آیا پارگی دیسک کمر بدون جراحی درمان می شود؟

  • تاریخ: مرداد ۱۱, ۱۳۹۹
  • دسته بندی: مقالات
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 1590 بار
پارگی دیسک کمر

دیسک  در واقع بین مهره های ستون فقرات قرار گرفته است و  به  آسان شدن حرکت و خم و راست فرد کمک می کند.یکی دیگر از وظایف دیسک محافظت از ستون فقرات است. این دیسک ها، از یک لایه بیرونی سخت به نام حلقه، ساخته شده اند و ماده داخلی آن ها، نرم و با حالتی مایع است که، به عنوان “هسته” نامیده می شود و به عنوان کمک  کننده های جذبی و محافظتی، از ستون فقرات عمل می کنند.

پارگی دیسک کمر مشکلی  است که می تواند در هر نقطه از ستون فقرات ایجاد شود؛ اما بیشتر این مشکل بیشتر در قسمت پایینی دیسک کمر اتفاق می‌افتد، اگرچه در قسمتی از ناحیه گردن هم  یک محل مشترک برای پارگی دیسک ، وجود دارد.

 به پارگی دیسک کمر ، فتق دیسک هم گفته می شود. پارگی دیسک کمر نوعی بیماری است که بر اثر آن ، یکی از دیسک های ستون فقرات در دیواره خود شکاف ایجاد می کند و مواد داخلی آن به داخل کانال نخاعی منتقل می شود. این امر می تواند در صورت جابجایی و فشار روی نخاع یا یک ریشه عصبی، موجب درد و سایر اختلالات و نشانه ها شود.

آیا جراحی برای پارگی دیسک کمر ضروری است؟

خیر، همه بیمارانی که دیسک دارند،مجبور به جراحی نیستند. در حقیقت بیشتر افراد بدون انجام عمل جراحی موفق به رهایی از درد کمر خود می شوند. جراحی زمانی ضرورت می یابد که دیسک پاره شده موجب آسیب به نخاع گردد و عوارض جدی شود.

یک پزشک خوب همیشه در اولین مرحله درمان های خانگی و استراحت کردن را برای حل مشکل درد مربوط به پارگی دیسک کمر پیشنهاد می کنند.در ادامه ی مقاله انواع روش های درمان را با هم بررسی کردیم.اما اگر این درمان ها برای شما مناسب نبود،و هنوز هم درد شدیدی را داشتید عمل جراحی تنها و بهترین گزینه خواهد بود.در ادامه ی مقاله انواع روش های درمان دیسک را با هم بررسی می کنیم :

درمان های دارویی

 ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن یا آسپیرین می توانند راه حل های کوتاه مدت برای کمک به شما در مقابله با درد یا التهاب در قسمت تحتانی کمر باشند. به خاطر داشته باشید که این داروها می توانند بر روی معده ، کلیه ها و کبد شما تاثیرگذار باشند ، بنابراین بهتر است از آنها بیش از دو هفته  استفاده نکنید.

مقدار مصرف برای بزرگسالان معمولاً ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم از طریق دهان ، هر چهار تا شش ساعت است. مراقب باشید هیچگونه دارویی را با معده خالی مصرف نکنید ، زیرا می توانند معده شما را تحریک کرده و خطر زخم را افزایش دهند.

استفاده از کمپرس یخ

یخ را به قسمت بالایی پشت خود بمالید. استفاده از یخ یک درمان موثر برای صدمات جزئی اسکلتی – عضلانی ، از جمله درد کمر است. سرما  برای صدمات حاد (صدماتی که در ۴۸ ساعت گذشته رخ داده است) مؤثر است. برای کاهش تورم و درد باید از سرما درمانی استفاده کنید. یخ باید به مدت ۲۰ دقیقه هر دو یا سه ساعت برای چند روز استفاده شود تا درد و تورم کاهش یابد برای جلوگیری از سرمازدگی روی پوست ، همیشه بسته های یخی را در یک حوله نازک ببندید.

تمرین های ورزشی و فیزیوتراپی

این تمرینات باید توسط متخصص با توجه به نوع و شدت پارگی دیسک برای بیمار تجویز شود. بدون توصیه پزشک این ورزش ها را انجام ندهید ممکن است تمرینات باعث بدتر شدن درد شما شود.  ماساژ درمانی نیز یکی دیگر از روش های مناسب برای رفع علائم پارگی دیسک کمر و درد کمر است.

یک متخصص فیزیوتراپی می تواند حرکات کششی و تمرینات تقویتی و خاص را به شما نشان دهد. معمولاً برای چهار تا هشت هفته فیزیوتراپی دو تا سه بار در هفته مورد نیاز است تا تأثیر مثبت بر مشکلات مزمن کمر داشته باشد.شنا نیز یکی از ورزش های مناسب برای کاهش علائم پارگی دیسک کمر است.

پارگی دیسک کمر بدون جراحی

تزریق دیسکوژل

این روش درمانی برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که تمایلی به انجام جراحی ندارند و یا به علت داشتن شرایط پزشکی خاص نمی توانند برای جراحی بیهوش شوند. دیسکوژل ماده ای است که در فضای دیسک تزریق می شود. این ماده بی خطر می باشد و بعد از تزریقف سفت شده و حالت پنبه پیدا خواهد کرد.

این ویژگی از ماده دیسکوژل باعث  می گردد ، منافذ قسمت پاره شده دیسک اگر که محتویات دیسک وارد کانال نخاعی نشده باشد، بسته گردد  و از طریق کاهش ریخته شدن مواد التهابی روی اعصاب باعث بهبود درد می شود؛ دوم این که همراه با خود وقتی سفت و جمع می شود ، بخش آبکی دیسک را جمع و به بهبود برجستگی دیسک و آزاد شدن کانال نخاعی کمک می کند. معمولا بین سه تا شش هفته بعد از تزریق دیسکوژل، بیمار کم کم بهبود می یابد. این در حالی است که بعد از جراحی تا سه ماه بیمار باید استراحت کند. بنابراین تزریق دیسکوژل یک روش امن و کم خطر برای بیماران است.

جراحی دیسک کمر چگونه است؟

جراحی را در نظر بگیرید. عمل جراحی  آخرین راه حل است و فقط باید بعد از اثبات اینکه سایر روش های غیرتهاجمی بی اثر بوده اند ، مورد بررسی قرار گیرند. عمل جراحی دیسک کمر، دیسککتومی نام دارد که در آن بافت آسیب دیده جدا می شود تا دیگر فشاری بر روی بافت و رشته های عصبی کنار خود نداشته باشد. 

این روش درمانی آنچنان تهاجمی نبوده و برداشتن مواد دیسک پاره شده در کاهش درد و التهاب موفق است. در هفته های اول پس از عمل، بسیاری از بیماران دیگر مشکل درد کمر را نخواهند داشت.عوارض احتمالی ناشی از جراحی کمر شامل عفونت موضعی ، واکنش آلرژیک به بیهوشی ، آسیب عصبی ، فلج و تورم مزمن و / یا درد است. انتخاب بهترین جراح دیسک کمر می تواند این عوارض را به صفر برساند.

دیسککتومی به هر حال یک عمل جراحی است و ریسک های خاص خود را به همراه دارد. پزشک شما در این زمینه بسیار محتاط عمل کرده و تمامی فاکتور های ریسکی احتمالی و تاثیرگذار بر روی موفقیت جراحی را مد نظر قرار می دهد. همچنین پزشک از این موضوع که شما قبل از عمل جراحی، دیگر روش های درمانی را طی کرده باشید اطمینان حاصل می کند.

­

نظرات