تغذیه بعد از عمل جراحی تومور مغزی : مراقبت های پس از جراحی

 • تاریخ: شهریور ۱۳, ۱۴۰۰
 • دسته بندی: مقالات
 • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
 • تعداد بازدید: 1734 بار

تومور مغزی رشد غیر طبیعی سلول ها و تشکیل توده ای در مغز است. این توده می تواند در داخل بافت مغز پراکنده باشد و یا آنکه خارج از بافت مغز باشد که در آن صورت جدا سازی تومور از طریق جراحی کار آسان تری خواهد بود. تومور های مغزی به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند. همچنین تومور سرطانی می تواند در قسمت دیگری از بدن تشکیل شده و به سمت مغز حرکت کند که به آن تومور مغزی متاستازیک گفته می شود. اما مراقبت ها و تغذیه بعد از عمل جراحی تومور مغزی چگونه خواهد بود در ادامه به این موضوع می پردازیم. 

تغذیه بعد از عمل جراحی تومور مغزی

بعد از جراحی 

پس از جراحی تومور مغزی بیمار دوران نقاهت خود را می گذراند که این دوران نقاهت بنا بر عمواملی مانند: سن،جنسیت بیمار،شدت و نوع تومو مغزی در افراد متفاوت است.کسانی که به تومور مغزی خوش خیم مبتلا بوده اند پس از جراحی دوران نقاهت کوتاه تری را سپری خواهند کرد و می توانند پس از دوره کوتاهی استراحت به فعالیت های عادی روزانه خود بازگردند. در مقابل افرادی که به تومور مغزی بدخیم یا همان سرطانی مبتلابوده اند نیز دوران نقاهت طولانی تری پس از جراحی و شیمی درمانی سپری خواهند کرد.  

مراقبت های بعد از جراحی 

تا دو هفته پس از جراحی تومور مغزی لازم است بیماران برای بهبود سریعتر خود نکاتی را رعایت کنند. برای مثال پانسمان زخم جراحی باید به طور روزانه تعویض گردد و لازم است ابتدا محل زخم با بتادین ضد عفونی شود و پس از آن با استفاده از یک گاز استریل آغشته به سرم شست و شو محل زخم پاک شود پس از آن نیز باید با استفاده از یک گاز استریل تمیز روی زخم پوشانده شود. بهتر است برای مقاوم تر بودن پانسمان و جلوگیری از عفونت زخم از پانسمان ضد آب استفاد شود که بیماران می توانند از داروخانه ها تهیه کنند. 

زمان بهبودی زخم پس از جراحی تومور مغزی 

زمان بهبودی زخم به شرایط جسمانی بیمار بستگی دارد و اما دو نکته مهم در زمان بهبودی زخم موثر است ابتدا مصرف سیگار می تواند روند ترمیم بافت های بدن را کند تر کند بنابراین لازم است بیماری که تحت جراحی تومور مغزی قرار گرفته است از مصر سیگار خودداری کند. و نکته بعدی این است که رژیم غذایی بیماران نیز در زمان بهبودی زخم بسیار موثر است و لازم است بیمار رزِم غذایی سالمی داشته باشد تا بتواند روند بهبودی زخم جراحی را تسریع بخشد. 

استحمام پس از جراحی 

بهبودی زخم جراحی معمولابین یک تا دو هفته زمان می برد. اما نکته مهم این است که پس از پنج الی هفت روز بعد از جراحی زخم نباید با آب تماس داشته باشد. در صورت لزوم استحمام بیمار می تواند از پانسمان های ضد آب استفاده کند. پس از گذشت زمان ذکر شده در صورتی که زخم ترشحات عفونی و یا التهاب نداشته باشد بیمار می تواند استحمام کند اما بعد از مدت ده الی چهارده روز از گذشت عمل جراحی هنگامی که زخم بیمار توسط پزشک بررسی شد و مشکلی وجود نداشت بیمار می تواند استحمام کند. 

رابطه جنسی پس از جراحی تومور مغزی 

پس از یک تا دو ماه از گذشت عمل جراحی در صورتی که بیمار توسط پزشک معاینه شود فرد می تواند به فعالیت های عادی خود بازگردد. اما رابطه چنسی پس از گذشته یک هفته از عمل جراحی برای بیمار مشکلی ایجاد نمی کند اما ممکن است سردرد هایی ناشی از افزایش فشار خون حین رابطه جنسی او را دچار کند. 

تشنج 

در صورتی که پس از جراحی بیمار دچار تشنج شود نباید جلوی تشنج آن را بگیرید. ابتدا سعی کنید فرد را از لوازم اطراف دور کنید تا به سر آن ضربه ای وارد نشود. پس از آن فورا با اورژانس تماس بگیرید و وضعیت بیمار را اطلاع دهید. از خوراندن چیزی به بیمار خودداری کنید زیرا ممکن است به دلیل وجود اختلالات بلع مواد خوراکی وارد ریه بیمار شود. 

سفر 

لازم است بیمار تا دو هفته پس از جراحی مسافرتی نداشته باشد اما در صورت لزوم بهتر است سفر به صورت هوایی انجام شود زیرا زمان کمتری را لازم دارد و در صورتی که انتقال از طریق خودروها انجام می شود بهتر است بیمار بر روی صندلی عقب خودرو دراز بکشد و پس از هر ۴۵ دقیق طی مسیر توفق شود و بیمار استراحت کند.

فعالیت های روزانه و رژیم غذایی 

پس از جراحی تومور مغزی ممکن است افراد دچار ضعف و بی حسی اندام ها باشند اما لازم است در چنین شرایطی نیز بیمار به کمک دیگران و یا ویلچر و واکر تحرک بدنی داشته باشد تا خون در پاها لخته نشود زیرا که سبب آمبولی می شو و همچنین تشرحات عفونی در ریه ممکن است اختلالات تنفسی برای بیمار ایجاد کند. بهتر است بیمار با افراد زیادی معاشرت کند و به تماشای تلوزیون بنشیند زیرا پس از جراحی روحیه افراد ممکن است تضعیف شود.
بیماران جراحی شده تومور مغزی رژیم غذایی متفاوتی نسبت به بقیه افراد ندارد و تنها باید در مورد مصرف مواد غذایی پرچرب،قند و نمک به دستور پزشک خود عمل کند. به دلیل اینکه بیماران جراحی شده ضعف زیادی در بدن خود دارند لازم است بیشتر از گروه غذایی پروتئین ها و ویتامین ها استفاده کنند و حتی در مواردی از مکمل های غذایی کمک بگیرند. 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر پس از جراحی تومور مغزی فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید: 

 • تب 
 • تشنج 
 • عفونت زخم و ترشحات عفونی از آن
 • التهاب شدید زخم و ورم سر 
 • احساس ضعف شدید در اندام ها 
 • تنگی نفس و ترشحات عفونی ریه 
 • سردرد و گردن درد شدید 
 • تهوع و استفراغ 
 • حساسیت نسبت به داروهای مصرف شده 

نظرات