آیا دیسک گردن خوب میشود ؟

 • تاریخ: بهمن ۲۹, ۱۳۹۸
 • دسته بندی: مقالات
 • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
 • تعداد بازدید: 3857 بار
آیا دیسک گردن خوب میشود ؟

آیا دیسک گردن خوب میشود .سوالی که ذهن افرادی که دچار مشکلات گردن شده اند  را در گیر می کند. با این مقاله همراه باشید تا پاسخ سوال را دریافت نمایید. شاید تعجب کنید ولی همه دیسک گردن را دارند. این به این معنی است که دیسک گردن درواقع جزئی است بدن ما است یعنی قسمت از ستون فقرات را شامل می‌گردد. دیسک گردن هم مانند دیسک کمر ممکن است در اثر عوامل مختلفی ازجمله ضربه، فشار و… بیرون بزند. حالا دیسک گردن چیست؟

دیسک گردن

اجزاء بدهید قبل از اینکه در مورد اینکه آیا دیسک گردن خوب میشود یا خیر نتیجه‌گیری کنیم نگاهی به آناتومی ستون مهره‌ها داشته باشیم؛ و در دیسک گردن بیشتر بدانیم. دیسک‌های بین مهره‌ای مانند حفاظ‌هایی هستند که از آسیب و ساییدگی مهره‌ها به هم جلوگیری می‌کند. این دیسک‌ها که از دو قسمت مرکزی و محیطی تشکیل شده‌اند در قسمت مرکزی خود شبیه کره هستند که با اعمال فشار و حرکت تغییر کرده و به فرم بیضوی تبدیل می‌شوند. قسمت مرکزی دیسک‌ها از یک مایع تشکیل شده است و قسمت محیطی حامی و پشتیبان این قسمت است. با وارد شدن ضربه و فشار بیش‌ازحد ممکن است قسمتی از مایع از جای خود حرکت کرده و خراج شود که به این عارضه بیرون‌زدگی دیسک می‌گویند.

علل بیرون‌زدگی (فتق) دیسک گردن

شاید تشخیص علل و عوامل مسبب فتق دیسک گردن مشکل باشد. این عوامل گاهی بسیار آهسته و بدون هیچ علائمی پیش می‌روند و درنهایت بدون هیچ دلیل روشن می‌شود. اما گاهی اوقات دلیل را می‌توان به این موارد کاهش داد:

سن

عامل سن یکی از دلایل دخیل در این مورد است. با افزایش سن انعطاف دیسک‌ها کاهش پیدا می‌کند و ممکن است تارهای فیبری آن پاره شده و فرد را مستعد فتق دیسک کند. ضمن اینکه با افزایش سن به دنبال کاهش مایع قسمت مرکزی دیسک توان انعطاف‌پذیریان به طرز عجیبی کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که در افراد مسن حتی با یک پیچ خوردن، پارگی و یا فشار اندک هم امکان پارگی الیاف دیسک وجود دارد و به عبارت بهتر در افراد مسن نیروی کمتری برای آسیب به دیسک وجود دارد.

عامل ژنتیک و حرکات شدید

عارضه فتق دیسک می‌تواند به دنبال یک عامل زمینه‌ای خانوادگی بروز کند. حرکات شدید بدنی و تحرک ناگهانی از دیگر عوامل بروز فتق دیسک گردن است. حتی بلند کردن یک جسم سنگین بدون رعایت کردن اصول آن هم می‌تواند زمینه‌ساز بروز این مشکل شود.

علائم دیسک گردن

علائم بروز دیسک گردن

فتق دیسک گردن یکی از شایع‌ترین دلایل درد گردن است. اگر دیسک در حال فشار روی ریشه عصبی باشد، علائم  می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خالی شدن یا سوزن شدن در یک شانه یا بازوی که ممکن است به سمت انگشتان شما پایین بیاید
 • ضعف در یک دست یا بازو

این مشکل وقتی جدی‌تر می‌شود که پای نخاع شما وسط باشد و فتق دیسک گردن شما به نخاع فشار وارد کند در این صورت علائم جدی‌تر می‌شوند ازجمله:

 • قدم‌های نا موزون و یا ناهموار
 • سوزن سوزن شدن یا احساس شوک مانند در حال پایین آمدن بدن از پاهایتان است
 • ایجاد مشکل هنگام استفاده از بازو و دست و برای انجام فعالیت‌های محرک
 • از دست دادن تعادل و هماهنگی

چه موقع لازم است به پزشک مراجعه کنیم؟

فتق دیسک گردن در مردان بیش از زنان شایع است همچنین افراد ۳۵ تا ۵۵ سال استعداد بیشتری برای ابتلا به دیسک گردن دارند. اگر دارای درد گردن همراه با یک و یا چند علائم از علائم فوق هستید وقت ان را رسیده که از پزشک متخصص برای معاینه و چک آپ خود وقت بگیرید. در این هنگام پزشک با توجه به علائم و شرح حال بیمار و همچنین معاینات بالینی و درخواست عکس و یا رادیوگرافی نوع عارضه فرد را تشخیص می‌دهد.

جراحی و درمان دیسک گردن

درمان دیسک گردن

بهتر است برای رسیدن به پاسخ سوال آیا دیسک گردن خوب میشود روش های درمانی را بررسی کنیم .درد ناشی از دیسک معمولاً با درمان‌های غیر جراحی قابل‌کنترل است. درمان‌های اولیه ممکن است شامل یک دوره کوتاه استراحت، داروهای ضد درد و درمان جسمی برای بهبود قدرت، انعطاف‌پذیری و وضعیت گردن باشد.

اصلاح فعالیت

فتق دیسک گردن معمولاً وقتی‌که برای اولین بار یا در حین توسعه، مانند حین فعالیت ایجاد می‌شود، دردناک است. اگر درد گردن شدید باشد و یا به سمت بازو یا دست کشیده شود، یک دوره کوتاه از استراحت و یا تغییر فعالیت توصیه می‌شود. برخی از نمونه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خودداری از فعالیت‌های شدید، مانند کار بدنی یا ورزش کردن
 • جلوگیری از حرکات خاص که درد را بدتر می‌کند مانند چرخاندن سر به یک طرف
 • تغییر موقعیت خواب، مانند تغییر بالش و / یا خوابیدن در پشت به جای طرف معده

با استراحت و اصلاح فعالیت فتق دیسک گردن بهتر می‌شود و می‌توان گفت که سطح فعالیت دوباره افزایش می‌یابد.

داروها

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) به کاهش التهاب در بدن کمک می‌کنند. ازآنجاکه برخی از بدترین درد ناشی از فتق دیسک ناشی از التهاب ریشه‌های عصبی و سایر بافت‌ها است NSAID های بدون نسخه (Advil، Aleve، Motrin) معمولاً اولین داروهای توصیه شده هستند.

اگر داروهای بدون نسخه به اندازه کافی تسکین درد را ارائه نمی‌دهند، پزشک می‌تواند سایر داروهای تسکین‌دهنده درد را به‌صورت کوتاه‌مدت تجویز کند. برخی از نمونه‌ها عبارت‌اند از: NSAID های ضد مقاومت، شل کننده‌های عضلانی یا استروئیدهای خوراکی. به دلیل خطر بیشتر برای عوارض جانبی خطرناک، داروهای ضد درد معمولاً فقط به صورت کوتاه مدت استفاده می‌شوند، مانند در جریان توسعه به‌خصوص بدتر شدن وضعیت بیمار، یا برای یک یا دو هفته.

فیزیوتراپی

تقویت و کشش گردن ممکن است به آن کمک کند تا در برابر درد مقاوم‌تر شود. برخی از تمرینات مانند فیکسرهای چانه نیز ممکن است به سر و گردن برای حفظ وضعیت بهتر بدن کمک کنند. ماهیچه‌های ضعیف گردن به‌احتمال‌زیاد منجر به وضعیت سر روبه‌جلو و درد گردن می‌شوند. هنگامی‌که سر به جای آن در تراز خنثی با گوش به طور مستقیم بالای شانه‌ها نگه داشته می‌شود، استرس کمتری روی ستون فقرات گردن و دیسک‌های آن قرار می‌گیرد.

یک فیزیوتراپ یا متخصص ارتوپدی و یا جراح ستون فقرات می‌توانند یک برنامه فیزیوتراپی را برای رفع نیازهای خاص بیمار طراحی کنند. به‌عنوان‌مثال، ممکن است برخی از تمرینات یا حرکات لازم برای اصلاح درد یا هدف قرار دادن عضلات خاص اصلاح شوند. با گذشت زمان، بیشتر بیماران قادر به ادامه تمرینات گردن و کشش در خانه هستند تا در طولانی‌مدت استحکام و انعطاف‌پذیری گردن را حفظ کنند.

تزریق

اگر داروهای خوراکی و فیزیوتراپی به‌اندازه کافی بهبودی درد فتق دیسک گردن را فراهم نکنند، ممکن است تزریقات درمانی در نظر گرفته شود. بیشتر تزریقات برای گردن درد با استفاده از فلوروسکوپی (هدایت اشعه ایکس) و رنگ کنتراست انجام می‌شود تا دقیقاً جای سوزن در ستون فقرات مشاهده شود. هدف از تزریق این است که دارو را به‌طور مستقیم درجایی که لازم باشد قرار دهد بدون اینکه به ساختارهای مهم در ستون فقرات مانند ریشه‌های عصبی، رگ‌های خونی یا نخاع آسیب برساند. دو تزریق رایج برای فتق‌های دیسک‌های شامل موارد زیر است:

تزریق استروئید اپیدورال گردن

برای کاهش التهاب، یک محلول استروئیدی به فضای اپیدورال (لایه بیرونی کانال نخاعی) تزریق می‌شود. این تزریق متداول‌ترین مورداستفاده برای فتق‌های دیسک است. تزریق انتخابی ریشه عصب. یک محلول استروئیدی و بی‌حسی در مجاورت عصب نخاعی تزریق می‌شود زیرا از طریق مجرای بین مهره‌ای خارج می‌شود. این تزریق همچنین برای کمک به تشخیص اینکه کدام ریشه عصبی باعث درد می‌شود، استفاده می‌شود.

ماساژ گردن

سایر درمان‌های غیر جراحی

بسیاری از درمان‌های دیگر ممکن است باعث بهبودی فتق دیسک گردن شود، مانند:

سرما یا گرما درمانی

استفاده از یخ به مدت ۱۵ یا ۲۰ دقیقه به‌طور هم‌زمان ممکن است به کاهش التهاب و کاهش درد کمک کند. برخی از افراد ممکن است علاوه بر یخ از گرما درمانی هم به‌صورت درمان مکمل برای بهبودی بیمار استفاده کنند. ولی لازم است در این مورد به یک نکته توجه شود که یخ و گرما درمانی را بافاصله انجام دهید تا خطر آسیب‌های پوستی کاهش یابد.

کشش گردن

یک وسیله مکانیکی به سر بسته شده و از آن برای بالا بردن و کشش ستون فقرات گردنی به آرامی استفاده می‌شود. هدف این است که فشار روی دیسک‌ها و ریشه‌های عصبی کاهش یابد. بعضی از افراد در حین کشش، تسکین درد را تجربه می‌کنند، اما برخی دیگر نه. اگر کشش تسکین یابد، ممکن است برخی از بیماران برای انجام درمان به‌تنهایی از یک وسیله خانگی استفاده کنند.

ماساژ درمانی

 یک ماساژ ملایم ممکن است با کمک به شل شدن عضلات، افزایش جریان خون و تقویت آرامش، درد را کمی تسکین دهد. اگر ماساژ درد را بدتر کند، باید فوراً متوقف شود.

سایر روش‌های درمانی برای درد فتق دیسک گردن نیز در دسترس است و ممکن است برای برخی از افراد ازجمله درمان تحریک عصب الکتریکی از طریق پوست (TENS)، طب سوزنی، مدیتیشن ذهن و سایر روش‌ها تسکین یابد. آزمایش و خطا ممکن است قبل از پیدا کردن ترکیب درمان‌هایی که بیشترین تسکین را دارند، لازم باشد. اگر نقص عصبی همچنان رو به وخامت باشد – مانند افزایش بی حسی بازو یا ضعف – ممکن است عمل جراحی در نظر گرفته شود.

جمع‌بندی فتق دیسک گردن

در این مقاله با فتق دیسک گردن و روش‌های غیر جراحی در درمان آن آشنا شدید. البته در موارد ضروری ممکن است نیاز به جراحی دیسک گردن خواهد بود. نکته‌ای در خصوص انواع درمان‌های غیر جراحی و یا مصرف داروها در این خصوص بدانید این است که تمامی موارد فوق لازم با تجویز و صلاح‌دید پزشک متخصص صورت گیرد و بیمار نباید به صرف بی خطر بودن درمان نسبت به انجام آن اقدام خودسرانه انجام دهد. چرا که در برخی از موارد می‌تواند آسیب طناب نخاعی و بی حس شدن دست و بازو و موارد خطرساز دیگر را در برداشته باشد.

در نتیجه در پاسخ به سوال آیا دیسک گردن خوب میشود باید گفت بله. اما این درمان نیازمند تشخیص به موقع و توسط بهترین متخصص ستون فقرات است. هنگام مواجه با مشکلات گردن حتما به پزشک مراجعه نمایید.

نظرات