خطرناک ترین نوع دیسک کمر که باید بشناسید!

  • تاریخ: بهمن ۲۳, ۱۴۰۰
  • دسته بندی: بیماری ها
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 3258 بار

خطرناک‌ترین دیسک کمر، زمانی بروز می‌کند که دیسک‌های آسیب‌دیده بر روی عصب‌ها و ریشه‌های عصبی فشار بیاورد و بیمار به علائم فلج در اندام‌ها دچار شود. این مورد اغلب در بیماری فتق دیسک با لغزندگی رخ می‌دهد. لغزش شدید و درمان نشده دیسک می‌تواند منجر به آسیب دائمی عصبی شود. در موارد بسیار نادر، لغزش دیسک می‌تواند تکانه‌های عصبی را به اعصاب دم اسبی در قسمت پایین کمر و پاها قطع کند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است کنترل روده یا مثانه را از دست بدهید. یکی دیگر از عوارض طولانی‌مدت بی‌حسی زینی است. در این حالت، دیسک لغزیده اعصاب را فشرده می‌کند و باعث می‌شود که احساس در قسمت داخلی ران، پشت‌پاها و اطراف راست‌روده از دست بدهید.

چه زمانی دیسک کمر خطرناک میشود

دیسک‌های بین مهره‌ای – کمک‌فنرهای ستون فقرات

تصویر آناتومی ستون فقرات در حضور فتق دیسک. اگر دیسک‌های بین مهره‌ای مشکلات محسوسی ایجاد کنند، بافت دیسک بین مهره‌ای یا برآمده می‌شود یا به طور کامل خارج می‌شود. اصطلاح پزشکی برای خروج کامل از بافت دیسک بین مهره‌ای پرولاپس – لغزش دیسک است.

یک دیسک بین مهره‌ای (مجموعاً ۲۳) بین هر یک از دو جسم مهره‌ای در ستون فقرات وجود دارد که به‌عنوان یک بافر برای ازبین‌بردن ارتعاشات، اصطکاک و ضربه‌ها عمل می‌کند و تضمین می‌کند که بار فشار به طور مساوی در کل ستون فقرات توزیع می‌شود. هر دیسک حاوی هسته‌ای از جرم چسبناک است که توسط بافت جامد احاطه شده است. در طول زندگی، دیسک‌های بین مهره‌ای فرسوده می‌شوند. آنها قد را از دست می‌دهند و به‌تدریج عملکرد بافری خود را از دست می‌دهند، به طوری که در یک نقطه، بافت دیسک بین مهره‌ای به‌تدریج به‌صورت جانبی بیرون می‌آید و در بدترین حالت به نخاع برخورد می‌کند.

اگر دیسک‌های بین مهره‌ای مشکلات محسوسی ایجاد کنند

بافت دیسک بین مهره‌ای یا برآمده می‌شود یا به طور کامل خارج می‌شود. در مورد یک برآمدگی ساده، پزشک از یک برآمدگی صحبت می‌کند – برآمدگی دیسک بین مهره‌ای. اصطلاح پزشکی برای ظهور کامل بافت دیسک بین مهره‌ای پرولاپس – فتق دیسک است. بااین‌حال، برآمدگی یا فتق واقعی دیسک خود باعث درد شدید نمی‌شود. به همین دلیل، مشکلات مربوط به دیسک‌های بین مهره‌ای در ابتدا می‌تواند در مدت‌زمان طولانی‌تری کاملاً موردتوجه قرار نگیرد. تنها زمانی که بافت بیرون‌زده دیسک بین مهره‌ای به ریشه‌های عصبی اطراف فشار می‌آورد، درد بسیار ناخوشایندی رخ می‌دهد که اغلب هر حرکتی را غیرقابل‌تحمل می‌کند.

برخی از نواحی ستون فقرات بیش از سایرین احتمال بیرون‌زدگی دارند. به‌عنوان‌مثال، فتق دیسک در ستون فقرات کمری (LWS) بسیار بیشتر از ستون فقرات گردنی یا قفسه سینه رخ می‌دهد. مهم‌تر از همه، عوامل خطر مانند چاقی، وضعیت نامناسب، فعالیت بدنی سنگین یا عدم ورزش معمولاً مسئول مشکلات دیسک‌های بین مهره‌ای هستند.

فتق دیسک، برآمدگی، سایش و پارگی – سه مشکل دیسک

بااین‌حال، حرکات نادرست، مانند خم شدن و سپس چرخش برای ایستادن دوباره، می‌تواند دیسک‌های بین مهره‌ای را به‌اصطلاح از مسیر خارج کند. حلقه فیبری ترک‌های کوچکی ایجاد می‌کند. بافت هسته ژلاتینی می‌تواند از حلقه فیبری بیرون بزند، یک فتق دیسک (پرولپس) تشکیل شده است.

این را می‌توان با یک دونات پر شده مقایسه کرد: اگر فشار بیش از حد بالا باشد، پرکردن در کناره متورم می‌شود. اتفاقاً خطر فتق دیسک در افراد مسن کمتر است زیرا باگذشت سال‌ها دیسک‌ها خشک‌تر می‌شوند.

از طرف دیگر، اگر دیسک بین مهره‌ای فقط کمی برآمده باشد و حلقه فیبری پاره نشده باشد، پزشکان از بیرون‌زدگی صحبت می‌کنند که دومین تغییر پاتولوژیک در دیسک بین مهره‌ای است. علائم کلی سایش مشکل سوم است.

علامت فتق دیسک چه زمانی خطرناک است؟

تنها زمانی خطرناک می‌شود که بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای باعث التهاب همراه با تورم شود و بافت عصبی در نتیجه یا با فشار مستقیم به دیسک بین مهره‌ای مختل شود. سپس معمولاً نه‌تنها در قسمت آسیب‌دیده ستون فقرات، بلکه در ناحیه‌ای که توسط عصب تحت‌فشار تأمین می‌شود نیز درد وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، درد سپس به داخل ساق پا تابیده می‌شود و اغلب اختلالات حسی یا ضعف عضلانی وجود دارد.

برآمدگی دیسک بین مهره‌ای که قبلاً بدون علامت است، ناشی از استرس نامناسب یا حرکت تند و ناگهانی می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود. درعین‌حال، همیشه به شرایط آناتومیکی مختلف بستگی دارد، یعنی اینکه چقدر فضای ذخیره در کانال استخوان قبل از باریک شدن یا تورم منجر به درد می‌شود.

فتق دیسک – علائم ستون فقرات کمری

ناحیه‌ای که در آن کمردرد روی ستون فقرات رخ می‌دهد معمولاً اطلاعاتی در مورد محل وقوع فتق دیسک ارائه می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، اگر بافت دیسکی که بیرون‌آمده به اعصاب ستون فقرات کمری فشار بیاورد، افراد مبتلا از درد در ناحیه کمر شکایت دارند. اگر علائم در ناحیه گلو و گردن رخ دهد، ممکن است فتق دیسک در ستون فقرات گردن باشد.

بااین‌حال، درد لزوماً محدود به محل حادثه نیست: همچنین می‌تواند به سایر نواحی بدن نیز سرایت کند. در مورد فتق دیسک در ستون فقرات کمر، درد اغلب به پاها یا حتی انگشتان پا نیز کشیده می‌شود. علائم معمولاً هنگام سرفه، عطسه یا فشار دادن افزایش می‌یابد. اگر فشار روی ریشه‌های عصبی ستون فقرات کمری برای مدت طولانی ادامه داشته باشد یا شدید باشد، اختلالات حسی مانند سوزن‌سوزن شدن و همچنین علائم فلج در پاها ممکن است رخ دهد. اگر افراد مبتلا به طور ناخواسته ادرار یا مدفوع خود را از دست بدهند، این یک اورژانس است و جراحی فوری ضروری است.

سه علامت هشدار برای فتق دیسک خطرناک

زمانی که علائم زیر رخ می‌دهد، روش و درمان کاملاً متفاوت است، به‌اصطلاح علائم قرمز، یعنی سیگنال‌های هشدار:

  • اختلالات مثانه
  • قادر به کنترل حرکات روده نیست
  • فلج شدید عضلانی (عضلات دیگر اطاعت نمی‌کنند)

 خوشبختانه این علائم بسیار نادر است، اما پس از آن باید ظرف مدت شش ساعت توسط پزشک مشخص شود و در صورت لزوم بلافاصله منجر به عمل شود. این پنجره فرصت بسیار مهم است. زیرا اگر بیش از حد صبر کنید، عصب آسیب‌دیده ممکن است به طور غیر قابل برگشتی آسیب ببیند.

این به این معنی است که برای مثال از خدمات فوریت‌های پزشکی بخواهید یا شخصی شما را به نزدیک‌ترین کلینیک برساند. باید بررسی سریعی در مورد اینکه شکایات از کجا می‌آیند انجام شود. روش‌های تشخیص رادیولوژیکی و برش مانند MRT و CT اطلاعات دقیقی را ارائه می‌دهند. اگر مشکوک به پرولاپس بودن آن تأیید شود، عصب را تحت‌تأثیر قرار دهد و این علت علائم ذکر شده در بالا باشد، بلافاصله عمل انجام می‌شود.

 

نظرات