باتجربه مراجعه نمایید تا میزان موفقیت جراحی بالا باشد و حدود ۸۰ درصد دردهای گردن کاهش یابد.

بخوانید : بهترین جراح دیسک گردن

نظرات