آب درمانی برای پارگی دیسک کمر

 • تاریخ: بهمن ۲۰, ۱۳۹۹
 • دسته بندی: تمرینات ورزشی
 • دیدگاه کاربران: ۲ دیدگاه
 • تعداد بازدید: 2361 بار

پارگی دیسک کمر یکی از رایج‌ترین مشکلات مربوط به ستون فقرات است که ممکن است در هر سنی رخ دهد. درد ناشی از پارگی دیسک کمر در مراحل اولیه با راه‌حل‌های بسیار ساده مانند استراحت، گرمادرمانی، سرمادرمانی، ماساژ و حرکات ورزشی ساده تسکین می‌یابد و به مرور بهتر می‌شود.

آب‌ درمانی یکی از روش‌های درمانی پارگی دیسک کمر است که مورد توجه بسیاری از بیماران قرار داشته و توسط پزشک تجویز می‌گردد. آب‌ درمانی شیوه و روش‌های مخصوص خود را دارد و باید تحت نظارت یک فرد متخصص انجام شود تا نتیجه قابل‌قبولی را به فرد ارائه دهد. در این بخش در مورد آب درمانی برای پارگی دیسک کمر صحبت کرده و اطلاعاتی در مورد این روش درمانی برای کاهش درد کمر در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

آب درمانی

آب‌‌ درمانی و مزایای آن

آب ‌‌درمانی یک روش توان‌بخشی است که برای دردهای حاد و مزمن و انواع آسیب‌دیدگی‌ها بکار می‌رود. در واقع این نوع درمان جایگزینی برای تمرینات ورزشی محسوب می‌شود که می‌تواند برای تسکین برخی از دردها، تقویت استخوان‌ها و توانمندسازی عضلات مفید باشد. از مزایای این روش می‌توان به  کاهش استرس، بهبود جریان خون، آرام  ‌سازی عضلات پرکار، کاهش فشار در مفاصل دردناک، افزایش گردش خون و  کاهش حساسیت بدن نسبت به درد اشاره کرد.

آب‌‌درمانی از خواص مکانیکی آب و ویژگی شناور بودن بدن، بهره برده و باعث کاهش فشار بر روی مهره‌های ستون فقرات می‎گردد و از این طریق شرایط بیمار را بهبود می‌بخشد. خواصی که در این بخش مورد توجه قرار می‌گیرد، عبارتند از:

شناور بودن انسان بر روی آب: آب نیروی جاذبه را خنثی می‌کند و باعث شناور شدن انسان می‌شود. در این شرایط وزن وارد شده بر روی اندام‌ها کاهش یافته و ستون فقرات فشار کمتری را متحمل می‌گردد که در نتیجه باعث تعادل اندام‌ها و افزایش قدرت آن‌ها می‎شود. در این شرایط بیمار می‌توان حرکات گسترده‌تری را با اندام‌های خود انجام دهد.

گران ‌روی و ویسکوزیته آب : میزان مقاومت یک مایع در مقابل جاری شدن را ویسکوزیته می‌گویند. این مقاومت به میزان بسیار کم در آب نیز وجود دارد که باعث ایجاد پایداری و استقامت در اندام‌های آسیب‌دیده می‌گردد. علاوه بر این، مقاومت آب میزان آسیب‌دیدگی که در اثر از دست دادن تعادل ایجاد می‌شود را نیز کاهش می‌دهد.

فشار هیدرواستاتیک آب: هیدرواستاتیک به فشاری گفته می‌شود که توسط مایعات در حالت تعادل ایجاد می‌گردد. این فشار بر روی عملکرد قلب و ریه تاثیر مثبتی داشته و باعث  بهبود جریان خون در عضلات می‌شود.  

روش‌های مختلف آب‌ درمانی

آب ‌درمانی با توجه به حجم آب، دمای آب و … به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. انواع آب‌درمانی با توجه به حجم آب عبارتند از:

 • آب ‌درمانی عمومی: در این حالت تمامی قسمت‌های بدن انسان در آب قرار می‌گیرد. آب‌درمانی عمومی در استخر یا وان‌های پروانه‌ای شکل انجام می‌شود.
 • آب‌ درمانی موضعی: در این نوع آب‌درمانی تنها بخش آسیب‌دیده وارد آب می‎شود. وان‌های کوچک یا وان‌های گردابی برای این نوع آب‌درمانی مناسب هستند.

آب‌ درمانی روش‌های دیگری نیز دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:

گرما درمانی: گرمادرمانی یکی از روش‎های کاهش درد و التهاب در نقاط آسیب‌دیده است. گرما باعث افزایش جریان خون بدن شده و با باز کردن منافذ پوست، سموم موجود در سیستم گردش خون را از بدن خارج می‌سازد.

ماساژ درمانی: جریان تند آب می‌تواند مانند یک ماساژدهنده عمل کند و از این طریق باعث تحریک بافت‌های بدن و کاهش درد ناشی از پارگی دیسک کمر شود. برای ایجاد جریان متلاطم و قدرتمند آب از دستگاهی با نام واترجت استفاده می‎شود که ماساژ عمقی را به بافت‌های بدن وارد می‎کند.

آب درمانی برای پارگی دیسک کمر

آب ‌درمانی به همراه تمرینات ورزشی

برای این‌که بتوانید نتیجه بهتری از آب‌درمانی دریافت کنید، توصیه می‎شود حرکات و تمرینات کششی را در آب گرم انجام دهید. قرار گرفتن در آب گرم باعث گرم شدن بدن و آرام شدن عضلات شده و تحرک و انعطاف‌پذیری آن‌ها را بهبود می‌بخشد. از این رو، توصیه می‌شود تا زمانی که در آب گرم قرار دارید یا تازه از آب خارج شده‌اید، حرکات کششی را تحت نظر یک متخصص انجام دهید. برخی از حرکات ورزشی مفید در آب عبارتند از:

گرم کردن بدن: اولین قدم برای انجام ورزش در آب، گرم کردن بدن است. برای انجام این کار در طول استخر راه بروید و لگن و پاهایتان را گرم کنید. این کار حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.

حرکت دوچرخه: زمانی که بدنتان گرم شد، شروع به انجام حرکت دوچرخه کنید. برای این کار باید همان‌طور که بر روی دوچرخه رکاب می‌زنید، پاهایتان را در آب حرکت دهید. این تمرین را به مدت ۱۰ دقیقه و به دو سمت جلو و عقب انجام دهید.

تقویت عضلات پاها و لگن: بایستید و یکی از پاهای خود را به صورت افقی نگه دارید و با پای دیگر به آن ضربه بزنید. این کار را ۱۵ تا ۲۰ بار تکرار کنید. ضربه زدن با پا باعث تقویت عضلات پاها و لگن شده و درد ناحیه کمر را آرام می‌سازد.

تقویت عضلات شکمی: برای تحریک عضلات ناحیه شکم و تقویت آن‌ها، ابتدا روی آب دراز بکشید و پاهای خود را صاف کنید. آن‌گاه زانوهای خود را تا کنید و تا قفسه سینه بالا بیاورید. این حرکت را ۱۰ تا ۱۵ بار انجام دهید.

تقویت عضلات شکم و لگن: در آب بنشینید و پاهای خود را عمود بر بدن قرار دهید. آن‌گاه پاها را از هم باز کنید و شکلی ۷ مانند به آن بدهید. در مرحله بعد پاها را به سمت عقب هدایت کرده و به هم بچسبانید. این کار را ۱۰ تا ۱۵ بار انجام دهید.

تقویت بازو و پاها: در این تمرین باید بر روی آب شناور شوید و دست‌ها و پاهای خود را به حالت پارو زدن حرکت دهید. 

سرد کردن بدن: پس از انجام حرکات ورزشی بدن خود را سرد کنید. برای این کار می‌توانید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب راه بروید و حرکات کششی انجام دهید. این کار را بلافاصله پس از خارج شدن از آب نیز می‎توانید انجام دهید.

عوارض آب‌ درمانی

آب ‌درمانی برای طیف وسیعی از دردها و ناتوانی‌های حرکتی مفید است  و زیر نظر متخصص و با توجه به شرایط بیمار انجام می‌شود. کمردرد، آرتروز ستون فقرات، پارگی دیسک، پوکی استخوان و کشیدگی یا پارگی عضلات، از جمله مواردی هستند که از این روش برای درمان استفاده می‌کنند.

آب‎‌درمانی یک روش مفید و پرطرفدار درمانی است و مزایای بسیاری برای فرد دارد، اما برای همه افراد مناسب نیست. شرایط بیمار برای استفاده از روش آب‌درمانی بسیار مهم است. بیمارانی که مبتلا به کمردرد هستند باید با کمک و راهنمایی‌های فرد آگاه و متخصص حرکات ورزشی را انجام دهند و اگر دچار مشکلاتی چون تب، نارسایی قلبی شدید، عفونت یا بی‌اختیاری ادرار هستند، از آب‌درمانی اجتناب کنند. در واقع­، افراد باید در نظر داشته باشند که بیماری آن‌ها در آب، تشدید نشود و وضعیت جسمانی‌شان را بدتر نکند. موارد منع آب‌درمانی عبارتند از:

 • افرادی که نسبت به احساس دما دچار اختلال هستند و در دماهای بالا یا پایین با مشکلاتی چون سوختگی یا یخ‌زدگی مواجه می‌شوند.
 • افرادی که دچار بیماری دیابت هستند باید از قرار دادن بدن خود به طور کامل در آب گرم خودداری نمایند. علاوه بر این، انجام تمرینات ورزشی و گرم کردن پا در آب برای آنان مناسب نمی‌باشد.
 • افردی که دچار دیابت یا اسکلروز چندگانه هستند و زنان بارداری که فشار خون غیرطبیعی دارند، نباید به مدت طولانی در آب گرم شناور شوند. استفاده از سونای داغ نیز به این افراد توصیه نمی‌شود.
 • آب سرد برای بیماران مبتلا به رینود (Raynaud) مضر است و باید از آن پرهیز شود.
 • حمام‌ آب سرد برای بیماران مبتلا به تحریک مثانه، سیاتیک، التهاب لگن، روماتیسم در انگشتان پا یا مچ مضر است و باید از آن دوری شود.
 • بانوان باردار و افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی هستند، برای استفاده از سونا باید از پزشک خود مجوز دریافت نمایند.

در این بخش در مورد آب‌درمانی برای پارگی دیسک کمر صحبت کردیم و ضمن معرفی مزایای این روش، شیوه‌های انجام آن را نیز بیان نمودیم. همان‌طور که گفتیم، آب‌درمانی یکی از روش‎‏های تسکین دردهای مربوط به کمر مانند آرتروز، پارگی دیسک کمر، گرفتگی عضلات و … می‌باشد که برای هریک از آن‌ها نیز متفاوت بوده و متناسب با شرایط و وضعیت بیمار تجویز می‌گردد. از این رو، باید با نظارت یک فرد متخصص انجام شود تا آسیبی را به فرد وارد نکند. انجام آب‌درمانی به شیوه درست و در یک مدت مشخص، باعث کاهش درد کمر شده و معمولا نتیجه قابل‌قبولی را برای فرد بیمار به دنبال دارد.  

نظرات


سید جلال‌الدین رضاپور

ممنون
توضیحات خوبی بود و کاربردی‌
سپاسگزارم


پاسخ
سید جلال‌الدین رضاپور

توضیحات خوبی بود و کاربردی‌
سپاسگزارم


پاسخ