کیست آراکنوئید چیست؟ علائم و درمان آن

 • تاریخ: بهمن ۱۶, ۱۳۹۸
 • دسته بندی: بیماری ها
 • دیدگاه کاربران: ۱ دیدگاه
 • تعداد بازدید: 4240 بار
کیست آراکنوئید

یک کیست آراکنوئید احتمالا بیشتر در سر شما ایجاد می‌شود، اما می‌تواند در اطراف نخاع شما نیز ایجاد شود. این کیست آراکنوئید نامیده می‌شود، زیرا در فضای بین مغز و یا ستون فقرات و غشاء آراکنوئید رخ می‌دهد. این یکی از سه لایه غشایی است که مغز و ستون فقرات شما را احاطه کرده است.

اگر یک کیست آراکنوئیدی در سر شما ایجاد شود، بین مغز و جمجمه شما و یا پاکت‌های اطراف مغز شما که شکمچه‌های مغز نامیده می‌شوند رشد می‌کند. در کودکان، کیست‌های آراکنوئیدی معمولا مادرزادی هستند یا در هنگام تولد وجود دارند. این کیست‌ها، کیست‌های آراکنوئید اولیه نامیده می‌شوند. کیست‌های آراکنوئید که بعدا در زندگی رشد می‌کنند، کیست‌های آراکنوئیدی ثانویه نامیده می‌شوند. کیست‌های آراکنوئید اولیه رایج‌تر از کیست‌های آراکنوئید ثانویه هستند.

کیست‌های آراکنوئید مملو از مایع مغزی نخاعی

کیست‌های آراکنوئید معمولا با مایع مغزی نخاعی (CSF) پر شده‌اند. مایع مغزی نخاعی یک مایع محافظ است که به طور طبیعی رخ می‌دهد، که مغز و ستون فقرات شما را احاطه می‌کند. دیواره‌های کیست آراکنوئید اجازه نمی‌دهند این مایع به سیستم مایع مغزی نخاعی شما تخلیه شود و باعث انباشته شدن آن در داخل می‌شوند.

چه چیزی باعث به وجود آمدن کیست آراکنوئید می‌شود؟

کیست‌های آراکنوئید اولیه یا مادرزادی معمولا ناشی از رشد غیرطبیعی مغز و ستون فقرات شما هنگامی که در حال رشد در رحم هستید، هستند. علت دقیق این رشد شناخته شده نیست. این ممکن است ژنتیکی باشد. کیست‌های آراکنوئید ثانویه، که همچنین با عنوان کیست‌های آراکنوئید غیرمادرزادی شناخته می‌شوند، می‌توانند به چندین علت ایجاد شوند. اینها عبارتند از:

 • آسیب به سر یا طناب نخاعی شما
 • عوارض جراحی مغز و نخاع
 • مننژیت
 • تومورهای مغزی

کیست‌های آراکنوئید در کودکان رایج‌ترین هستند. آنها در مردان نسبت به زنان بیشتر رشد می‌کنند.

علائم کیست آراکنوئید

علائم کیست آراکنوئید

کیست‌های آراکنوئید معمولا بدون علامت هستند. این بدان معنی است که آنها علائمی ایجاد نمی‌کنند. در نتیجه، اکثر افرادی که دارای کیست آراکنوئید هستند، متوجه آن نمی‌شوند تا زمانی که برای مشکلات دیگر دیگر مانند آسیب‌های سر مورد بررسی قرار گیرند. در برخی موارد، کیست‌های آراکنوئید باعث ایجاد علائم می‌شوند. علائم به محل و اندازه کیست بستگی دارد. برای مثال، اگر کیستی دارید که در اعصاب یا مناطق حساس مغز یا طناب نخاع شما فشار می‌آورد، ممکن است علائم ایجاد شوند. اگر کیست در مغز شما واقع شده باشد، ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را ایجاد کند:

 • سر درد
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • بی‌حسی
 • تشنج
 • مشکلات شنوایی، دیدن یا راه رفتن
 • مشکلات تعادل
 • تاخیر تکاملی
 • دیوانگی

اگر کیست در ستون فقرات شما قرار دارد، ممکن است باعث ایجاد علائمی از جمله موارد زیر شود:

 • درد کمر
 • اسکولیوز
 • ضعف عضله یا اسپاسم
 • کمبود احساس یا سوزن سوزن شدن در دست‌ها یا پاها
 • مشکلات کنترل مثانه یا روده‌ها

اگر این علائم را دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

تست‌های تصویربرداری برای تشخیص

پزشکان معمولا با استفاده از مطالعات تصویربرداری به عنوان بخشی از تست عصبی، کیست‌های بزرگتری را با علائم تشخیص می‌دهند. ام آر آی تکنیک ترجیحی است، زیرا این اسکن‌ها می‌توانند کیست‌های پر از مایع را به صورت متمایز از سایر کیست‌ها ظاهر کنند.

کیست‌های جمجه‌ای

هیدروسفالی : کیست‌های آراکنوئید جمجمه‌ای ممکن است به هیدروسفالی یا گردش غیر طبیعی مایع مغزی نخاعی مربوط باشند.

 GAT 1: کیست‌های آراکنوئید Bitemporal، ممکن است با یک اختلال متابولیکی مادرزادی، GAT 1 همراه باشند، که ممکن است به علت بحران متابولیکی ناشی از بیهوشی، جراحی را پرخطر کنند.
کیست‌های فقراتی

التهاب : کیست‌ها ممکن است ناشی از مایع مغزی نخاعی ثانویه متمرکز به اثر زخم و التهاب از خونریزی یا عفونت باشند.

سندرم‌های مرتبط : شیوع در ارتباط با سندرم داون، موکوپلی‌ساکاریدوز، شیزنسفالی و نوروفیبروماتوز دیده می‌شود.

تروما : کیست‌ها ممکن است پس ضربه‌ای باشند.

درمان کیست آراکنوئید مغز

کیست‌های آراکنوئید چگونه درمان می‌شوند؟

اگر یک کیست آراکنوئید دارید که هیچگونه نشانه و یا سایر عوارض را ایجاد نمی‌کند، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که آن را بدون درمان رها کنید. آنها احتمالا کیست را در طول زمان برای تماشای رشد بالقوه یا تغییرات دیگر نظارت خواهند کرد. در صورتی که کیست شروع به ایجاد مشکلات کند، پزشکان ممکن است درمان را توصیه کنند. اگر در مغزتان کیست آراکنوئید دارید که باعث ایجاد علائم می‌شود، پزشک شما احتمالا آن را تخلیه می‌کند. آنها ممکن است یکی از دو روش را توصیه کنند.

در اولین روش، آنها یک برش کوچک در نزدیکی کیست ایجاد می‌کنند و اندوسکوپ را با یک دوربین کوچک در انتها، وارد می‌کنند. آنها از این آندوسکوپ برای به آرامی باز کردن کیست استفاده می‌کنند، و به مایع داخل امکان تخلیه شدن در سیستم مایع مغزی نخاعی را می‌دهند، جایی که از طریق بدن شما دوباره پخش خواهد شد. این روش روزن گشایی نامیده می‌شود.

در روش دوم پزشک شما یک شانت را به داخل کیست وارد می‌کند. این باعث می‌شود که مایع داخل بدن به قسمت دیگری از بدن شما مانند شکم تخلیه شود. اگر کیست علامت‌دار در ستون فقراتتان داشته باشید، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند تا آن را کاملا حذف کند. اگر این کار امکان‌پذیر نیست، ممکن است از روزن گشایی یا شانتینگ برای تخلیه آن استفاده کنند.

جراحی برای کیست آراکنوئید

سه روش جراحی برای درمان کیست آراکنوئید مغز وجود دارد:

یک جراح مغز و اعصاب اطفال ممکن است یک سیستم زهکشی دائمی، یک نوع شانت، برای تخلیه مایع از کیست و کاهش فشار روی مغز قرار دهد. یک شانت دائمی مایع را از کیست به داخل شکم تخلیه می‌کند، جایی که به صورت بی‌خطر دوباره به بدن جذب می‌شود. این یک روش جراحی نسبتا ساده است اما اغلب به عنوان آخرین اقدام توسط جراح مغز و اعصاب اطفال انجام می‌شود.

یک روش جراحی باز به نام روزن گشایی پیچیده‌تر از جراحی برای نصب یک شنت است، اما میزان موفقیت بسیار خوب است. در روش روزن گشایی کیست، جراح مغز و اعصاب اطفال، جمجمه را برای دسترسی به کیست باز می‌کند، سپس کیست را باز می‌کند تا فشار را آزاد کرده و امکان جذب شدن مواد به طور طبیعی توسط مغز را فراهم کند. باز کردن کیست یک راه حل دائمی است و از خطرات دائمی فلزی شانت کاشته شده اجتناب می‌شود که ممکن است آلوده شده و یا نیاز باشد تا در طول زمان تغییر مکان داده شود.

روزن گشایی اندوسکوپیک کیست یک تکنیک پیشرفته است که دارای مزایای روزن گشایی بدون خطرات جراحی باز است و با سادگی شانتینگ بدون خطر عوارض شانت همراه است. این یک روش کوتاه و ایمن است که در آن جراح مغز و اعصاب با استفاده از آندوسکوپ (یک نوع لوله با یک دوربین) داخل کیست را تخلیه می‌کند. انجام این روش تنها ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد و بیماران می‌توانند در روز بعد به خانه برگردند.

یک جراح مغز و اعصاب اطفال باتجربه در مورد گزینه‌ها با شما صحبت می‌کند و یک طرح درمان را توصیه می‌کند. جراحان مغز و اعصاب اطفال با آموزش پیشرفته در هر سه تکنیک برای ارزیابی کیست آرکونوئید واجد شرایط‌ترین هستند و توصیه‌های درمانی فردی ارائه می‌دهند.

پیش‌بینی چیست؟

کیست‌های آراکنوئید درمان نشده، ممکن است در هنگام توسعه‌ی جلو رونده کیست (ها) منجر به آسیب عصبی شدید دائمی شوند، یا خونریزی داخل کیست به مغز و طناب نخاعی آسیب می‌زند. علائم معمولا با درمان از بین رفته یا بهبود می‌یابند.

عوارض آراکنوئید مغز

چشم انداز کیست آراکنوئید چیست؟

اگر کیست بدون علامت دارید، احتمالا می‌توانید از یک زندگی عادی لذت ببرید، حتی بدون درمان. پزشک معمولا شما را تشویق می‌کند که به طور منظم برای نظارت بر تغییرات برای چک آپ مراجعه کنید. اگر یک کیست علامت‌دار دارید، تخلیه یا از بین بردن آن، باید علائم شما را از بین ببرد. در موارد نادر، کیست آراکنوئید گسترش یافته درمان نشده می‌تواند آسیب دائمی عصبی ایجاد کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت خاص، گزینه‌های درمان و چشم انداز دراز مدت از پزشک خود سوال کنید.

کیست آراکنوئید جنین

کیست آراکنوئید جنین اصطلاحی است که هنگامی که کیست آراکنوئید در رحم تشخیص داده می‌شود، نامیده می‌شود. آنها می‌توانند با عنوان اولیه یا ثانویه طبقه بندی شوند.

کیست‌های آراکنوئید اولیه (مادرزادی) : ناشی از انباشت خوش خیم مایع شفاف بین دورا و مواد مغزی در سراسر محور مغزی نخاعی در ارتباط با غشای آراکنوئید است و با فضای ساب آراکنوئید ارتباط برقرار نمی‌کند.
کیست آراکنوئید ثانویه (اکتسابی): ناشی از خونریزی، تروما و عفونت است و معمولا با فضای ساب آراکنوئید ارتباط برقرار می‌کند.

عوارض

هنگام بزرگ شدن، ممکن است با فشرده‌سازی مجاور مغز باعث ایجاد علائم شوند. با این حال، آنها باعث ایجاد ناهنجاری مغزی نمی‌شوند و اگر قبل از رخ دادن آسیب تغییر ناپذیر مغز درمان شوند، ممکن است نتیجه‌ی خوبی پیش بینی شود.

خونریزی ممکن است گاهگاهی آنها را در داخل یا در مجاورت کیست وخیم‌تر کند. کیست‌های آراکنوئید در مناطقی مانند quadrigeminal cistern یا suprasellar cistern ممکن است به علت فشار ساختارهای مجاور و آسیب‌زنی تخلیه مایع مغزی نخاعی، باعث ازدیاد غیر عادی مایع شوند.

نظرات


محمد

سلام برج ۱۲ بر اثر بی حالی شدید و حالت تشنج به دکتر مراجعه کردم آزمایشات کامل از من گرفته شد اکو قلب و انواع ازمایش بی حسی صورت داشتم و همچنین دست وپا بئشتر پاها دکتر با انجام ام ار ای متوجه شدند که کیستی در قسمت عنکبوتیه مغزم وجود داره کیست در مخچه ولی بهم داروهای کلونازپام سرتالین الانزاپین و تریمپلین نسخه کردن بهتر شدم خیلی ولی الآن سر درد دارم و بی حسی در قسمت شکمم و حالت گرفتگی در دست راستم و احساس ضعف و غش کردن چند روز ی این علائم را دارم بعد برطرف میشه دوباره بعدش با شدت بیشتری باهاشون روبرو میشم من موقعی که سرم را خم میکنم پشت سرم تیر میکشد ممنون میشم راهنمایی کنید ک این علائم من از کیست میتونه باشه ؟و راه درمانش چیه ؟


پاسخ