عوارض جراحی فیوژن ستون فقرات

فیوژن ستون فقرات یک روش جراحی است که نوعی آرتروز است. هدف از این عمل بی‌حرکت کردن یک یا چند بخش حرکتی ستون فقرات است. این امر با نصب ساختار‌های ویژه‌ای که مهره‌هایی را که قرار است به یکدیگر جوش داده شوند به طور ایمن ثابت کنند به دست می‌آید. در نتیجه، با گذشت زمان، آن‌ها به طور محکم ذوب می‌شوند، که امکان حرکت و توسعه را در پس زمینه این احساس دردناک کاملاً از بین می‌برد. در این مقاله قصد داریم تا درمورد عوارض جراحی فیوژن ستون فقرات صحبت کنیم و به سؤالاتی مانند آیا فیوژن ستون فقرات خوب است؟ آیا فیوژن ستون فقرات خطرناک است و… پاسخ دهیم.

جراحی فیوژن ستون فقرات خطرناک است؟

عوارض جراحی فیوژن ستون فقرات؛ آیا فیوژن ستون فقرات خطرناک است؟

نیاز به همجوشی ستون فقرات در بسیاری از آسیب‌شناسی‌های ستون فقرات ایجاد می‌شود که قابل درمان محافظه کارانه نیستند. بنابراین، معمولاً با سایر مداخلات جراحی ترکیب می‌شود. جراحان ستون فقرات به شما کمک می‌کنند تا از شر مشکلات ستون فقرات خلاص شوید و فیوژن ستون فقرات را انجام دهید.

برخی از دلایل انجام جراحی فیوژن ستون فقرات عبارتند از:

درد مزمن ناشی از حرکت مهره‌ها، مشکلات دیسک، بدشکلی ستون فقرات و شکستگی مهره‌ها. گاهی اوقات یک شکستگی کوچک در یک مهره رخ می‌دهد که به استخوان اجازه می‌دهد از موقعیت معمول خود خارج شده و به مهره دیگری ساییده شود. این یک وضعیت بسیار دردناک است که به عنوان اسپوندیلولیستزیس شناخته می‌شود، و فیوژن ستون فقرات یک راه نسبتاً آسان برای متوقف کردن درد است.

موارد منع مصرف فیوژن ستون فقرات نمی‌تواند انجام شود اگر:

بیماری‌های شدید سیستم قلبی عروقی؛ سکته یا حمله قلبی اخیر؛ بیماری‌های عفونی حاد؛ تشدید بیماری‌های مزمن؛ تشکیل فیستول با منشأ ناشناخته؛ اختلالات لخته شدن خون؛ رگ‌های واریسی. به طور سنتی، درمان جراحی فقط برای بیماران ۱۲تا ۶۰ ساله نشان داده می‌شود. در سایر موارد، امکان مداخله جراحی توسط گروهی از متخصصان در نظر گرفته می‌شود.

عوارض احتمالی جراحی فیوژن ستون فقرات

یکی‌دیگر از عوارض احتمالی جراحی فیوژن ستون فقرات در ناحیه کمر شامل هر نوع آسیب عصبی است. اگرچه از دست دادن عمده قدرت و احساس پا‌ها یا از دست دادن کنترل روده یا مثانه ممکن است رخ دهد، نادر است. در درصد کمی از مردانی که فیوژن قدامی دارند، یک عارضه نادر منجر به مشکلاتی در انزال پس از جراحی فیوژن ستون فقرات می‌شود.

یک شبکه کوچک از اعصاب در جلوی فضای دیسک L۵-S۱ وجود داردکه به کنترل انزال کمک می‌کند. اگر این اعصاب تحت تأثیر قرار گیرند (که می‌تواند ۱٪ مواقع اتفاق بیفتد) دریچه‌ای بسته نمی‌شود که انزال را به بیرون وادار می‌کند. سپس انزال مسیر کمترین مقاومت را دنبال می‌کند که به سمت مثانه می‌رود. مهمترین عارضه جانبی این عارضه این است که لقاح بسیار مشکل است. قدرت تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد و احساس رابطه جنسی هنوز تا حد زیادی یکسان است. در حدود نیمی از موارد این عارضه در طی حدود ۶ تا ۱۲ ماه برطرف می‌شود.

عوارض جراحی فیوژن ستون فقرات

خطرات جراحی فیوژن ستون فقرات چیست؟

جراحی فیوژن ستون فقرات، مانند هر جراحی، دارای عوامل خطری است که باید قبل از انجام عمل در نظر گرفته شود. خطرات جراحی فیوژن ستون فقرات شامل اما محدود به موارد زیر نیست:

  • درد محل پیوند غیر معمول، اما هنوز احتمال، درصد کمی از بیماران متوجه ناراحتی یا درد مداوم در محل پیوند استخوان می‌شوند.
  • عفونت محل جراحی اگرچه در هر جراحی خطری وجود دارد، اما عفونت نیز غیر معمول است. آنتی بیوتیک‌ها در فواصل منظم قبل و در حین جراحی تجویز می‌شوند تا به از بین بردن احتمال ایجاد عفونت در محل جراحی یا نزدیک آن کمک کنند.
  • خونریزی بیش از حد، خونریزی جزئی تقریباً در تمام جراحی‌ها رخ می‌دهد. احتمال خونریزی بیش از حد وجود دارد، اما معمولاً عاملی در جراحی‌های فیوژن چند سطحی است.
  • آسیب عصبی، بسیاری از مردم نگران آسیب عصبی هستند. در حالی که این خطر همیشه مورد توجه است، آسیب عصبی که در طی جراحی فیوژن ستون فقرات رخ می‌دهد نادر است و آسیب عصبی دائمی بسیار بعید است.

تشکیل لخته‌های خون؛

خطر دیگری که بسیاری از مردم نگران آن هستند، تشکیل لخته‌های خون پس از جراحی در پا‌ها است. تشکیل لخته با هر جراحی امکان‌پذیر است و همیشه برای جلوگیری از این اتفاق اقدامات احتیاطی انجام می‌شود. اگر از بیماری لخته شدن در خود یا اعضای خانواده اطلاع دارید، حتماً قبل از تاریخ جراحی به جراح خود اطلاع دهید.

نشت مایع نخاعی؛

اعصاب شما با مایع شفافی در داخل کیسه‌ای از بافت ظریف به نام دورا بسته‌بندی شده‌اند که می‌تواند به‌طور ناخواسته در طی جراحی ستون فقرات پاره شود. اگرچه می‌توان این مشکل را در جراحی ترمیم کرد، اما این خطر وجود دارد که ترمیم اولیه کارساز نباشد و جراحی‌های بعدی مورد نیاز باشد.

آیا جراحی فیوژن ستون فقرات انجام دهیم؟

به یاد داشته باشید که با جراح و متخصص کمردرد خود گفتگوی صریح داشته باشید تا به شما کمک کند تا دریابید که آیا ممکن است شانس بیشتری برای تجربه هر یک از خطرات مرتبط با آن داشته باشید یا خیر. در بیشتر موارد، می‌توان اقداماتی را برای کاهش احتمال انجام داد، مانند تجویز دارو برای کمک به جلوگیری از تشکیل لخته در بیماران مستعد این مشکل. شما مدیون خود هستید که به دنبال زندگی بدون درد و ناراحتی مداوم باشید.

نظرات