آیا پارگی دیسک کمر خطرناک است؟

  • تاریخ: اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۰
  • دسته بندی: مقالات
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 1840 بار

پارگی دیسک کمر قطعه ای از هسته دیسک کمر است که از طریق پارگی از حلقه خارج شده و به داخل کانال نخاع رانده می شود. فضای نخاعی فضای محدودی دارد که برای عصب نخاعی و قطعه دیسک  جابجا شده کافی نیست. به دلیل این جابجایی ، دیسک به اعصاب نخاعی فشار وارد می کند و اغلب درد ایجاد می کند ، که ممکن است شدید باشد.
پارگی دیسک کمر می تواند در هر قسمت از ستون فقرات ایجاد شود. اما بیشتر در ناحیه کمر و گردن دیده می شوند. ناحیه ای که درد در آن احساس می شود بستگی به این دارد که چه بخشی از ستون فقرات تحت تأثیر قرار گرفته است.در این مقاله این سوال را که ایا پارگی دیسک کمر خطرناک است را مورد بررسی قرار دادیم؛ همچنین به علت های دیسک کمر و انواع درمان آن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

پارگی دیسک کمر

علت های به وجود آمدن پارگی دیسک کمر

گاهی یک کرنش یا آسیب دیدگی بیش از باعث پارگی دیسک می شود. با این حال ، مواد دیسک با افزایش سن به طور طبیعی تحلیل می روند و رباط هایی که آن را در جای خود نگه داشته اند شروع به ضعیف شدن می کنند. با پیشرفت این دژنراسیون ، فشار نسبتاً جزئی یا حرکت پیچشی می تواند باعث پارگی دیسک شود.
برخی افراد در برابر مشکلات دیسک آسیب پذیرتر هستند. در نتیجه ، در چندین مکان در امتداد ستون فقرات دچار پارگی دیسک کمر می شوند.
علائم بسته به موقعیت پارگی دیسک کمر و اندازه پارگی بسیار متفاوت است. اگر پارگی دیسک کمر به عصب فشار نیاورد ، بیمار تنها درد در آن ناحیه را تجربه می کند. اگر روی عصبی فشار می آورد؛ همراه درد ، بی حسی و ضعف را هم در آن ناحیه از بدن احساس می کند. به طور معمول ، یا یک قسمت کمردرد شدید و طولانی یا دوره های متناوب کمردرد وجود دارد.

خطرا ت و آسیب های پارگی دیسک کمر

  1. در ناحیه ستون فقرات کمری : سیاتیک و رادیکولوپاتی(عصب تحت فشار) اغلب از پارگی دیسک در کمر ناشی می شود. فشار بر روی یک یا چند عصب که به عصب سیاتیک کمک می کنند می تواند باعث درد ، سوزش ، گزگز و بی حسی شود که از باسن به داخل پا و گاهی به پا تابش می یابد. معمولاً یک طرف (چپ یا راست) تحت تأثیر قرار می گیرد. این درد اغلب بصورت تیز و شوک الکتریکی توصیف می شود. با ایستادن ، راه رفتن یا نشستن ممکن است شدیدتر باشد. صاف کردن پا در طرف آسیب دیده اغلب می تواند درد را بدتر کند. همراه با درد پا ، ممکن است کمردرد را تجربه کند. با این حال ، برای سیاتیک حاد درد در ناحیه پا اغلب از درد در ناحیه کمر بیشتر است.
  2. در ناحیه ستون فقرات گردنی : رادیکولوپاتی گردنی علائم فشرده سازی عصب در گردن است ، که شامل همه یا یکی از موارد زیر است؛ درد کسل کننده یا تیز در گردن، بازو درد، بی حسی یا گزگز شانه، دردی بین تیغه های شانه که از بازو به سمت دست منتقل می شود.  ممکن است با موقعیت های خاص یا حرکات گردن  شدت درد افزایش یابد.
درمان های پارگی دیسک کمر

چه زمانی و چگونه می توان از مراقبت های پزشکی استفاده کرد؟

خوشبختانه اکثر پارگی دیسک های کمر نیازی به جراحی ندارند. با گذشت زمان ، علائم تقریباً از هر ۱۰ نفر در ۹ نفر بهبود می یابد. زمان بهبود از چند روز تا چند هفته متفاوت است.

بهبودی که توسط خودتان ایجاد می شود:

فعالیت ها را برای ۲ تا ۳ روز محدود کنید. اما به هیچ وجه بی تحرک نمانید.ورزش های روزانه تاثیر فوق العاده ای در بهبودتان می گذارد.در این مدت فعالیت های عادی روزانه مانند  نشستن، برخاستن ؛ خوابیدن و راه رفتن را در درست ترین حالت ممکن انجام دهید.پیاده روی قابل تحمل ، همراه با داروی ضد التهابی مانند ایبوپروفن  که مصرف آن مانعی برایتان ندارد را فراموش نکنید.

بهبودی توسط پزشک:

در صورت ادامه علائم بیش از چهار هفته ، مراجعه به متخصص ستون فقرات مانند جراح مغز و اعصاب نیز توصیه می شود. درمان اولیه فتق دیسک معمولاً محافظه کارانه و غیر جراحی است. ابتدا به بیمار توصیه می کند برای چند روز تا چند هفته سطح فعالیت کم و بدون درد را انجام دهد. این کمک می کند تا التهاب عصب نخاعی کاهش یابد.اگر درد خفیف تا متوسط ​​باشد ، دیسک پاره  شده اغلب با داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی درمان می شود.
گاهی فیزیوتراپی را هم توصیه می کند. داروهای ضد درد و شل کننده های عضلانی نیز همراه با فیزیوتراپی مفید هستند.

چه هنگام، جراحی برای درمان پارگی دیسک کمر راه درمان است؟

اگر گزینه های درمانی محافظه کارانه ، مانند فیزیوتراپی و داروها ، درد را به طور کامل کاهش یا پایان ندهند ، پزشک، جراحی را توصیه می کند. پزشکان برای تعیین روش مناسب ، انواع جراحی را با توجه به سن بیمار ، سلامت کلی و سایر موارد در نظر گرفته می گیرند. فواید جراحی باید با دقت در برابر خطرات آن سنجیده شود.

 

نظرات