درمان قطعی دیسک گردن با ورزش

  • تاریخ: بهمن ۸, ۱۴۰۱
  • دسته بندی: مقالات
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 689 بار

سلامت ستون فقرات بخش مهمی از رفاه کلی بدن یک فرد است. اما بسیاری از مردم با چیستی فتق دیسک و اینکه چگونه این بیماری می‌تواند به درد گردن و کمردرد کمک کند، آشنایی ندارند. ستون فقرات از مهره‌ها یا استخوان‌ها تشکیل شده است. اما بین هر یک از استخوان‌ها یک دیسک ژله مانند وجود دارد که به طور معمول به محافظت از مفاصل ستون فقرات در برابر ضربه کمک می‌کند، امکان حرکت آزاد در ستون فقرات را فراهم می‌کند و به حفظ تراز مناسب مهره‌ها کمک می‌کند. فتق دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که هسته داخلی دیسک به قسمت بیرونی نشت می‌کند که اعصاب اطراف را تحریک می‌کند. برای کمک به کاهش ناراحتی، ورزش‌هایی را که در این مقاله برای درمان قطعی دیسک گردن بررسی کرده‌ایم را با مشورت پزشک خود انجام دهید.

درمان قطعی دیسک گردن با ورزش

فتق دیسک چیست؟

فتق دیسک زمانی است که هسته نرم داخلی دیسک از حلقه فیبری بیرونی خود بیرون می‌زند. در نتیجه، دیسک بین مهره‌ای تغییر شکل می‌دهد، موقعیت خود را تغییر می‌دهد، بر روی اعصاب ناشی از نخاع فشار می‌آورد و درد شدید ایجاد می‌شود. بدن انسان دارای ۲۳ دیسک بین مهره‌ای است. در داخل، اینها از هسته ژلاتینی (nucleus pulposus) تشکیل شده‌اند که مانند یک بالشتک ژل عمل می‌کند. اطراف آن را یک حلقه سخت از الیاف (anulus fibrosus) احاطه کرده است که دیسک را در جای خود نگه می‌دارد. با افزایش سن، دیسک بین مهره‌ای کمتر قابلیت ارتجاعی پیدا می‌کند و کمتر قادر به ذخیره آب است. این خطر پارگی حلقه فیبری، برآمدگی هسته ژلاتینی به سمت بیرون و بروز فتق دیسک را افزایش می‌دهد.

در حدود ۹۰ درصد موارد، فتق دیسک در ناحیه ستون فقرات کمری (LWS) رخ می‌دهد. گاهی اوقات انتقال از قفسه سینه به ستون فقرات کمری یا از ستون فقرات کمری به ساکروم (لومبوساکرال) نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. تنها در حدود ۱۰ درصد موارد فتق دیسک (فتق دیسک گردن، فتق دیسک ستون فقرات گردنی) در ستون فقرات گردنی رخ می‌دهد.

علائم فتق دیسک در ستون فقرات گردنی

  • درد شدید در ناحیه گردن و گلو
  • درد به پایین یک بازو تابش می‌کند
  • سوزن سوزن شدن در گردن، بازو یا دست
  • ادراک نادرست مانند بی حسی
  • علائم فلج، ضعف در بازوها

در صورت مشکوک بودن به فتق دیسک، پزشک با اشعه ایکس، تصویربرداری تشدید مغناطیسی یا سی‌تی آزمایش می‌کند تا فتق دیسک را با قطعیت تشخیص دهد.

درمان قطعی دیسک گردن با ورزش

درمان قطعی دیسک گردن با ورزش

برخی از ورزش‌ها و تمرینات وجود دارند که می‌توانند در درمان قطعی دیسک گردن موثر باشند. در این قسمت به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

اکستنشن گردن

اکستنشن گردن کششی است که در حالت دراز کشیدن قابل انجام است. برای شروع، روی یک سطح صاف مانند میز یا تخت دراز بکشید و پایه گردن را در امتداد لبه میز قرار دهید. به آرامی سر را به عقب پایین بیاورید تا سر آویزان شود و به مدت یک دقیقه در موقعیت خود بماند. یک دقیقه دیگر به حالت اولیه برگردید و این روند را ۵-۱۵ بار تکرار کنید. با این حال، اگر اکستنشن گردن درد را بدتر کرد یا باعث درد بازو شد، فوراً آن را متوقف کنید و ادامه ندهید.

چانه زنی

کشیدن چانه یکی دیگر از تمریناتی است که می‌توان در حالت دراز کشیده انجام داد. با دراز کشیدن به پشت روی میز یا تخت شروع کنید. بازوها را در کنار خود نگه دارید. به آرامی چانه را به سمت قفسه سینه جمع کنید، گویی یک چانه دوتایی درست می‌کنید. این وضعیت را برای ۵-۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس استراحت کنید. ۱۵-۲۰ بار چانه را تکرار کنید.

کشش گردن

برای افرادی که از تمرینات دراز کشیدن لذت نمی‌برند، کشش گردن را می‌توان روی صندلی انجام دهند. با کشش گردن، با نشستن با وضعیت مناسب شروع کنید و چانه را به سمت قفسه سینه و سپس به پشت صندلی عقب ببرید. سپس گوش چپ را ۵ تا ۱۰ بار به سمت چپ حرکت دهید و ۲ تا ۳ بار در روز ورزش کنید.

عقب نشینی شانه

تمرین جمع کردن شانه را می‌توان در حالت نشسته یا ایستاده انجام داد. با این حال، برای انجام کشش، یک دیوار مورد نیاز است. کنار دیوار بایستید و بازوها را در کنار خود قرار دهید. آرنجتان را تا ۹۰ درجه خم کنید و به آرامی شانه‌ها را پایین و عقب بیاورید. در حین انجام حرکت شانه، پشت بازوها را به سمت دیوار فشار دهید تا تیغه‌های شانه به هم فشرده شوند.

اولویت دادن به سلامت ستون فقرات

فتق دیسک ناراحت کننده است اما به این معنی نیست که فرد باید به طور نامحدود از درد رنج ببرد. وقتی گردن درد فروکش کرد، گزینه‌هایی مانند انجام ورزش‌ می‌تواند وضعیت کلی را بهبود بخشد. اما افراد باید وضعیتی مانند خم کردن یا خم کردن بیش از حد سر به جلو را نیز در نظر بگیرند که می‌تواند باعث تشدید کمردرد و گردن درد و بدتر شدن شرایطی مانند فتق دیسک شود. افراد مبتلا به کمردرد و گردن باید موقعیت سر خنثی را در اولویت قرار دهند. اگر فتق دیسک باعث ایجاد دردی شود که مدیریت مستقل آن دشوار است، با پزشک صحبت کنید.

نظرات