زمان ریکاوری جراحی فیوژن ستون فقرات چقدر است؟

 • تاریخ: فروردین ۲۷, ۱۴۰۱
 • دسته بندی: جراحی ها
 • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
 • تعداد بازدید: 1188 بار

فیوژن ستون فقرات ویا فیوژن نخاع کمری به‌طورکلی درد ناشی از اسکولیوز را تسکین می‌دهد. بااین‌حال، پس از عمل، این وجود خواهد داشت اما به‌خوبی توسط درمان مسکن تجویز شده کنترل می‌شود.هدف از جراحی فیوژن ستون فقرات جلوگیری از بدتر شدن انحنا به‌خصوص در مرحله رشد است. پس از جراحی، بیماران سفتی ستون فقرات را گزارش می‌کنند که یک پدیده کاملاً طبیعی است زیرا مهره‌ها به هم‌جوش می‌خورند. درهرصورت، یک سال پس از عمل، احساس سفتی بسیار کمتر است و به بیمار اجازه می‌دهد ورزش کند و تحرکی به دست آورد که بتواند فعالیت‌های روزانه را با آرامش انجام دهد.

زمان ریکاوری جراحی فیوژن ستون فقرات

زندگی با همجوشی ستون فقرات

ازآنجایی‌که بهبودی پس از جراحی ستون فقرات فوری نیست، بسیار مهم است که با پزشک خود در تماس نزدیک باشید و به‌سرعت او را از احساسات و انتظارات خودآگاه کنید.

با ادامه بهبودی کمر، بیماران معمولاً احساس بهتری پیدا می‌کنند و متوجه می‌شوند که می‌توانند فعالیت‌های بیشتری انجام دهند.

بدترین درد معمولاً تا ۴ هفته پس از جراحی بهبود می‌یابد. احتمالاً درد به‌تدریج کاهش می‌یابد، اما برخی از بیماران ۳ تا ۶ ماه پس از جراحی همچنان درد دارند.

زمان حیاتی برای فیوژن

در این بازه زمانی حدود ۱ تا ۳ ماه پس از جراحی، توده استخوانی همجوشی کمر در حال ایجاد است. درحالی‌که همجوشی درحال‌رشد و تقویت است، برای جلوگیری از استرس در بخش‌های ذوب شده باید از این حرکات اجتناب شود:

 • بلندکردن اضافی (هر چیزی بیش از ۱۰ تا ۱۵ پوند)
 • خم شدن به جلو و عقب
 • بالاتنه را به طرفین بچرخانید
 • اگر قبلاً برای کمک به بی‌حرکت کردن پشت بریس تجویز شده بود، ممکن است توصیه شود که تا ۳ ماه پس از جراحی از آن استفاده کنید.

طولانی شدن دوره بهبودی موردنیاز پس از جراحی فیوژن ستون فقرات کمری مراقبت‌های بعد از عمل را به‌ویژه مهم می‌کند. درحالی‌که جراحی فیوژن ستون فقرات نرخ موفقیت بالایی برای تثبیت ۲ یا چند مهره مجاور دارد و امکان بازگشت به سطوح فعالیت طبیعی قبلی را فراهم می‌کند، زمان بهبودی می‌تواند بر اساس عوامل بسیاری متفاوت باشد. این عوامل شامل وسعت جراحی، سایر شرایط پزشکی، و میزان رعایت دقیق دستورالعمل‌های مراقبتی است.

زمان بازیابی فیوژن ستون فقرات

اکثر افراد می‌توانند حدود ۲ تا ۴ روز پس از جراحی فیوژن ستون فقرات کمری (در صورت وجود افراد دیگری در خانه) از بیمارستان به خانه برگردند. در صورت عدم مصرف داروهای مخدر، رانندگی ممکن است چند هفته پس از آن ازسرگرفته شود. معمولاً حدود ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد تا به یک شغل اداری یا کم‌تحرک بازگردید، اما بازگشت به فعالیت‌هایی که بیشتر فیزیکی هستند ممکن است ۳ ماه یا بیشتر طول بکشد.

علی‌رغم نام این جراحی، ستون فقرات در طی عمل فیوژن ستون فقرات کمری عملاً جوش نمی‌خورد. در عوض، در طول جراحی، یک پیوند یا جایگزین استخوان در ستون فقرات قرار می‌گیرد که رشد استخوان بین مهره‌های مجاور را تسهیل می‌کند تا در نهایت یک استخوان تشکیل شود، فرایندی که معمولاً حدود ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد. استخوان جدید ستون فقرات را در آن بخش بی‌حرکت می‌کند. پیچ‌ها، قفس‌ها، صفحات و میله‌ها ممکن است در حین جراحی برای تثبیت ناحیه درحالی‌که استخوان بهبود می‌یابد و جامد می‌شود، کاشته شود. برخی از بیماران در طول نقاهت از بریس استفاده می‌کنند که حرکت را محدود می‌کند.

استخوان طی ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از جراحی به بلوغ و استحکام ادامه می‌دهد. بسیاری از افراد با فیوژن تک سطحی می‌توانند حدود ۶ ماه پس از جراحی به همه فعالیت‌ها – حتی فعالیت‌های شدید مانند وزنه‌برداری یا کارهای ساختمانی – بازگردند.

بلافاصله پس از جراحی فیوژن ستون فقرات

اکثر بیماران پس از بیدارشدن از خواب، کمی درد و خواب‌آلودگی را تجربه می‌کنند. درد شدیدتر معمولاً چند روز پس از جراحی طول می‌کشد و برای کنترل آن به طور منظم داروهای ضد درد تجویز می‌شود. این دارو ممکن است در ورید یا از طریق تزریق در عضله بازو یا پا تجویز شود. گاهی اوقات از یک پمپ بی‌دردی کنترل شده توسط بیمار (PCA) استفاده می‌شود که در آن بیمار زمانی را کنترل می‌کند که یک دستگاه متصل داروی ضد درد را تجویز می‌کند. با کاهش درد، انتقال به داروهای خوراکی اتفاق خواهد افتاد.

آزمایش خون

آزمایش خون ممکن است به‌صورت دوره‌ای پس از جراحی فیوژن انجام شود. به‌عنوان‌مثال، به دلیل ازدست‌دادن خون در طول جراحی، هموگلوبین کنترل می‌شود تا اطمینان حاصل شود که سطح اکسیژن خون خیلی پایین نمی‌آید. ممکن است آزمایش‌های خون دیگری نیز تجویز شود.

ممکن است برای سهولت تنفس، اکسیژن تجویز شود و مانیتور قلب ممکن است ضربان و ریتم قلب را پس از جراحی ردیابی کند.

راه‌رفتن و حرکت پس از جراحی فیوژن ستون فقرات

تراز صحیح ستون فقرات پس از جراحی مهم است تا حجم کاری آن به حداقل برسد و خطر اختلال در روند بهبودی کاهش یابد. بیماران هر روز با فیزیوتراپیست‌ها و کار درمانگران کار می‌کنند تا ایمن‌ترین راه‌ها را برای لباس پوشیدن، نشستن، ایستادن، راه‌رفتن و شرکت در فعالیت‌های دیگر بدون ایجاد استرس اضافی بر کمر بیاموزند. حتی بیرون آمدن از رختخواب نیاز به تکنیک خاصی دارد – معروف به log-rolling – برای جلوگیری از پیچش ستون فقرات.

در برخی موارد، فیزیوتراپ ممکن است به بیمار توصیه کند که از واکر برای ثبات استفاده کند. کار درمانگر یا فیزیوتراپیست همچنین به ترتیب تجهیزات پزشکی برای استفاده بعدی در خانه فرد، در صورت نیاز، کمک می‌کند.

بسیاری از مردم همراه داشتن کفش‌های لیز محکم با خود به بیمارستان مفید است، زیرا جراحان و کارکنان بیمارستان بیماران را تشویق می‌کنند تا هر چه سریع‌تر بعد از جراحی از جای خود بلند شوند و راه بروند.

بریس پشت

برخی از بیماران برای محدودکردن حرکت در ستون فقرات، یک بریس پشتی نصب می‌کنند. پوشیدن یک تیشرت یا تاپ محکم در زیر بریس به‌راحتی بیشتر آن در برابر پوست کمک می‌کند و از تحریک پوست مانند راش یا تاول جلوگیری می‌کند.

مراقبت از محل زخم در بیمارستان

یک بانداژ بزرگ که پانسمان جراحی نامیده می‌شود، برش (زخم جراحی) را تقریباً برای اولین روز پس از جراحی می‌پوشاند. یک پرستار در نهایت بانداژ را به یک باند کوچک‌تر تغییر می‌دهد. برش هر روز برای اطمینان از خشک و تمیز باقی‌ماندن آن بررسی می‌شود. همچنین این اقدامات ، توسط پرستار در منزل نیز انجام می شود .

دوش گرفتن معمولاً در چند روز اول پس از جراحی فیوژن ستون فقرات مجاز نیست. بااین‌حال، تا زمانی که محل برش خیس نشود، حمام اسفنجی ممکن است مجاز باشد.

خروج از بیمارستان پس از جراحی فیوژن ستون فقرات

در طول مدت اقامت، پیشرفت هر فرد توسط کارکنان بیمارستان نظارت می‌شود. اینها برخی از معیارهایی است که بیماران معمولاً قبل از مرخص شدن از بیمارستان برای بهبودی در خانه باید به آنها دست یابند:

درد با استفاده از داروهای خوراکی تحت کنترل است.

قادر به بلند شدن از رختخواب و حرکت در اطراف بدون کمک

می‌تواند مثانه خود را خالی کند.

هیچ نشانه‌ای از عفونت در محل برش وجود ندارد.

به توصیه‌های عملی برای بهبودی پس از جراحی کمر مراجعه کنید.

بیماران نمی‌توانند خودشان را به خانه برسانند. اگر خانه بیش از یک ساعت با ماشین فاصله دارد، بهتر است توقف کرده و برای مدت کوتاهی پیاده‌روی کنید.

گاهی اوقات یک بیمار به‌اندازه کافی بهبودیافته است که بتواند بیمارستان را ترک کند اما به‌اندازه کافی در خانه نیست. در این شرایط، بیمار ممکن است برای مراقبت‌های بیشتر و پیشرفت بهبودی تا زمان بازگشت به خانه به یک مرکز توان‌بخشی مرخص شود.

انتقال از بیمارستان راحت‌تر خواهد بود اگر خانه از قبل برای تطبیق شرایط بهبودی مناسب‌سازی شده باشد. اگر اعضای خانواده یا دوستان نتوانند در انجام مسئولیت‌های اصلی خانه کمک کنند، ممکن است یک دستیار بهداشتی در خانه ترتیب داده شود.

معمولاً بیماران هنگام بازگشت از بیمارستان به خانه احساس خستگی می‌کنند. برای کمک به اطمینان از انتقال آرام خانه، دانستن اینکه چه چیزی باید انتظار داشته باشید و در موردنیازهای اولیه از دوستان، خانواده یا همسایه کمک بگیرید کمک می‌کند.

محدودیت‌های فعالیت پس از جراحی فیوژن ستون فقرات

در مراحل اولیه بهبودی از جراحی فیوژن ستون فقرات، برخی از محدودیت‌های فعالیت اساسی باید رعایت شود:

 • بدون خم شدن. خم شدن در زانو و باسن خوب است، اما خم شدن پشت (ستون فقرات) وجود ندارد.
 • بدون بلندکردن هر چیزی که بیش از یک گالن شیر وزن دارد – حدود ۸ پوند – توصیه نمی‌شود.
 • بدون پیچ‌وتاب. اگرچه بسیاری از فعالیت‌های معمولی شامل چرخاندن ستون فقرات است، اما باید از انجام این کار در این دوره اجتناب کرد.
 • بدون رانندگی به دلیل خواب‌آلودگی و کاهش هماهنگی در روزهای بعد از عمل جراحی بزرگ و همچنین عوارض جانبی مسکن‌های مخدر، رانندگی ممنوع است. سواری با ماشین نیز باید در دوره نقاهت اولیه محدود شود.
 • کارهایی که شامل خم شدن یا بلندکردن آنها می‌شود – مانند پخت‌وپز، تمیزکردن، شستن لباس‌ها، خرید مواد غذایی و مراقبت از حیوانات خانگی – بهتر است در دوره نقاهت اولیه اجتناب شود. توصیه می‌شود قبل از جراحی برای چنین کارهایی کمک بگیرید. همچنین به شما کمک می‌کند که برخی از وعده‌های غذایی آسان مانند شام‌های از قبل آماده شده یا مایکروویو را در اختیار داشته باشید.

داروهای ضد درد بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

احتمالاً پس از ترخیص از بیمارستان، درد ادامه دارد. احتمالاً داروهای مسکن تجویزی توصیه می‌شود. در صورت تجویز داروی افیونی، بیمار نباید الکل بنوشد یا از ماشین استفاده کند، زیرا این نوع دارو ممکن است باعث خواب‌آلودگی یا اختلال در قضاوت شود. ممکن است از کیسه‌های یخ یا بسته‌های حرارتی برای مکمل داروهای ضد درد استفاده شود، اما استفاده از آن باید به ۱۵ یا ۲۰ دقیقه و حداقل ۲ ساعت استراحت در بین آن محدود شود تا از پوست محافظت شود.

خطرات و عوارض بالقوه داروهای مخدر را ببینید

مقررات جدید ممکن است تجدید نسخه‌های داروهای مسکن مانند مواد افیونی را پیچیده‌تر از قبل کند. ازآنجایی‌که مواد افیونی برای مدت‌زمان محدودی تجویز می‌شوند، دوزهای مصرفی باید به‌صورت روزانه کاهش یابد، تا ۴ هفته پس از جراحی از بین بروند. برای جلوگیری از تأخیر، بهتر است قبل از عمل، فرایند دریافت داروهای ضد درد را با جراح و/یا کارکنان به‌وضوح درک کنید.

خوابیدن بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

هنگام نقاهت پس از جراحی فیوژن کمر، ستون فقرات باید صاف نگه داشته شود، حتی زمانی که به رختخواب می‌روید و از آن خارج می‌شوید. این فرایند با تکنیک log-roll انجام می‌شود که شامل نگه‌داشتن زانوها در کنار هم و صاف نگه‌داشتن پشت در حالی است که:

 • نشستن روی لبه تخت
 • پایین آوردن سر به سمت تخت درحالی‌که پاها را بالا می‌آورید.
 • غلتیدن به پشت

سایر نکات خواب عبارت‌اند از:

مطمئن شوید که بستر برای تکنیک نورد چوب خیلی بلند یا خیلی پایین نباشد.

بالش‌های مختلف را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی راحت‌تر است.

انواع مختلف بالش را ببینید.

برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که خوابیدن در حالت درازکش در مدت کوتاهی پس از جراحی راحت‌تر است.

زمان ریکاوری جراحی فیوژن ستون فقرات

مراقبت از جای زخم در خانه

محل برش جراحی نیاز به تمیزکردن روزانه و بررسی علائم عفونت دارد. علائم و نشانه‌های احتمالی عفونت در محل برش عبارت‌اند از:

 • افزایش قرمزی، درد یا ترشح
 • تب یا لرز
 • دوش گرفتن یا استفاده از یک اسفنج ملایم و مرطوب می‌تواند به تمیز نگه‌داشتن محل برش کمک کند. غوطه‌ور شدن در آب در این مرحله مجاز نیست، بنابراین حمام ممنوع است.

انطباق با محیط خانه

چگونه خانه خود را برای ریکاوری جراحی ستون فقرات آماده کنیم چگونه خانه خود را برای بهبودی جراحی آماده کنیم

برای کسانی که تحت عمل فیوژن ستون فقرات قرار می‌گیرند، بهتر است خانه را تاحدامکان برای بهبودی قبل از جراحی ایمن و راحت کنند. ویدئوی نحوه آماده‌سازی خانه خود را برای بهبودی جراحی ستون فقرات تماشا کنید.

این موارد ممکن است به راحت‌تر شدن بهبودی در خانه کمک کنند:

یک دستگاه “گیرنده”. با این ابزار سبک‌وزن که برای برداشتن وسایل ازروی زمین یا قفسه‌ها استفاده می‌شود، می‌توان از خم شدن و بلند شدن جلوگیری کرد. آنها در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های تخفیف فروخته می‌شوند.

تجهیزات توالت و دوش. افزودن تشک دوش، بالابر توالت و صندلی دوش حمام را ایمن‌تر و آسان‌تر می‌کند. تجهیزات بهداشتی خانه ممکن است تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

عصا یا واکر. اگر ثبات بیشتری برای جابه‌جایی موردنیاز است یا می‌خواهید، یک متخصص پزشکی ممکن است این گزینه را توصیه کند. علاوه بر این، عصا و واکر را می‌توان در برخی از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم پزشکی بدون نسخه خریداری کرد.

یک یخچال کوچک یا خنک‌کننده. نزدیک نگه‌داشتن نوشیدنی‌های خنک و کیسه‌های یخ راحت‌تر است و ممکن است به بیماران کمک کند حرکت، خم شدن یا بالارفتن از پله‌ها را بیش از حد لازم کاهش دهند.

یک صندلی یا کوسن اضافی. وضعیت نشستن در یک تکیه‌گاه مقداری فشار را از قسمت پایین کمر می‌گیرد. نشستن روی یک سطح بالشتک نیز احتمالاً راحت‌تر است.

پیشگیری از سقوط بهتر است هر چیزی را که ممکن است خطر زمین‌خوردن را از بین ببرید، مانند فرش‌های شل یا بهم ریختگی. برخی از افراد نیز در صورت نیاز، نرده‌هایی مانند روی پله‌ها یا زیر دوش نصب می‌کنند.

این تغییرات می‌تواند به بهبودی بیمار با سرعت مطمئن کمک کند. تلاش برای انجام کارهای خیلی سریع می‌تواند باعث افزایش درد و کندی بهبودی شود.

بازیابی جراحی فیوژن ستون فقرات: ۱ تا ۴ هفته بعد

بیماران معمولاً در این مرحله بعد از جراحی فیوژن کمر، هر روز کمی قوی‌تر احساس می‌کنند، اما باید از خطرات عفونت و مسائل ایمنی دارو آگاه باشند.

بهبود جای زخم

عفونت محل برش جراحی به‌احتمال زیاد حدود ۲ تا ۴ هفته پس از جراحی ایجاد می‌شود. ۱ برخی از علائمی که باید از آنها آگاه بود عبارت‌اند از:

 • تب (۱۰۱ درجه یا بالاتر)
 • گسترش قرمزی در محل برش
 • افزایش کمردرد
 • تغییر در مقدار، ظاهر یا بوی زهکشی

اگر این علائم ظاهر شد، مهم است که بلافاصله با جراح معالج تماس بگیرید. بیماری که دچار عفونت عمیق می‌شود معمولاً با یک دوره طولانی (معمولاً حدود ۶ هفته) آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی درمان می‌شود. ۲ ممکن است به جراحی بیشتر برای تمیزکردن برش نیاز باشد یا نباشد. اگر عفونت مزمن شود، ممکن است نیاز به برداشتن سخت‌افزاری که در طول جراحی وارد شده است، شود.

برای تمیز نگه‌داشتن برش، مهم است که محل را حداقل یک‌بار در روز با آب و صابون تمیز کنید و آن را خشک کنید. پماد یا لوسیون توصیه نمی‌شود. هر بخیه یا منگنه‌ای که برای بستن برش جراحی استفاده می‌شود، معمولاً حدود ۲ هفته پس از جراحی برداشته می‌شود، یعنی زمانی که جراح ممکن است در صورت بهبود کامل زخم، اجازه بازگشت به حمام کردن، شناکردن و سایر فعالیت‌های آبی را بدهد.

مصرف داروها

اگر از یک داروی ضد درد اپیوئیدی استفاده شود، نسخه معمولاً حاوی دستورالعمل‌هایی برای نحوه قطع تدریجی دارو در طی چند هفته است. اگر این دستورالعمل‌ها ارائه نشد، از جراح  یا داروساز برای توصیه‌ها بخواهید.

معمولاً بعد از حدود ۲ هفته تا ۱ ماه نیازی به مواد افیونی وجود ندارد.

دور شدن از داروهای ضد درد اپیوئیدی مستلزم آن است که بیمار از برخی مزایا و معایب سایر گزینه‌های تسکین درد آگاه باشد.

استامینوفن (مثلاً تیلنول). استامینوفن یک داروی مسکن نسبتاً بی‌خطر و مؤثر در نظر گرفته می‌شود و می‌توان از آن برای حذف داروهای ضد درد اپیوئیدی استفاده کرد. بااین‌حال، برای جلوگیری از آسیب کبدی، نظارت دقیق دوزها مهم است. ازآنجایی‌که بر روی کبد تأثیر می‌گذارد، افرادی که الکل مصرف می‌کنند باید قبل از مصرف هرگونه استامینوفن، مراقب خطرات احتمالی استامینوفن باشند. همچنین خطر مصرف تصادفی بیش از حد استامینوفن وجود دارد، زیرا این ماده در بسیاری از داروهای بدون نسخه و نسخه تجویز می‌شود. دوز روزانه نباید بیش از ۴۰۰۰ میلی‌گرم (۸ قرص تایلنول باقدرت اضافی) باشد.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) . معمولاً اجتناب از محصولات آسپرین و NSAIDها – مانند ایبوپروفن (Advil)، ناپروکسن (Aleve) یا مهارکننده‌های COX-2 (Celebrex) برای حداقل ۳ ماه پس از فیوژن کمر توصیه می‌شود. این محصولات ممکن است در رشد و توسعه همجوشی استخوان اختلال ایجاد کنند. اگرچه در برخی شرایط، این محصولات ممکن است برای درمان سایر شرایط سلامتی ضروری باشند.

پیاده‌روی نقش اصلی را ایفا می‌کند

پیاده‌روی شکل ایده‌ال ورزش در این دوره است. نه‌تنها قدرت عضلانی را برای حمایت بهتر از ستون فقرات بهبود می‌بخشد، بلکه به قلب، ریه‌ها و سیستم گوارشی کمک می‌کند. افزایش تدریجی میزان راه‌رفتن و توقف در هنگام تشدید درد، بهترین روش است. جراح یا ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه ممکن است ورزش‌های دیگری را نیز توصیه کند.

حرکت به‌اندازه‌ای که راحت است، بیمار را در موقعیت خوبی برای مرحله بعدی بهبودی قرار می‌دهد که اغلب شامل فیزیوتراپی سرپایی و رانندگی است.

ریکاوری جراحی فیوژن ستون فقرات: ۱ تا ۳ ماه بعد

با ادامه بهبودی کمر، بیماران معمولاً احساس بهتری پیدا می‌کنند و متوجه می‌شوند که می‌توانند فعالیت‌های بیشتری انجام دهند.

بدترین درد معمولاً تا ۴ هفته پس از جراحی بهبود می‌یابد. احتمالاً درد به‌تدریج کاهش می‌یابد، اما برخی از بیماران ۳ تا ۶ ماه پس از جراحی همچنان درد دارند.

زمان حیاتی برای فیوژن

در این بازه زمانی حدود ۱ تا ۳ ماه پس از جراحی، توده استخوانی همجوشی کمر در حال ایجاد است. درحالی‌که همجوشی درحال‌رشد و تقویت است، برای جلوگیری از استرس در بخش‌های ذوب شده باید از این حرکات اجتناب شود:

 • بلندکردن اضافی (هر چیزی بیش از ۱۰ تا ۱۵ پوند)
 • خم شدن به جلو و عقب
 • بالاتنه را به طرفین بچرخانید
 • به توصیه‌های عملی برای بهبودی پس از جراحی کمر مراجعه کنید

اگر قبلاً برای کمک به بی‌حرکت کردن پشت بریس تجویز شده بود، ممکن است توصیه شود که تا ۳ ماه پس از جراحی از آن استفاده کنید.

افزایش سطوح فعالیت

با کاهش تدریجی درد و افزایش سطح انرژی، بهتر است به‌تدریج سطح فعالیت را افزایش دهید. تا زمانی که توسط جراح پاک شده باشد، بیمار می‌تواند کارهای زیر را بیشتر انجام دهد:

 • پیاده‌روی در مسافت‌های طولانی‌تر
 • کارهای سبک در اطراف خانه
 • رانندگی
 • تا ۴ تا ۶ هفته پس از جراحی فیوژن کمر، اکثر بیماران برای بازگشت به مدرسه یا کاری که مستلزم کار فیزیکی نیست، مجاز می‌شوند.

فواید فیزیوتراپی

حدود ۶ هفته تا ۳ ماه پس از جراحی، یک برنامه فیزیوتراپی سرپایی ممکن است شروع شود. تکنیک‌ها برای فرد طراحی می‌شوند و فعالیت‌های بیشتری به‌عنوان افزایش قدرت اضافه می‌شود. فیزیوتراپی به بیماران کمک می‌کند تا از نحوه راه‌رفتن، نشستن، ایستادن و درازکشیدن خودآگاه باشند تا از عود کمردرد جلوگیری شود. راه‌های ایمن برای بلندکردن، کشیدن یا هل دادن اشیا نیز پوشش داده شده است.

به فیزیوتراپی بعد از فیوژن ستون فقرات: هفته‌های ۶ تا ۹ مراجعه کنید

بیماران ممکن است از پیاده‌روی آهسته و کوتاه به ورزش‌های سخت‌تر مانند شنا پیشرفت کنند. تمرینات ویژه برای تقویت عضلات پشتیبان کمر مورد تاکید قرار می‌گیرد. فیزیوتراپیست‌ها معمولاً تنظیماتی را در محیط کار پیشنهاد می‌کنند تا به بیماران در بازگشت به محل کار کمک کنند. اگر شغلی سخت باشد، ممکن است ۶ ماه طول بکشد تا فرد به کار خود بازگردد.

ریکاوری جراحی فیوژن ستون فقرات: ۳ ماه به بعد

پس از ۳ ماه بهبودی فیوژن ستون فقرات کمری، زمان آن رسیده است که فعالیت بدنی و ورزش جزء اصلی فرایند بهبودی شوند. پیشرفت در فعالیت‌های روزانه معمولاً در این مرحله به‌راحتی آشکار است و بسیاری از بیماران در حال حاضر با یک فیزیوتراپیست کار می‌کنند.

در مراحل اولیه روند بهبودی، ورزش شدید توصیه نمی‌شود. بااین‌حال، به دلیل ضربه جراحی، عضلات تنه و وضعیت کلی بیمار تا حدودی ضعیف می‌شود. ازدست‌دادن تون عضلانی و کاهش دامنه حرکتی که منجر به سفتی می‌شود شایع است که باید با ورزش و فیزیوتراپی برطرف شود.

ورزش به درمان فیوژن کمک می‌کند

بسیاری از بیماران به طور قابل‌درک نگران هستند که ممکن است از طریق ورزش به فیوژن آسیب برسانند، اما فعالیت در این مرحله باعث بهبود بیشتر می‌شود. هنگامی که مشخص شد که همجوشی همان‌طور که انتظار می‌رود در حال پیشرفت است، دیگر آنقدر شکننده نیست. به جای به خطر انداختن فیوژن، ورزش ناحیه بعد از ۳ ماه به قوی تر شدن آن کمک می‌کند. در بیشتر موارد هنوز باید از خم شدن، بلندکردن و چرخش زیاد اجتناب کرد، اما ورزش تدریجی، همان‌طور که تحمل می‌شود، مزایای عمده‌ای دارد.

یک برنامه ورزشی کنترل شده و پیش‌رونده معمولاً بین ۶ هفته تا ۳ ماه پس از جراحی شروع می‌شود. یک فیزیوتراپیست ممکن است به راهنمایی در شروع این برنامه ورزشی کمک کند. بااین‌حال، بیمار در نهایت به یک برنامه ورزشی طولانی‌مدت و خودگردان می‌رود که می‌تواند در خانه ادامه یابد. فیزیوتراپی تخصصی‌تر (به نام برنامه‌های سخت‌کاری یا آماده‌سازی کار) ممکن است در شرایطی انجام شود که نیاز به بازگشت به کار شامل کار فیزیکی دارد. حتی افرادی که مایل به بازگشت به مشاغل سخت یا تفریح ​​هستند معمولاً می‌توانند تا ۶ ماه پس از جراحی این کار را انجام دهند.

زمانی که خم شدن، بلندکردن و پیچیدن مجاز است

هنگامی که جراح در تصویربرداری اشعه ایکس تأیید کرد که همجوشی به طور کامل در یک استخوان جامد شده است، بازگشت کامل به یک سبک زندگی فعال – از جمله خم شدن، بلندکردن و چرخش – مجاز است. این تأیید معمولاً حدود ۶ ماه پس از جراحی اتفاق می‌افتد، اما گاهی اوقات ممکن است نزدیک به ۱۲ ماه طول بکشد.

بسیاری از فعالیت‌هایی که قبل از جراحی انجام شده‌اند را می‌توان پس از اینکه فیوژن به قدرت کامل رسید، از سر گرفت، اما ممکن است استثناهایی وجود داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، بیمار ممکن است بخواهد در مورد فعالیت‌های پرتحرک با جراح صحبت کند، مانند ورزش‌های تمام تماس. علی‌رغم بازگشت به تمام فعالیت‌ها، توصیه می‌شود بسیاری از عادات خوب را که در طول دوره بهبودی لازم بود، حفظ کنید، مانند انجام تمرینات کششی و تقویت کمر، ورزش‌های هوازی و خم شدن زانوها هنگام بلندکردن وسایل سنگین و سیگار نکشیدن. .

بهبودی کامل در ۱ تا ۲ سال

بهبودی کامل از جراحی فیوژن ستون فقرات معمولاً تا ۸ ماه طول می‌کشد و استخوان به مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه به تکامل خود ادامه می‌دهد. در برخی شرایط که اعصاب قبل از جراحی آسیب قابل‌توجهی داشته‌اند، ممکن است ۱ تا ۲ سال طول بکشد تا ببینیم اعصاب چقدر خوب می‌شوند.

نظرات