نوار عصب و عضله چیست و چه کاربردی دارد؟

 • تاریخ: اسفند ۱۴, ۱۴۰۰
 • دسته بندی: مقالات
 • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
 • تعداد بازدید: 729 بار

آیا می‌دانید نوار عجیب و غریبی که روی افرادی که مچ پا پیچ خورده یا عضلاتشان پاره شده می‌بینید چیست؟ این نوار کینزیو است، شاید بی فایده به نظر برسد، اما این نوار در واقع مفید‌تر از آنچه فکر می‌کنید است. نوار Kenesio در فیزیوتراپی استفاده می‌شود. با حمایت از ماهیچه‌ها و مفاصل به روند بهبود طبیعی بدن کمک می‌کند. نوار عصب و عضله یا الکترو مایوگرافی جهت بررسی عارضه‌هایی مانند؛ فشار عصب مخصوصا در اندام‌های بازو، آرنج و مچ دست کاربرد دارد. در هنگام انجام این روش، ابتدا یک الکترود سوزنی به داخل عضله وارد می‌شود. سپس فعالیت‌های الکتریکی عضله ثبت می‌شود. همچنین در این روش، نوع موج ایجاد شده روی مانیتور قابل مشاهده است. هنگامی که پزشک الکترود را وارد بدن بیممار می‌کند از او می‌خواهد که عضلات خود را آهسته آهسته منقبض کند تا امواج نتیجه متفاوتی نشان دهند.

نوار عصب و عضله

نوار عصب عضله چه کاری انجام می‌دهد؟

این نوار همانطور که از اسمش مشخص است یک نوع چسب یا وسیله درمان برای بهبودی عضلات است. همانطور که می‌دانید پیام های بین مغز و سایر اندام‌های بدن به وسیله نورون‌های عصبی انجام می‌شود. این نورون‌ها به صورت طبیعی در بدن وجود دارند. انتقال پیام‌ها انواع مختلفی دارد، مانند؛ انتقال پیام به صورت حس لامسه، درد، گرما، فشار و انواع حس‌های دیگر مثل؛ شنیدن، دیدن و … این پیام‌ها هم از طریق نورون‌های عصبی انجام می‌شود. همینطور انجام کارهای روزمره مانند؛ حرکت دست و پا یا حتی سایر اندام‌ها به کمک پیام‌های که از مغز ارسال می‌شود و سپس توسط اعصاب به سایر اندام‌ها ارسال می‌شوند، صورت می‌گیرد.

اگر نورون‌های عصبی، فرمان‌هایی که  از مغز ارسال می‌شوند را به درستی به سایر اندام‌ها نفرستند، انتقال پیام امواج الکتریکی منجر به اختلال می‌شوند. چسب یا نوار عصب و عضله به تثبیت و عملکرد نورون‌های عصبی کمک شایانی می‌کند.

موارد و دلایل استفاده از  نوار عصب و عضله

چند دلیل وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم از نوار عصب و عضله جهت درمان بیماری‌ها یا اختلالاتی که توسط این چسب بهیود می‌یابد استفاده کنید. این دلایل عبارتند از؛

بیماری مانند دیابت که منجر به التهاب عصبی در بدنتان می‌شود. و می‌تواند علائمی مانند دیسک ایجاد کند. در این مواقع عمل جراحی دیسک نه تنها موثر نیست بلکه باعث بدتر شدن اختلال و بیماری می‌شود. در این وضعیت می‌توانید از چسب عصب و عضله جهت بهبودی سریع‌تر استفاده کنید.

از دیگر دلایل استفاده از چسب عصب و عضله، نشان دادن میزان و شدت آسیب و همینطور محل دقیق درگیری است. این عوامل می‌تواند به پزشک کمک کند تا مناسب‌ترین و غیر تهاجمی‌ترین روش درمانی را انتخاب کند.

دلیل دیگری که پیشنهاد می‌کنیم از این چسب استفاده کنید این است که، این چسب می‌تواند ضایعات مربوط به دیسک کمر و دیسک گردن را تشخیص دهد و آن‌ها را درمان کند. چرا که اگر این اختلالت به موقع پرمان نشوند،‌ مشکلات زیادی را برایتان به وجود می‌آورند.

نوار عصب و عضله چه کاربردی دارد؟

این نوار در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر است. در ادامه این بیماری‌ها را آورده‌ایم.

 1. بیماری سندروم تونل کارپ
 2. سندروم خروجی قفسه سینه
 3. درگیری عصب اولنار
 4. مشکلات دیسک
 5. تسکین درد‌های ناشی از دیسک
 6. بهبود شرایط و احساس مور مور، گز گز و بی‌حسی اندام‌ها
 7. تشخیص فشار ریشه‌های عصبی که از بین مهره‌ها عبور کرده‌اند.

نوار عصب عضله چگونه انجام می‌شود؟

قبل از بررسی و توضیح این که این نوار چجوری گرفته می شود باید بگوییم که این تست شامل  دو مرحله می‌شود. این مراحل عبارتند از؛

 • بررسی هدایت عصبی
 • بررسی عضله

در مرحله بررسی هدایت عصبی پزشک به فرد یک محرک الکتریکی وارد می‌کند.  اما در مرحله بررسی عضله سوزنی را در قسمت‌های مختلف عضله وارد می‌کند. در حالت دوم هیج دارویی به فرد تزریق نمی‌شود. معمولا افراد در هنگام وارد شدن سوزن به بدن احساس درد خواهند داشتو همچنین عده‌ای از آن‌ها بعد از خارج شدن سوزن از بدن آن‌ها احساس سوزش دارند. قبل از انجام این تست اگر مشکلات ریوی ناشی از عفونت‌ دارید یا داروهای رقیق کندده خون استفاده می‌کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید. در این روش از هدایت‌های عصبی جهت بررسی فعالیت و عملکرد عضلات بدن که منجر به تولید الکتروسیته می‌شوند، استفاده می‌شود.

نوار عصب و عضله

دستگاه نوار عصب عضله برای چه افرادی توصیه می‌شود؟

دستگاه‌های نوار عصب و عضله بیشتر برای افرادی که دردهای اسکلتی و عضلانی دارند، مانند کمردرد طولانی مدت (مزمن) یا آرتریت مفصل زانو استفاده می‌شود. آن‌ها همچنین اغلب برای تسکین درد در مراحل اولیه زایمان استفاده می‌شوند. سایر موارد استفاد از آن عبارتند از سردردهای میگرنی، دردهای پریود، آسیب‌های ورزشی و گاهی اوقات (به ندرت) شرایط غیر دردناک مانند خستگی، بی خوابی یا زوال عقل.

نوارهای عصب و عضله را می‌توان به تنهایی برای تسکین درد استفاده کرد یا با درمان‌های دیگر ترکیب کرد. استفاده از این نوارها باعث کاهش میزان داروهای مسکن مصرفی می‌شود. اگرچه شاید لازم باشد قبل از یافتن بهترین گزینه برای خود، چند تنظیمات را در دستگاه نوار عصب خود امتحان کنید، استفاده از این دستگاه هیچ عارضه جانبی ندارد.

نظرات