علت کمردرد زنان بعد از رابطه و راه درمان آن

  • تاریخ: مهر ۹, ۱۴۰۱
  • دسته بندی: بیماری ها
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 1545 بار

کمردرد زنان بعد از رابطه یک پدیده نادر است، اما در ذات خود بسیار ناخوشایند است. به هیچ وجه نباید این مشکل شروع شود، زیرا ممکن است نشانه‌ای از پیشرفت بیماری باشد که ممکن است از آن آگاه نباشید. علت کمردرد زنان بعد از رابطه متفاوت است باید شناسایی شود. برای این موضوع، ابتدا باید با توسط یک متخصص مغز و اعصاب آن را بررسی کنید و برای مدت نامحدود به تعویق نیندازید. از آنجایی که درد می‌تواند دو مؤلفه روانی و جسمی داشته باشد، تشخیص صحیح این امکان را به شما می‌دهد که اولاً آرام شوید و دیگر به دنبال علل درد نباشید و ثانیاً یک برنامه درمانی با برخی محدودیت‌های فیزیکی تهیه کنید.

فقدان رابطه جنسی کامل در خانواده به ناچار منجر به بروز تنش و مشکلات و مشکلات عاطفی خاصی خواهد شد. اغلب، چنین کمردردی ناشی از بیماری‌هایی است که بسیار ساده و سریع درمان می‌شوند.

چرا بعد از رابطه جنسی کمر درد  دارم؟

علت کمردرد زنان بعد از رابطه چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد کمر درد در زنان بلافاصله پس از رابطه جنسی یا پس از مدتی خود را نشان می‌دهد. دلایل اصلی کمردرد عبارتند از:

اسکار‌ها و چسبندگی‌هایی که در قسمت تحتانی شکم قرار دارند. این تشکل‌ها می‌توانند پس از یک بیماری در فرد ظاهر شوند. آن‌ها تهدید‌کننده زندگی نیستند، اما بافت‌ها را کمتر کشسان می‌کنند. به همین دلیل، فرد ممکن است کمی احساس ناراحتی کند.

آسیب‌های ستون فقرات به تعویق افتاده. همچنین علت درد در ناحیه کمر می‌تواند پوکی استخوان باشد. در این مورد، فشرده‌سازی انتهای عصب رخ می‌دهد، که توسط یک وضعیت ناخوشایند یا حرکات ناگهانی تحریک می‌شود.

التهاب تاندون‌های عضلات کف لگن. در این مورد، صمیمیت بار اضافی بر روی عضلات ایجاد می‌کند و باعث درد ماهیچه‌ای می‌شود.

آسیب‌شناسی مرتبط با اندام‌های تناسلی. اما در این مورد، درد دردناک در قسمت تحتانی شکم نیز مشاهده می‌شود، گاهی اوقات می‌تواند به پا‌ها، عمدتاً به قسمت فمورال تابش کند.

مکان نامناسب برای نزدیکی. بنابراین، شرکا می‌توانند فضای غیرمعمول یا تختی را برای رابطه جنسی انتخاب کنند.  در این صورت ممکن است پس از رابطه جنسی، درد خفیفی در ناحیه کمر نیز ظاهر شود. برای مردان، چنین دردی ممکن است نشان دهنده مشکلات غده پروستات باشد. در زنان، چنین دردی را می‌توان در طول دوره سندرم پیش از قاعدگی مشاهده کرد. 

علت کمردرد زنان بعد از رابطه

ارتباط بیماری‌های ستون فقرات کمردرد زنان بعد از رابطه

به عنوان یک قاعده، کمردرد پس از رابطه جنسی نشان می‌دهد که بیمار ستون فقرات مشکل دارد و می‌تواند به انواع بیماری‌های دژنراتیو ستون فقرات مرتبط باشد. ممکن است پوکی استخوان باشد یا سایر بیماری‌های ستون فقرات و دنبالچه (از جمله آن‌هایی که در اثر جراحات آن‌ها ایجاد می‌شود). در این حالت، درد به دلیل آسیب به پایانه‌های عصبی است که در حین مقاربت رخ می‌دهد.

چسبندگی یا اسکار در قسمت تحتانی شکم

یکی دیگر از دلایل کمردرد وجود چسبندگی یا اسکار در قسمت تحتانی شکم است. چنین تشکل‌هایی به اندازه نواحی معمولی پوست الاستیک نیستند و با گذشت زمان منجر به تغییر شکل بافت‌های خاص در اندام‌های لگن می‌شوند. در نتیجه، در حین حرکت فعال (از جمله در هنگام رابطه جنسی)، ممکن است احساس درد ناخوشایندی ظاهر شود که به ناحیه کمر تابش می‌کند. خیلی کمتر، اما هنوز هم به عنوان یک علت کمردرد بعد از رابطه جنسی رخ می‌دهد – التهاب تاندون‌های عضلات کف لگن. در طول مقاربت مستقیم دو شریک، این عضلات بار بیشتری دریافت می‌کنند.

کمردرد زنان بعد از رابطه به علت پوزیشن نامناسب

بیشتر اوقات، کمردرد زنان بعد از رابطه به علت حرکات بسیار تیز و شدید است که مستقیماً در حین مقاربت رخ می‌دهد، یا موقعیت‌های خاصی در رابطه جنسی که باعث ایجاد بار ناهموار بر ستون فقرات می‌شود. برای تصمیم‌گیری در این مورد، لازم است با یک پزشک با تجربه – مانند کلینیک پزشکی مشورت کنید. متخصص مغز و اعصاب می‌تواند به شما کمک می‌کند تا دقیقاً آن پوزیشن‌هایی را در رابطه جنسی پیدا کنید که در هنگام استفاده از آن‌ها فشار کمتری بر ستون فقرات شما وارد شود. علاوه بر این، او در مورد نحوه درمان بیماری زمینه‌ای که باعث درد بعد از رابطه جنسی می‌شود به شما توصیه می‌کند.

بنابراین، به عنوان مثال، یک زن با مشکلات کمر باید از وضعیت کلاسیک یا به در رابطه جنسی (زمانی که مرد در موقیت بالا قرار می‌گیرد) اجتناب کند. این محدودیت با این واقعیت توضیح داده می‌شود که وزن یک مرد، همراه با تکان‌های ریتمیک، ممکن است باعث عود کمردرد در ناحیه کمر شود. برعکس، وضعیت به اصطلاح پشت (نام علمی آن وضعیت زانو-آرنج است) می‌تواند به یک وضعیت مفید و راحت تبدیل شود. موقعیت بهینه یک زن در این شرایط، قوس خفیف پشت و پا‌ها از هم باز است که موقعیت ثابتی را تضمین می‌کند.

درمان کمر درد بعد از رابطه جنسی

تأثیر ماساژ بر کاهش کمردرد زنان بعد از رابطه

علاوه بر حذف تعدادی از پوزیشن‌ها در رابطه جنسی، استفاده از ماساژ گرم‌کننده ناحیه‌ای که بیشترین درد در آن احساس می‌شود یا دوش آب گرم مشترک قبل از رابطه جنسی مفید خواهد بود. این روش‌ها به شما این امکان را می‌دهد که عضلات خود را به طور کامل و کیفی‌تر شل کنید و در نتیجه احتمال عود کمردرد بعد از رابطه جنسی را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

همانطور که در بالا ذکر شد، یک پزشک با تجربه می‌تواند در مورد چگونگی جلوگیری از عود درد توصیه کند. به ویژه برای زنان، دانستن اینکه پوشیدن لباس زیر نامنساب منجر به فشردن ماهیچه‌های کمربند‌شانه‌ای می‌شود که در ضخامت آن شبکه‌های عصبی مانند گذرگاه بازویی و گردنی وجود دارد، اضافی نخواهد بود. راه حل در اینجا استفاده از لباس زیر با بند پهن است.

برای درمان کمر درد بعد از رابطه جنسی چه کنیم؟

کمردرد متأسفانه شبیه سردرد نیست و یک شبه خوب نمی‌شود. برای به دست آوردن نتایج مؤثر و موفق، زمان کافی و مراقبت مناسب لازم است. صبور باشید و روند درمان را به طور مداوم ادامه دهید و همچنین با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید تا او مشکلاتی را که با آن روبرو شده‌اید را درک کند و به خاطر بسپارد.

همچنین، اگر در مراحل اولیه به خصوص مراقب کمردرد باشید و فوراً شروع به تلاش برای از بین بردن آن‌ها کنید، به احتمال زیاد می‌توانید از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کنید و همچنین از درمان و عمل‌های پزشکی خلاص شوید.

با این حال، اغلب به دلیل آمادگی جسمانی ضعیف در برخی از قسمت‌های بدن ممکن است کمر درد ایجاد شود که در این صورت، موارد زیر را توصیه کنیم:

۱- تمرینات سبک را بیشتر برای تقویت عضلات مرکزی از جمله عضلات شکم انجام دهید. یوگا همچنین بدن شما را متعادل می‌کند، قدرت شکم را افزایش می‌دهد و کمر شما را تقویت می‌کند.

۲-  قبل از رابطه جنسی، یک حمام گرم و آرامش بخش بگیرید. شما می‌توانید این کار را با یک شریک انجام دهید، که همچنین یک خلق و خوی عاشقانه دلپذیر، همراه با آرامش هر ماهیچه در بدن شما ایجاد می‌کند.

۳ –  یاد بگیرید که با ماساژ به عنوان پیش بازی، یکدیگر را خشنود کنید. به این ترتیب به همدیگر کمک می‌کنید تا تنش برخی از قسمت‌های بدن را از بین ببرید و همچنین یک نت تند به برانگیختگی خود اضافه کنید.

۴-  طبق گفته مؤسسه اختلالات عصبی و سکته مغزی، کمپرس گرم و سرد متناوب می‌تواند به تسکین کمردرد در برخی افراد کمک کند. آن‌ها پیشنهاد می‌کنند که یک بسته سرد یا کمپرس سرد را چند بار در روز به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پشت خود قرار دهید. و پس از چند روز درمان سرد می‌توان از گرما استفاده کرد.

حتی اگر درد واقعاً قوی باشد:

محدودیت در رابطه جنسی یک گزینه نیست. چنین اقدامی فقط در مواردی که سندرم درد شدید وجود دارد، یعنی در حین تشدید بیماری، اجباری و ضروری است. هنگامی که درد فروکش می‌کند، رابطه جنسی نه تنها مضر نیست، بلکه مفید است، زیرا در این مورد به عنوان یک محافظت عالی و پیشگیری از استرس عمل می‌کند. علاوه بر این، هم برای فردی که مشکل کمر دارد و هم برای همسرش مفید است.

نظرات