برای درمان کمر درد چیکار کنیم؟

 • تاریخ: تیر ۱۹, ۱۴۰۰
 • دسته بندی: مقالات
 • دیدگاه کاربران: ۱ دیدگاه
 • تعداد بازدید: 1469 بار

کمردردیک اختلال نیست. این مساله می تواند علامت چندین نوع مختلف از مشکلات پزشکی باشد. کمر درد معمولا به دلیل مشکلی در یک یا چند قسمت از کمر ایجاد می شود ، مانند:

 • رباط ها
 • عضلات
 • اعصاب

ساختارهای استخوانی ستون فقرات را مهره می نامند. کمردرد می تواند به دلیل وجود مشکلی در اندام های اطراف مهره ها مانند کلیه ها باشد. طبق گفته انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا ، ۷۵ تا ۸۵ درصد آمریکایی ها در طول زندگی خود درد کمر را تجربه خواهند کرد. که از این تعداد ، ۵۰ درصد در طول یک سال این درد را در بیش از یک قسمت خواهند داشت. در ۹۰ درصد موارد ، درد بدون جراحی بهتر می شود. اگر کمر درد دارید با پزشک خود صحبت کنید.

درمان کمر درد

درمان کمردرد

بسیاری از افراد به درمان گسترده کمردرد نیاز ندارند. اغلب داروهای مسکن بدون نسخه ، کافی هستند. در موارد شدیدتر ، ممکن است درمان های قوی تری لازم باشد ، اما به طور معمول این درمان ها تحت نظارت دقیق پزشک ارائه می شود.

داروها

کمردرد در اکثر قسمت های کمر با درمان با داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) تسکین می یابد ، مانند:

 • ایبوپروفن (موترین)
 • ناپروکسن (Aleve)
 • مسکن ها ، مسکن ها مانند استامینوفن نیز یکی از گزینه ها هستند ، اگرچه خاصیت ضدالتهابی ندارند.

در صورت داشتن مشکلات کلیوی یا زخم معده ، مراقب داروهایی مانند ایبوپروفن باشید. هرگز داروهای بدون نسخه را بیش از دوز توصیه شده بدون صحبت با پزشک مصرف نکنید ، زیرا حتی این داروها نیز در صورت مصرف نادرست ممکن است عوارض جانبی شدید داشته باشند.

سایر گزینه های دارویی عبارتند از:

ماساژ و پماد موضعی

محصولات موضعی ممکن است در کاهش کمر درد بسیار موثر باشند. بسیاری از این مواد پمادها موادی مانند ایبوپروفن و لیدوکائین هستند که مشخص شده در هنگام تسکین درد بهتر از دارونما عمل می کنند.

داروهای مخدر

مخدرها داروهای ضد درد قوی تری هستند که می توانند برای دردهای شدیدتر تجویز شوند. این داروها مانند اکسی کدون (OxyContin) و ترکیبی از استامینوفن و هیدروکدون (ویکودین) بر روی سلول های مغز و بدن اثر می گذارند تا درد را کاهش دهند. مخدرها به دلیل خطر اعتیاد، باید با احتیاط مصرف شوند .

شل کننده های عضله

از شل کننده های عضله می توان برای کمردرد نیز استفاده کرد، به خصوص اینکه اسپاسم عضلات در کنار درد اتفاق می افتد. این داروها با هدف کاهش درد، بر روی سیستم عصبی مرکزی عمل می کنند.

داروهای ضد افسردگی

از داروهای ضد افسردگی و سایر داروها گاهی اوقات می توان به تشخیص پزشک برای درمان کمردرد استفاده کرد. اگر کمر درد شدید باشد ، ممکن است پزشک آمی تریپتیلین ( داروی ضد افسردگی سه حلقه ای ) را برای شما تجویز کند، زیرا بر روی قسمت های مختلف پاسخ درد تمرکز دارد. این داروی ضد افسردگی همچنین ممکن است در دردهای مربوط به عصب بهتر عمل کند.

تزریق استروئید

پزشک همچنین ممکن است تزریق استروئید کورتیزون را برای درد شدید کمر توصیه کند. با این حال ، تسکین درد ناشی از تزریق استروئید معمولا حدود سه ماه از بین می رود.

عمل جراحی

جراحی آخرین گزینه درمانی است و بندرت برای کمردرد مورد نیاز است. این روش معمولا مختص ناهنجاری های ساختاری است که به درمان محافظه کارانه با داروها و درمان پاسخ نداده اند. این شرایط شامل:

 • درد شدید و بی وقفه
 • فشرده سازی عصب که باعث ضعف عضلات می شود

همجوشی ستون فقران : جراحی است که در آن مهره های دردناک ، طی عملیاتی با هم فیکس و ثابت می شوند. این کار به از بین بردن حرکت دردناک ستون فقرات کمک می کند. همچنین ممکن است برای تسکین درد ناشی از بیماری های تحلیل برنده استخوان ، جراحی برای برداشتن و جایگزینی نسبی دیسک ها و مهره ها انجام شود.

پزشکی جایگزین

روش های درمانی جایگزین که می توانند به تسکین کمردرد کمک کنند عبارتند از:

 • طب سوزنی
 • ماساژ
 • تنظیم ستون فقرات
 • رفتار درمانی شناختی
 • تکنیک های آرام سازی

قبل از انجام هرگونه درمان جایگزین یا مکمل ، حتما با پزشک خود صحبت کنید. اگر کمر درد را تجربه می کنید ، این گزینه های درمان کمردرد مفید خواهد بود.

درمان های خانگی کمردرد

بسیاری از درمان های خانگی را می توان با درمان های سنتی درد کمر استفاده کرد. اگر در این مورد سوالی دارید ، با پزشک خود صحبت کنید.

گرما درمانی و یخ درمانی

بسته های یخ ممکن است ناراحتی را برطرف کرده و به کاهش التهاب در مراحل حاد کمردرد کمک کنند. توجه: یخ را مستقیما روی پوست خود قرار ندهید. آن را در یک حوله یا گاز نازک بپیچید تا از آسیب دیدن پوست شما جلوگیری کند. همچنین کمپرس گرم نیز ممکن است درد را تسکین دهد ، و کمک کند که التهاب فروکش کند. تناوب بین گرما و سرما را در نظر بگیرید.

ورزش

ورزش هایی برای بهبود وضعیت بدن و تقویت عضلات پشت و عضلات شکم ( که عضلات اصلی -هسته ای – نامیده می شوند) یک گزینه درمانی است که باید به شدت مورد بررسی قرار گیرد. این درمان اغلب شامل موارد زیر است:

 • بهبود وضعیت بدن
 • استفاده از روش های مناسب بلند کردن اجسام
 • تقویت عضلات اصلی
 • حرکات کششی برای بهبود انعطاف پذیری

یک فیزیوتراپیست می تواند نحوه انجام این نوع تمرینات را در خانه به شما آموزش دهد.

روغن ضروری

تحقیقات نشان می دهد که اسانس اسطوخودوس یا پمادهای ساخته شده با کپسایسین ممکن است به کاهش درد کمک کند. کپسایسین عنصر موجود در فلفل است که باعث گرم شدن آن می شود. این مواد ممکن است حساسیت عصبی را در ناحیه تحت تأثیر کاهش داده و دردی را که احساس می کنید کاهش دهند.

حمام نمک

یک وان آب گرم می تواند برای درد عضلات شگفت انگیز باشد ، اما در حالی که در آب غوطه ور هستید ، با اضافه کردن نمک Epsom به آب یک تقویت اضافی برای کمر خود ایجاد کنید. بدن شما می تواند مواد معدنی را از نمک جذب کند و این مواد می توانند به راحتی درد عضلات را کاهش دهند. درمان های خانگی ممکن است در کاهش کمردرد بسیار موثر باشند.

نظرات


آیدا

سلام من مادرم ۴ ماه است که کمر درد و پا درد دارد و کم کم بعد از مدت ها کمرش هم کج شد نمی دونیم چرا اما قبلاً همچین مشکلی نداشت میریم دکتر آمپول میزنه فقط واسه یک روز خوب میشه ولی دوباره به همون حالت قبلیش برمیگرده مادرم میخواد یک درمان قطعی با دارویی چیزی داشته باشه تا هم کمر دردش خوب شود و هم کمرش راست شود اگر شما متحرمین عزیز راه حلی قطعی دارید لطف بزرگی میکنید 🙏🙏🙏


پاسخ