علت گردن درد هنگام خوابیدن : بهترین وضعیت خوابیدن

  • تاریخ: خرداد ۲۲, ۱۴۰۰
  • دسته بندی: مقالات
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 1285 بار

گردن درد به هنگام خواب می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. عموما برخی از این مشکلات در ناحیه گردن تنها در زمان خواب تشدید می شوند. مخصوصا اگر وضعیت ناصحیح خوابیدن مانند وضعیت اشتباه سر روی بالشت یا وضعیت بد بدن این دردها را تشدید کند. 
بعنوان مثال در صورت داشتن آرتروزگردن یا دیسک گردن ، وضعیت قرارگیری سر بر روی بالشت می تواند اعصاب گردن را تحریک نماید و موجب ایجاد التهاب و درد بیشتر شود. فشار بیشتر بر روی عضلات و لیگامان های گردن می تواند اسپاسم عضلانی ثانویه نیز ایجاد کند. طوری که فرد ممکن است صبح نیز با درد گردن از خواب بیدار شود.

علت گردن درد هنگام خوابیدن

بهترین وضعیت های خواب برای گردن درد

بهترین حالت خوابیدن برای افرادی با درد گردن، خوابیدن به پشت یا پهلو است. به خصوص  خوابیدن به پشت توصیه می شود. فقط مطمئن شوید که از بالشی که از انحنای گردن شما پشتیبانی می کند و یک بالش صاف برای بالشتک سر استفاده کنید.
اگر به پهلو می خوابید، از یک بالش بلندتر زیر گردن استفاده کنید تا گردن شما با سر شما همسو شود. با این کار هرگونه فشار در ناحیه گردن برطرف می شود و ستون فقرات صاف می ماند.
مشکل در خوابیدن روی شکم این است که شما باید گردن خود را بچرخانید تا سرتان به پهلو بماند و این باعث فشار بر اعصاب گردن می شود. می توانید سعی کنید خود را برای وضعیتی دیگر، با استفاده از بالش برای حمایت از حالت پهلو یا عقب ، دوباره آموزش دهید. اگر باید روی شکم بخوابید ، از یک بالش نازک یا بدون بالش استفاده کنید ، سعی کنید زاویه های ناجور را به حداقل برسانید.
برای تمام موقعیت های خواب همراه با گردن درد ، باید از بالش زیر گردنی استفاده کنید که گردن را پشتیبانی می کند ، مانند حوله رول یا بالش گردن.

آموزش وضعیت صحیح خوابیدن

همچنین چیزی به عنوان درد گردن در اثر خواب اشتباه وجود دارد. گاهی اوقات با گردن درد از خواب بیدار می شوید. خوابیدن در زاویه ناخوشایند ، حرکات ناگهانی سر یا گردن در هنگام خواب یا کشیدگی گردن در اثر آسیب می تواند باعث درد گردن شود. علاوه بر استفاده از روش های درمانی برای تسکین این درد گردن ، اطمینان حاصل کنید که خواب آینده تان شامل یک بالش مناسب برای حمایت از گردن نیز باشد.

خوابیدن به حالت عمودی

بسیاری از افراد با خوابیدن در حالت عمودی یا بر روی صندلی مبلی هایی که قابلیت تنطیم پشتی و پایی را دارند ، درد کمر و گردن را تسکین می دهند. عنوان مثال ، این مسئله در بین خانم های باردار، برای کمردرد آنها معمول است. اگر این موقعیت را انتخاب کنید ، بهترین همراه شما یک بالش نعل اسبی برای حمایت از گردن است ، مانند  آن هایی که اغلب در پروازهای هواپیما استفاده می شود. استفاده از بالش های کمر نیز ایده خوبی است.

صندلی مبلی مناسب برای خوابیدن

موارد اضافی برای خواب بدون درد

علاوه بر موقعیت های خواب ، وقت بگذارید و بهترین تجهیزات و محیط را برای خواب مطلوب خود فراهم کنید. استفاده خلاقانه از بالش ها در واقع می تواند به شما در انتخاب موقعیت خواب راحت کمک کند. اگر بالش های شما قدیمی و نامناسب است ، آنها را تعویض کنید. همچنین ، ممکن است لازم باشد مدل های مختلفی را آزمایش کنید تا بدانید بهترین مدل برای شما چیست.
در مورد تشک نیز همین مسئله وجود دارد. ممکن است  وقت آن باشد که یک تشک جدید تهیه کنید؟ مانند بالش ، بهترین انتخاب برای تشک وجود ندارد. با وجود توصیه ها ، آنچه برای یک شخص خوب است لزوما برای شخص دیگر مناسب نیست. دوباره سعی کنید یک تشک را با خوابیدن روی آن آزمایش کنید: این کار را می توانید با امتحان تخت مهمان دوستتان ، یا تخت هتل یا هر طور که ممکن است، انجام دهید.
در آخر ، یک محیط آرام ایجاد کنید. دمای اتاق ، محل قرار دادن تختخواب خود ، نحوه تاریک کردن اتاق ، نحوه سازماندهی فضای خواب و چگونگی استفاده از با صفحه نمایش ها ( مانند موبایل و لپ تاپ و …) همه اینها می توانند به یک خواب آرام و بدون درد کمک کنند.
اگر درد کمر یا گردن دارید ، از یک مرکز تخصصی وقت بگیرید. آن ها می توانند به شما بگویند چه مشکلی دارید و ابزارهای لازم برای رفع آن را معرفی کنند.

نظرات