چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم؟ روش های تشخیص دیسک گردن

 • تاریخ: تیر ۲۹, ۱۴۰۰
 • دسته بندی: مقالات
 • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
 • تعداد بازدید: 1118 بار

زمانی که ماده ژله ای درون دیسک ها به دلیل ضعیف شدن و یا شکننده شدن دیسک ها بیرون بزند و خارج از فضای دیسک باشد. باعث بروز عارضه دیسک گردن می شود اما چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم؟ و در صورتی که علائمی را مشاهده کردیم چگونه بفهمیم که این علائم به دلیل ابتلا به بیماری دیسک گردن است؟

چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم؟

ستون فقرات

برای آنکه بفهمیم دیسک گردن داریم یا خیر باید ستون فقرات را بشناسیم.ستون فقرات متشکل از ۲۴ مهره است میان این مهره ها دیسک هایی وجود دارد که درون این دیسک ها ماده ای ژله ای مانند وجود دارد که سبب حرکت مهره ها می شود در صورتی که مهره ها حرکت کنند شما می توانید سرو گردن و کمر خود را خم و راست و یا جلو عقب کنید. در صورتیکه این مایع ژله ای درون دیسک ها به خارج از آن بروز کند سبب می شود که حرکت مهره ها روی یک دیگر سخت شود و آن ها را دچار ساییدگی کند.

علائم پارگی دیسک گردن

علائم پارگی دیسک بسته به نوع و محل قرار گیری ناحیه دیسک متفاوت است. برخی از علائم مشترک در پارگی های دیسک گردن شامل:

 • احساس درد ناگهانی در بازو و دست ها
 • درد شدید هنگام چرخاندن و یا حرکت دادن گردن
 • سفتی گردن
 • تب یا سردرد
 • بی حسی و احساس ضعف در بازو و یا گردن

علل پارگی دیسک گردن

ممکن است پارگی دیسک گردن به دلایل مختلفی صورت بگیرد که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • بلند کردن اجسام سنگین : بلند کردن اجسام سنگین ممکن است سبب بیرون زدگی و یا پارگی دیسک گردن شود.
 • سن : یکی دیگر از علل پارگی دیسک گردن افزایش سن است زیرا با بالا رفتن سن دیسک ها خشک تر و سفت تر می شوند.
 • شغل: نوع شغل افراد و ساعت آن در سلامت دیسک گردن و سلامت عمومی آن ها تاثیر دارد.

سیگار کشیدن، ژنتیک،تفریحات نا سالم نیز گاها سبب مشکلات جسمانی می شود

چه افرادی درگیر دیسک گردن می شوند؟

به طور کلی بیرون زدگی دیسک بیشتر درافرادی که در محدوده سنی  40 تا ۵۰ سال قرار داند رایج است و همچنین افرادی که فعالیت های بدنی سنگینی انجام می دهند از جمله ورزش های گلف و فوتبال که طی آن ها ستون فقرات به طور ناگهانی به عقب بر می گردد بیشتر در معرض خطر پارگی و یا بیرون زدگی دیسک گردن می شوند. بیشتر بیرون زدگی های دیسک در ناحیه کمراتفاق می افتد و تنها درصد کمی از بیرون زدگی ها در ناحیه گردن اتفاق می افتند.

مراحل تشخیص دیسک گردن

در صورتی که هر یک از علائم بیرون زدگی دیسک گردن را مشاهده کردید فورا به پزشک مراجعه کنید و اقدامات زیر را طبق دستور پزشک انجام دهید. زیرا اگر دیسک گردن به موقع انجام نشود ممکن است اختلالاتی از قبیل ازدست دادن کنترل روی ادرار یا مدفوع،ضعف عضلات و از دست دادن احساس در دست ها و شانه هاو فلج قسمت هایی از بدن شود. برای تشخیص دیسک گردن به مراحل زیر توجه کنید:

پزشک ارتوپد

در صورتی که با علائم دیسک گردن مواجه شدید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا او معاینات اولیه را در شما انجام دهد.

پیشینه بیماری

پیشینه بیماری های مشابه در خانواده و بررسی سابقه خانوادگی دومین مرحله از تشخیص دیسک گردن است در صورتی که خود بیمار در گذشته سابقه هر نوع جراحی و یا بیماری های استخوانی مفصلی داشته باشد بررسی خواهند شد.

 تشخیص اصلی

در صورتی که دیسک گردن دچاربیرون زدگی شده باشد ممکن است سبب تورم و یا بروز حساسیت شود بنابراین پزشک معالج ابتدا این علائم را بررسی می کند تا از وجود دقیق دیسک بیرون زده مطمئن شود.

تصویر برداری

در صورتی که پزشک معالج از این موضوع اطمینان حاصل کرد که دیسک گردن دچار بیرون زدگی شده است می تواند در خواست تصویر برداری و عکس از طریق ام آر یا سی تی اسکن بده. در این دو روش از طریق اشعه قدرتمند ایکس از قسمت تشخیص داده شده تصویر برداری می شود ومحل دقیق بیرون زدگی مشخص می شود.

چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم؟

روش های درمان

درد لغزش دیسک اغلب به خودی خود فروکش می کند ، اما افرادی که پس از شش هفته همچنان علائم را تجربه می کنند باید به مراقبت های پزشکی بپردازند. بیشتر گزینه های درمانی به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

درمان غیر جراحی

اکثریت فتق ها نیازی به جراحی ندارند. درمان محافظه کارانه با استراحت و یا با بستن گردنبند (بریس) برای بهبودی بیمار قدم اول است.

فیزیوتراپی

یکی دیگر راه های درمان فتق دیسک گردن است . تمرینات ، کشش و تحریک الکتریکی عضلات تکنیک هایی است که توسط فیزیوتراپیست استفاده می شود. در مواردی که بیمار درد شدیدی را تجربه می کند ، ممکن است تزریق استروئید اپیدورال برای کاهش التهاب و بهبودی انجام شود.

جراحی های فتق دیسک

نوع جراحی توصیه شده به شدت و ویژگی های وضعیت دیسک بستگی دارد. یکی از تکنیک های جراحی فروامینوتومی است که روشی است که برای ایجاد فضا برای عصب نخاعی استفاده می شود. جراح ستون فقرات هر آنچه را که به عصب فشار می آورد را از بین می برد.

جایگزینی دیسک

گزینه دیگری برای برخی از بیماران است و این روش جدید ممکن است به حفظ سلامت سایر دیسک های گردنی واقع در بالاتر یا پایین تر از سطح جراحی کمک کند.

نظرات