درد سیاتیک چند روز طول میکشد؟

  • تاریخ: آذر ۲۷, ۱۳۹۹
  • دسته بندی: مقالات
  • دیدگاه کاربران: ۲ دیدگاه
  • تعداد بازدید: 3012 بار

سیاتیک نوعی بیماری است که با تحریک عصب سیاتیک فرد ایجاد می شود و منجر به درد در پشت یک پا می شود. در این مقاله علائم سیاتیک ، نحوه درمان و مدیریت آن ، مدت زمان ماندگاری درد و زمان مراجعه به پزشک بررسی می شود.

درد سیاتیک چند روز طول میکشد

سیاتیک چه علائمی دارد؟

قبل از اینکه بدانید درد سیاتیک چند روز طول می کشد باید بدانید این عارضه چه علائمی دارد. عصب سیاتیک از مفصل ران به پایین پا می رسد ، بنابراین درد سیاتیک معمولاً در پشت زانو و پایین پا متمرکز می شود. به همین دلیل ، بسیاری از افراد مبتلا به سیاتیک به اشتباه فکر می کنند که درد نشان دهنده یک مشکل در پا است ، نه یک مشکل در کمر.

فتق دیسک ، رایج ترین علت تحریک در عصب سیاتیک است. دیسک های بین مهره ای بالشتک های نرم بافتی بین مهره های ستون فقرات فرد هستند. بیرون زدگی دیسک هنگامی رخ می دهد که دیسک کمی از جای خود خارج شود و از ستون فقرات خارج شود. این فتق دیسک می تواند به عصب سیاتیک فشار وارد کند و باعث ایجاد سیاتیک شود. سایر موارد که ممکن است باعث ایجاد سیاتیک شود شامل تومورهای نخاعی یا عفونت ها می باشد.

درد چه مدت طول می کشد؟

بیشتر درد سیاتیک ۴-۶ هفته طول می کشد. درد حاد می تواند مانند احساس سوزن سوزن یا تیر کشیدن باشد. سیاتیک اگر بیش از ۶ هفته طول بکشد و بهبود نیابد ، مزمن می شود. پزشکان معمولاً صبر می کنند تا مسئله بدون درمان پزشکی حل شود ، مگر اینکه درد طاقت فرسا باشد یا بیش از ۱۲ ماه طول بکشد.

چه عواملی باعث شدید شدن درد سیاتیک می شود؟

سبک زندگی می تواند باعث بروز سیاتیک یا شدید شدن درد آن شود. بیشتر آنها مربوط به سبک زندگی بی تحرک  است. نشستن به مدت طولانی ، به خصوص با وضعیت بد بدن ، می تواند علائم را تحریک کرده یا آنها را بدتر کند. حتی دراز کشیدن برای مدت طولانی می تواند باعث تشدید درد عصب سیاتیک شود.
یکی دیگر از دلایل شدید درد سیاتیک ، بلند کردن اجسام سنگین بدون تکنیک مناسب است. این کار می تواند منجر به لغزش دیسک شود ، که می تواند عصب سیاتیک را تحت فشار قرار دهد.

چگونه درد را کنترل کنیم؟

برای تسکین درد سیاتیک ، سعی کنید از نشستن و دراز کشیدن به مدت طولانی خودداری کنید. پیاده روی کوتاه داشته باشید و فعال باشید.
اگر شخصی مجبور است برای کار یا مدرسه بنشیند ، باید مطمئن شود که صندلی مناسب و وضعیت بدنی درستی دارد. همچنین باید سعی کنند از رانندگی در مسافت های طولانی خودداری کنند. اگر مجبوربه این کار هستند حتما هر ساعت استراحت کوتاهی داشته باشند.
اگر درد شدید است ، چند دقیقه دراز کشیدن با کیسه یخ یا آب گرم می تواند کمک کند. داروهای مسکن بدون نسخه نیز می توانند به طور موقت باعث کاهش ناراحتی شوند.

درمان سیاتیک در خانه

بهترین درمان برای سیاتیک ، زمان ، حالت خوب و ورزش است. در حالی که درد ممکن است شدید باشد ، سیاتیک معمولاً به خودی خود برطرف می شود.

هنگامی که قصد دارید برای مدت طولانی بنشینید ، باید اطمینان حاصل کنید که از وضعیت بدنی خوبی برخوردار هستند. ورزش هایی مانند پیاده روی ، یوگا ، پیلاتس و حرکات کششی سبک به کاهش درد کمک می کند و از درد سیاتیک جلوگیری می کند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر درد سیاتیک بیش از ۶ هفته طول کشید یا خیلی شدید شد ، صحبت با پزشک را در نظر بگیرید. متخصصان پزشکی برای کمک به تسکین علائم ممکن است داروها یا تزریق استروئید ستون فقرات را تجویز کنند.

برای درمان علت زمینه ای ، یک پزشک ممکن است ماساژ و تمرینات خاص سیاتیک و یا فیزیوتراپی را در نظر بگیرد. اگر درد سیاتیک به مدت ۶ ماه تا ۱ سال ادامه یابد ، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن بخشی از دیسک نخاع که عصب را تحت تأثیر قرار می دهد ، انجام دهد.

جلوگیری

در اینجا برخی از عادات سالم وجود دارد که می تواند به جلوگیری از سیاتیک کمک کند:

  • نشستن و ایستادن با حالت مناسب
  • اجتناب از نشستن یا دراز کشیدن به مدت طولانی
  • استفاده از فرم خوب هنگام برداشتن وسایل سنگین ، از جمله بلند کردن با کمک زانو ، نه کمر

برخی تحقیقات نشان می دهد که ۴۰٪ از افراد در دوره ای از زندگی خود به سیاتیک دچار می شوند ، عمدتا در سنین ۳۰-۵۰ سالگی. برای اکثر افراد ، سیاتیک بدون مداخله پزشکی طی چند هفته به خودی خود برطرف می شود. کلاس های یوگا و برخی تغییرات در سبک زندگی ممکن است برای رفع مشکل کافی باشد.

با این حال ، در برخی موارد ، درد ممکن است شدید باشد و ممکن است ماه ها طول بکشد. افراد مبتلا به سیاتیک مزمن ممکن است به درمان پزشکی مانند فیزیوتراپی ، تزریق یا جراحی نیاز داشته باشند.

خلاصه

درد سیاتیک ناشی از درد ناشی از تحریک عصب سیاتیک است. افراد می توانند درد سیاتیک در ناحیه کمر ، باسن و پایین پشت هر دو پا را تجربه کنند. سیاتیک معمولاً طی ۴-۶ هفته بهتر می شود ، اما ممکن است بیشتر طول بکشد. اگر درد شدید است یا بیش از ۶ هفته طول می کشد ، در مورد گزینه های درمان با پزشک صحبت کنید.

آیا درد می تواند به خودی خود برطرف شود؟

درد سیاتیک معمولاً خود به خود برطرف می شود.به طور منظم حرکات ورزشی سبک و ورزش انجام دهید.

نظرات


علی راد

من مدت ۴ است که سیاتیک پای چپ داشتم، ولی از ۱ ماه پیش پای راستم هم درگیر شده، ضمنا من حدود ۵ ماه پیش تصادفی داشتم و پای راستم در قسمت ران و گوه و مچ دچار شکستگی شدند و همگی با پلاتین و پیچ بازیابی شدند، در این مدت ۴ سال همیشه از قرص مسکن استفاده کردم. ضمنا درد سیاتیک خیلی درد زیادی است،چون من همیشه باهاش کنار آمدم و درد بسیار زیادی هست.


پاسخ
داریوش

من به مدت ۵هفته است درد شدید سیاتیک دارم هیچ داروی مسکن هم درد من رو کاش نمیده منتظرم شش هفته بشه اگه خوب نشد برم پیش پزشکم


پاسخ