رابطه زناشویی بعد از عمل دیسک کمر

  • تاریخ: اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۱
  • دسته بندی: مقالات
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 1427 بار

پس از جراحی دیسک کمر، پزشک دستورالعمل‌های دقیقی را در مورد نحوه نشستن، راه رفتن، بلند کردن و حمل کردن و مدت زمان ورزش نکردن به فرد می‌دهد. متأسفانه، همیشه فراموش می‌شود که بیمار را در مورد اینکه چه موقع و مهم‌تر از آن در چه موقعیتی می‌توان رابطه جنسی داشت، فراموش می‌شود. از پرسیدن این موضوع از جراح خود نترسید.حتی پس از جراحی دیسک کمر، نیازی به داشتن یک زندگی جنسی کامل ندارید. همدلی متقابل و گفتگوهای آزاد با شریک زندگی مهم است. اینها به غلبه بر ترس‌ها و نا امنی‌ها کمک می‌کنند. از با هم بودن مطابق با ایده‌هایتان لذت ببرید. خلاق باشید و پوزیشن‌های جدیدی را امتحان کنید. اگر احساس درد یا ناراحتی کردید، در گفتن این موضوع به همسرتان تردید نکنید.

هنگامی که صحبت از رابطه جنسی بعد از جراحی می‌شود. شما باید پوزیشن‌هایی را پیدا کنید که فشار غیرضروری به عضلات پشت شما وارد نکند. اتخاذ یک رویکرد منفعلانه و ملایم برای رابطه جنسی واقعاً بهترین راه برای شروع است. این رویکرد به بهترین وجه از فشارهای دردناک کمر جلوگیری می‌کند. حرکات تند، مانند خم شدن به جلو یا قوس دادن به پشت، بسته به شرایط شما می‌تواند درد را افزایش دهد.

رابطه زناشویی بعد از عمل دیسک کمر

چه زمانی می‌توان بعد از جراحی کمر رابطه جنسی داشت؟

بیماران اغلب می‌پرسند که چه زمانی می‌توانند پس از جراحی کمر با خیال راحت رابطه جنسی داشته باشند. این یک نگرانی مشترک برای بیمار و شریک زندگی آن‌ها است. غالباً زندگی جنسی آنها قبلاً تحت تأثیر قرار گرفته است. کمردرد می‌تواند با صمیمیت تداخل ایجاد کند، میل جنسی را کاهش دهد و لذت جنسی را مختل کند. بیماران مبتلا به بی حسی لگن یا اختلال عملکرد عصبی تحریک و لذت کمتری را احساس می‌کنند یا در ایجاد یا حفظ نعوظ یا ارگاسم مشکل خواهند داشت. حتی بدتر از آن، رابطه جنسی می‌تواند آسیب کمر را تشدید کند، درد زیادی ایجاد کند و در نهایت رابطه جنسی را ناخوشایند و ناخواسته کند.

کمردرد همچنین می‌تواند منجر به افسردگی شود یا با افسردگی همراه باشد، عامل دیگری که می‌تواند بر زندگی جنسی فرد تأثیر بگذارد. به طور کلی، باید از: حرکات تند، حرکات سریع و کوتاه، حرکات چرخشی وحرکاتی که منجر به فشار می‌شوند جلوگیری کنید.

جراحی فیوژن ستون فقرات

فیوژن ستون فقرات یک روش جراحی کم تهاجمی است که در آن یک دیسک دژنراتیو ستون فقرات به طور جزئی یا کامل از ستون فقرات برداشته می‌شود و  به مهره‌های اطراف چسبانده می‌شود. این کار درد را تسکین می‌دهد، اعصاب نخاعی را آزاد می‌کند و درگیر می‌شود و ثبات بیشتری را برای ستون فقرات و کمر بیمار فراهم می‌کند.

بعد از عمل  دیسک کمر چگونه باید رفتار کرد؟

در ۶ هفته اول بعد از عمل باید استراحت بدنی داشته باشید و وسایل سنگین بلند نکنید. توصیه می‌کنیم درمان بعدی را با فیزیوتراپی و تمرینات پشتی انجام دهید. فعالیت‌های ورزشی سبک مانند دوچرخه سواری را می‌توان پس از ۲ هفته از سر گرفت.

چگونه جراحی دیسک کمر بر رابطه زناشویی تأثیر می‌گذارد؟

بیمارانی که تحت عمل فیوژن ستون فقرات قرار می‌گیرند تا چند روز یا چند هفته پس از جراحی مقداری درد را در نزدیکی محل برش تجربه خواهند کرد. به طور کلی توصیه می‌شود که بیماران حداقل چند روز پس از عمل از رابطه جنسی خودداری کنند تا زمان کافی برای بهبود زخم‌های جراحی وجود داشته باشد. پس از بهبودی کامل برش‌ها و کاهش التهاب، بیماران می‌توانند به زندگی جنسی قبلی خود بازگردند. در واقع، بسیاری از بیماران حتی بهبودهایی را در زندگی جنسی خود گزارش می‌دهند، زیرا فیوژن‌ها معمولاً باعث تسکین طولانی مدت درد ناشی از دیسک‌های تحلیل رفته و اعصاب فشرده می‌شوند.

رابطه زناشویی بعد از عمل دیسک کمر

هدف از جراحی دیسک کمر چیست؟

هدف از این عمل حذف دائمی ساختارهایی است که در اثر فشار بر ریشه‌های عصبی یا نخاع باعث ایجاد علائم می‌شوند. برداشتن استخوان‌های بیرون زده، که اغلب با ساییدگی مفاصل روی مفاصل بین مهره‌ای اتفاق می‌افتد. رباط‌های دژنراتیو ضخیم و کلسیفیه نیز می‌توانند در روند بیماری دخیل باشند و باید بر این اساس درمان شوند. بسته به یافته‌ها، مواد از قوس مهره برداشته می‌شود تا دوباره فضای کافی برای اعصاب ایجاد شود. پس از انجام عمل، یک درمان فیزیوتراپی انجام می‌شود، گردن و عضلات شکم به منظور تثبیت ستون فقرات تقویت می‌شوند. گاهی اوقات، گردن بند یا بانداژ پشت برای مدتی استفاده می‌شود. در هر صورت، چند هفته استراحت پس از عمل باید قبل از امکان بازگشت به فعالیت عادی برنامه ریزی شود.

کلام آخر

بهتر است که در طول مشاوره قبل از جراحی با جراح خود در مورد آنچه پس از جراحی خود انتظار دارید صحبت کنید. جراح شما می‌تواند در مورد فعالیت‌های محدود شده احتمالی به شما بگوید، و همچنین به شما چارچوب زمانی برای بازگشت به این فعالیت‌ها را بدهد. مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای کمک به بهبودی بدن خود پس از جراحی انجام دهید، پیروی از دستورالعمل‌های پس از عمل پزشک است.

نظرات