دهیدراته شدن دیسک کمر چیست و چگونه درمان می‌شود؟!

  • تاریخ: فروردین ۶, ۱۴۰۱
  • دسته بندی: مقالات
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 1931 بار

آب زیادی در دیسک‌های ستون فقرات وجود دارد که بین مهره‌ها یا استخوان‌های ستون فقرات قرار می‌گیرند. این دیسک‌ها مانند ضربه گیر عمل می‌کنند. آنها ستون فقرات را قادر می‌سازند تا وزن را تحمل کند و انعطاف پذیری ستون فقرات را فراهم کند. محتوای آب زیاد دیسک‌ها به آنها کمک می‌کند تا این نقش‌ها را انجام دهند. هنگامی که دیسک‌ها آب خود را از دست می‌دهند. (دهیدراته شدن دیسک کمر)، دیگر مانند قبل کار نمی‌کنند، که می‌تواند باعث کمردرد و سایر علائم شود. دیسک‌ها به طور طبیعی با افزایش سن مقداری آب از دست می‌دهند. اما زمانی که آب کافی دریافت نمی‌کنید، چه به تنهایی و چه در غذا، کم آبی نیز رخ می‌دهد. اگر کم آبی شدید باشد، می‌تواند خطر آسیب به ستون فقرات را افزایش ‌دهد یا وضعیت ستون فقرات موجود را تشدید کند.

دهیدراته شدن دیسک کمر

چگونه آب از ستون فقرات سالم حمایت می‌کند؟

دیسک‌های ستون فقرات حاوی ۸۵ درصد آب هستند. بیشتر این آب در مرکز نرم دیسک یا هسته پالپوزوس وجود دارد. حلقه بیرونی سخت دیسک، فیبروز حلقوی نیز حاوی آب است، اما در مقادیر کمتر. این محتوای آب در دیسک‌ها به عملکرد طبیعی ستون فقرات کمک می‌کند. دیسک‌ها مانند ضربه‌گیر عمل می‌کنند که ستون فقرات را قادر می‌سازد در برابر فشرده شدن در حین فعالیت‌هایی مانند نشستن، دویدن و راه رفتن مقاومت کند.

هنگامی که نشسته یا ایستاده هستید، دیسک‌های ستون فقرات توسط وزنی (که به عنوان بار نیز شناخته می‌شود) که تحمل می‌کنند، فشرده می‌شوند. این باعث می‌شود که مقداری از آب از دیسک خارج شود. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که دیسک‌های ستون فقرات در قسمت تحتانی ستون فقرات (کمر) حدود ۲۰ درصد آب خود را در طول فعالیت‌های روزانه از دست می‌دهند. در شب، زمانی که دراز می‌کشید، بیشتر بار روی دیسک‌ها برداشته می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، آب به آرامی به دیسک باز می‌گردد. با این حال، برای اینکه این اتفاق بی‌افتد، بدن باید به اندازه کافی هیدراته باشد. در نتیجه این مهم است که به طور مداوم این ساختار حیاتی را آبرسانی کنید تا بالشتک مناسبی در ستون فقراتتان فراهم شود.

این وضعیت خطر کمردرد و ایجاد یک بیماری جدی‌تر ستون فقرات را کاهش می‌دهد. جریان روزانه آب به داخل و خارج از دیسک‌های ستون فقرات نیز هدف مهم دیگری دارد آن تغذیه دیسک‌ها است. دیسک مواد مغذی خود را از طریق از دست دادن و افزایش مداوم مایعات به دست می‌آورد. کم آبی این تعادل را به هم می‌زند و اجازه نمی‌دهد مواد مغذی مناسب به دیسک جریان پیدا کنند و منجر به افزایش خطر آسیب و انحطاط می‌شود.

آیا دهیدراته شدن دیسک کمر منجر به کمر درد می‌شود؟

اگر بدن کم آب باشد نمی‌تواند آب دیسک‌های ستون فقرات را دوباره پر کند. این می‌تواند باعث فشرده ماندن دیسک‌ها شود. این امر می‌تواند باعث سخت‌تر شدن دیسک‌ها در مهار مهره‌ها شود و انعطاف‌پذیری ستون فقرات را کاهش دهد. یک  مطالعه روی موش‌ها به عنوان شواهدی مبنی بر اینکه کم‌ آبی بدن می‌تواند بر ستون فقرات تأثیر بگذارد انجام شد. در موش‌هایی که کم‌آب بودند، دیسک‌های سفت‌تری داشتند که به گفته محققان منجر به انعطاف‌پذیری کمتر ستون فقرات می‌شود. اگر محتوای آب دیسک‌ها کاهش یابد، دیسک‌ها دیگر عملکرد عادی ندارند. این کم آبی منجر به مشکلات ستون فقرات می‌شود که می‌تواند باعث کمردرد یا علائم دیگری شود. کاهش تحرک، خطر آسیب به رشته‌های کلاژنی را که مواد دیسک را تشکیل می‌دهند، افزایش می‌دهد. آسیب به دیسک‌ها می‌تواند باعث التهاب و فتق دیسک شود و منجر به فشرده شدن اعصاب نخاعی شود.

کم آبی همچنین می‌تواند بر عضلات و تاندون‌هایی که ستون فقرات را حمایت می‌کنند، تاثیر بگذارد، که جزینی می‌گوید این ماهیچه‌ها به شدت وابسته به هیدراتاسیون مناسب هستند. این می تواند بر ستون فقرات تأثیر منفی بگذارد. کاهش انعطاف‌پذیری در عضلاتی که ستون فقرات ما را احاطه کرده‌اند، خطر آسیب به عناصر ستون فقرات از جمله دیسک‌ها، مفاصل فاست و کپسول‌های فاست را افزایش می‌دهد. در حالی که کم آبی شدید می‌تواند بر محتوای آب دیسک‌های ستون فقرات تأثیر بگذارد، معمولاً با افزایش سن، مقداری آب از دست می دهند.

البته ستون فقرات هر کسی متفاوت است. اما در یک مطالعه، محتوای آب قسمت مرکزی دیسک از ۸۵ درصد در سن ۱۴ سالگی به ۷۵ درصد در سن ۹۱ سالگی کاهش یافت. تغییرات دیگری در دیسک‌های ستون فقرات نیز با افزایش سن رخ می‌دهد. این‌ها با هم می‌توانند منجر به بیماری دژنراتیو دیسک شوند، وضعیتی که در افراد مسن شایع است.

دهیدراته شدن دیسک کمر

چگونه می‌توان هیدراته ماند؟

نوشیدن آب زیاد برای همه مهم است، به‌ویژه اگر مبتلا به بیماری دژنراتیو دیسک هستید. هیدراته ماندن می‌تواند به طرق دیگر به ستون فقرات کمک کند. آب‌رسانی به مهار اشتها کمک می‌کند، که می‌تواند برای افرادی که اضافه وزن یا چاق هستند و با آرتریت دست و پنجه نرم می‌کنند، مفید باشد. و به دفع سموم از بدن ما کمک کند.

برای جلوگیری ازدهیدراته شدن دیسک کمر چه مقدار آب باید در روز نوشید؟

بسیاری از مردم این قانون را شنیده اند: حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید. اکثر مردم با نوشیدن آب در هنگام تشنگی عملکرد خوبی خواهند داشت. البته، مواقعی وجود دارد که باید مصرف مایعات خود را افزایش دهید. در حین ورزش، در هوای گرم، یا زمانی که استفراغ یا اسهال دارید. بنابراین وقتی تشنه هستیدآب همیشه گزینه خوبی است. اما بیشتر غذاهای تازه حاوی آب نیز هستند، به ویژه میوه‌ها و سبزیجات. نوشیدنی‌های دیگر نیز می‌توانند مؤثر باشند، اما باید مراقب باشید که کالری زیادی به شکل مایع مصرف نکنید.

نظرات