مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک گردن

  • تاریخ: بهمن ۱۲, ۱۳۹۸
  • دسته بندی: مقالات
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 2709 بار
مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

از مواری که در نتیجه جراحی دیسک گردن تاثیر گذار است ، مراقبت های بعد از عمل دیسک گردن می باشد. هنگامی که جراحی دیسک گردن پایان می پذیرد در واقع کار جراح تا حدودی به اتمام رسیده است و ادامه روند درمان با همکاری بیمار باید همراه باشد.

اگر مدتی است که درد گردن را تجربه کرده اید و گزینه های درمانی موجود را دنبال کرده اید ، اما نتایج مورد نظر را تجربه نکردید ، پس ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. بعد از جراحی نیز باید نکاتی را رعایت نمایید. با توجه به اهمیت مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک گردن ، در ادامه به شرح این مراقبت ها پرداخته و توصیه می شود ، تا پایان دوره نقاهت حتما آن ها را رعایت نمایید.

گردن بسیار حساس پیچیده است ، بنابراین زمان بهبودی عمل جراحی گردن بسته به فیزیولوژی شما ، نوع جراحی که انجام می شود و موارد دیگر متفاوت خواهد بود. البته ممکن است در مورد این موضوع کاملاً نگران باشید ، اما تا زمانی که دستورالعمل جراح خود را دنبال کنید ، دوره نقاهت را به خوبی پشت سر خواهید گذاشت.

بعد از عمل دیسک گردن چه باید کرد ؟

به طور معمول بعد از انجام جراحی دیسک گردن ، ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است تا بهبودی کامل در دیسک آسیب دیده ایجاد شود. البته در این مدت بنا به توصیه پزشک بهتر است بیمار از ورزش های ایزومتریک کششی گردن استفاده نماید تا بهبود عارضه سریعتر شود.

البته زمان بهبودی در بیماران مختلف متفاوت بوده و بسته به شرایط جسمانی بیمار و همچنین دیگر بیماری هایی که ممکن است فرد به آن مبتلا شده باشد میزان این زمان ممکن است افزایش پیدا کند.

انجام فیزیوتراپی نیز می‌تواند به بهبود سریعتر این آرزو کمک کند. به همین منظور بنا به تجویز پزشک بعد از ۴ تا ۱۲ هفته از جراحی می توان فیزیوتراپی را شروع کرده و به مدت ۶ الی ۱۲ هفته این درمان را انجام داد.

بخیه ها بعد از جراحی

همانطور که می دانید در روش های جراحی دیسک گردن از جلو و عقب، برش های بر روی پوست و بافت بدن ایجاد می گردد. البته بعد از انجام جراحی این برش ها به وسیله بخیه های قابل جذب بسته شده و بعد از چند هفته اثر این بخیه ها به طور کامل از بین میرود. اما در طول این مدت بهتر است به بخیه ها فشار وارد نکرده و در هنگام حمام کردن سعی کنید آب کمتری به آنها برخورد کنند.

همچنین برای خشک کردن بدن بهتر است از حوله نرم استفاده کرده و بسیار آرام ناحیه بخیه شده را خشک نمود. پانسمان مورد نیاز جهت بسته ماندن محل بخیه را نیز به طور مرتب و با دقت تعویض کنید. اگر به مدت ۱ الی ۲ روز از محل بخیه شده خون یا مایع ترشح کرد، بهتر است هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید.

فعالیت بعد از دیسک گردن

فعالیت بعد از جراحی

بعد از انجام عمل جراحی دیسک گردن به مدت چند هفته زمان لازم است تا بهبود کامل در عضلات و بافت های گردن ایجاد شود. در نتیجه بهتر است در این مدت هیچ گونه حرکت شدید و ناگهانی انجام نداده و بسیار با احتیاط عمل کنید.

در هفته های اول بعد از عمل جراحی به هیچ عنوان نباید اجسام سنگین بلند کرده و نهایتاً اجسامی را باید بلند کنید که کمتر از ۴ کیلوگرم وزن داشته باشد. همچنین اجسام را باید در نزدیک بدن نگه داشته تا فشار کمتری به عضلات گردن وارد شود.

در هنگام انجام کارهای روزمره از بالا بردن گردن سر خودداری کنید. علاوه بر آن در هنگام مسواک زدن یا شستن صورت به سینک روشویی تکیه کرده وهنگام غذا خوردن و یا تعویض پانسمان بسیار احتیاط کنید.

تا چند ماه بعد از عمل جراحی دیسک گردن بهتر است از ورزش های شدید و دارای برخورد استفاده نکنید. بهترین ورزش ها برای افرادی که دیسک گردن خود را جراحی کرده اند ورزش های سبک و آرام است. به همین جهت استفاده از حرکات ورزشی در فیزیوتراپی بیشتر توصیه می شود.

رانندگی بعد از جراحی

بعد از انجام عمل جراحی نیز سعی کنید تا یک الی دو هفته از رانندگی کردن اجتناب کنید، زیرا رانندگی میتواند باعث ایجاد حرکت های شدید و ناگهانی در گردن شده این امر می‌تواند برای دیسک گردن و عضلات خطرناک باشد. اما در صورت وجود شرایط اضطراری و یا اجبار به رانندگی بهتر است از از گردنبند های طبی استفاده کرده تا جایی از حرکت های شدید جلوگیری شود.

دارو و رژیم غذایی بعد از عمل دیسک گردن

دارو ها و رژیم غذایی

در طی چند روز اول بعد از عمل ، طبیعتاً درد وجود دارد که باید انتظار داشت. اما می توان آن را به میزان کافی توسط دارو کنترل کرد. داروهای تجویزی توسط پزشک برای کنترل درد و جلوگیری از عفونت می باشد . به همین دلیل مهم است که سر وقت و مرتب تا اتمام آن ها با توجه به توصیه های جراح مصرف شوند.

در برخی از روش های جراحی شاید تا ۲۴ ساعت اول نیاز به استفاده از مایعات باشه و بعد از آن باید از غذاهایی که بلعیدن آن ها اسان تر است استفاده نمایید. اما به طور کلی بهتر است در دوران بهبود سبزیجات و میوه ها و مواد غذایی خون ساز را در سبد غذایی خود بگنجانید.

فیزیوتراپی بعد از عمل

بعد از جراحی حتما شما توسط یک فیزیوتراپیست معاینه خواهید شد تا با باررسی شرایط شما تمریناتورزشی که لازم است در حین بهبود انجام دهید را به شما اموزش دهد. همچنین به شما درباره انجام کار های روزمره به ویژه بلند شدن از رخت خواب بدون وارد کردن فشار به گردن را آموزش خواهد داد.با این حال ، برای چند روز یا هفته های اول پس از عمل طبیعی است که گردن شما در ابتدا سفت و درد ناک شود. همچنین تعداد جلسات لازم و فاصله زمانی بین آن ها جهت انجام فیوزتراپی را مشخص خواهد کرد.

اضطراب جراحی

یک مورد که برای بهبودی بیمار خوب نمی باشد ، اضطراب قبل و بعد از عمل است.زمانی که بیمار دچار اضطراب و استرس می باشد ، بدن از هورمون هایی در بدن ترشح شده که تأثیر بدی بر سیستم ایمنی و دفاع بدن می گذارند . این اضطراب و استرس کاملا طبیعی می باشد اما درباره آن بهتر است با پزشک مشورت نمایید. اعتماد به جراح یکی از عوامل تاثیر گذار برای کاهش این استرس می باشد. از این رو برای انجام جراحی ، حتما به دنبال بهترین جراح دیسک گردن باشید.

در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی مانند تب زیاد ، وجود خون آبه و عفونت در محل زخم ، مشکلات تنفسی و احساس درد شدید حتما به جراح خود اطلاع دهید.

نظرات