تفاوت ورتبروپلاستی با کیفوپلاستی چیست؟!

 • تاریخ: شهریور ۱۹, ۱۴۰۱
 • دسته بندی: مقالات
 • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
 • تعداد بازدید: 569 بار

ورتبروپلاستی یک تکنیک جراحی جدید است که بر تعداد زیادی از بیماران مبتلا به پوکی استخوان و ضایعات تومور مهره‌ای تاثیر می‌گذارد. ورتبروپلاستی یک عمل جراحی است که هدف آن پیشگیری و درمان شکستگی‌های مهره و در نتیجه درد ناشی از پوکی استخوان و ضایعات تومور مشخص (متاستاز، میلوما، آنژیوم و غیره) با تزریق چند میلی لیتر آکریلیک سیمان (پلی متاکریلات) در ناحیه شکسته است. کیفوپلاستی تکامل تکنیک قبلی است که قبل از تزریق سیمان، ترمیم نسبی ساختار مهره شکسته را از طریق یک کاتتر بالونی از نوع فوگارتی فراهم می‌کند. این روش تحت بی حسی موضعی با وارد کردن یک سوزن مخصوص در داخل مهره تحت کنترل رادیوگرافی (اشعه ایکس یا CT) انجام می‌شود که امکان موقعیت یابی دقیق را فراهم می‌کند. ورتبروپلاستی در حال حاضر اولین انتخاب درمان در شکستگی‌های پوکی استخوان و متاستازهای مهره‌ای است.

تفاوت ورتبروپلاستی با کیفوپلاستی

کاربرد ورتبروپلاستی

ورتبروپلاستی در موارد زیر اندیکاسیون دارد:

 • پوکی استخوان شدید دردناک همراه با فرورفتگی یا شکستگی بار مهره
 • تومورهای دردناک مهره‌ای (متاستاز یا میلوما) همراه با خطر شکستگی
 • آنژیوم مهره‌ای علامت دار
 • شکستگی‌های مهره‌ای با فشردگی طناب نخاعی یا قطعاتی در کانال
 • دیاتز هموراژیک (اختلال در لخته شدن خون)
 • عفونت (اسپوندیلودیسیت)

نتایج ورتبروپلاستی باعث ناپدید شدن یا کاهش قابل توجه درد در درصدی از ۹۰٪ تا ۹۵٪ از بیمارانی می‌شود که با درصد بسیار پایینی از عوارض اصلی درمان می‌شوند (کمتر از ۱٪). این روش در بیمارستان روزانه یا حداکثر با بستری شدن یک روزه انجام می‌شود، بنابراین از بستری‌های طولانی مدت که تاکنون برای درمان این بیماران ضروری است، اجتناب می‌شود و مزایای آشکاری نیز از نظر هزینه برای مقامات بهداشتی دارد.

ورتبروپلاستی چه زمانی توصیه می‌شود؟

ورتبروپلاستی به ویژه در مواردی که بیماران درد شدیدی را به دلیل شکستگی مهره‌ها تجربه می‌کنند که بیشتر آن‌ها ناشی از پوکی استخوان است، توصیه می‌شود ورتبروپلاستی همچنین برای درمان سایر آسیب شناسی‌های مرتبط با ستون فقرات مانند ضایعات خوش خیم یا بدخیم مهره توصیه می‌شود. مانند:

 • کیست استخوان آنوریسمال
 • آنژیوم علامت دار
 • میلوما
 • پسودارتروز
 • همانژیوم
 • متاستاز
 • تومورهای سلول غول پیکر

چگونه برای مداخله با ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی آماده شویم؟

قبل از انجام عمل جراحی، برای جلوگیری از بروز عوارض حین و بعد از عمل، آزمایش‌های خاصی انجام می‌شود. در این مورد، بیمار باید موارد زیر را انجام دهد:

 • رادیوگرافی: یک معاینه بسیار رایج که با آن تصویری از قسمت‌های بدن تحت تأثیر اشعه ایکس برای ارزیابی انواع مختلف به دست می‌آید.
 • تشدید مغناطیسی: تکنیک غیر تهاجمی برای به دست آوردن تصاویر سه بعدی از طریق بهره برداری از فرآیندهای بیوشیمیایی.
 • سی تی اسکن: روش تشخیصی برای گرفتن تصویر از طریق تشعشع.

کیفوپلاستی برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

کیفوپلاستی یک روش سریع و کم خطر است که برای درمان آن دسته از شکستگی‌هایی که باعث فشرده ‌سازی ساختارهای عصبی در کانال مهره‌ای نشده‌اند یا ویژگی‌های بی‌ثباتی بالا یا خطر فروپاشی ستون فقرات در دستگاه را نشان نمی‌دهند، اختصاص دارد کیفوپلاستی یک روش کم تهاجمی از راه پوست است که بسیار شبیه به ورتبروپلاستی است. با آن تفاوت دارد زیرا هدف آن اصلاح بد شکلی بدن مهره ناشی از شکستگی با استفاده از تکنیک‌های مختلف است.

تفاوت ورتبروپلاستی با کیفوپلاستی

ورتبروپلاستی با کیفوپلاستی چه تفاوتی دارد؟

متداول‌ترین روش‌های اعمال شده در جراحی مغز و اعصاب، ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی هستند، دو تکنیک بسیار موثر و کم تهاجمی که می‌توانند به صورت سرپایی، تحت آرام‌ بخشی یا بی‌ حسی موضعی انجام شوند و برای کاهش درد به‌ ویژه در شکستگی‌های پوکی استخوان یا متاستاتیک مفید هستند. ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی درمان‌های پوستی هستند که تقریباً شبیه یکدیگر هستند اما تفاوت‌هایی باهم دارند. در ادامه به بررسی کامل آن‌ها پرداخته‌ایم. جراحی ورتبروپلاستی از راه پوست شامل تزریق یک سیمان استخوانی خاص در داخل مهره آسیب دیده، با استفاده از یک سوزن فلزی که تحت نظارت با فلوروسکوپی دیجیتال وارد می‌شود. ماده معرفی شده در مهره شکسته منتشر می‌شود و در حدود دو ساعت تمایل به جامد شدن دارد. این تکنیک کم تهاجمی شامل کاهش علائم دردناک، کمک به تثبیت مهره و جلوگیری از سایر نارسایی‌های احتمالی است.

تفاوت دیگر ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی

آزمایش‌های تشخیصی مقدماتی، عکس‌برداری با اشعه ایکس و ام‌آر‌آی است و در برخی موارد ممکن است سی‌تی‌اسکن و اسکن استخوان مورد نیاز باشد. در مقابل کیفوپلاستی از راه پوست یک جراحی مغز و اعصاب کم تهاجمی برای درمان شکستگی‌های مهره است. این روش با ورتبروپلاستی متفاوت است زیرا هدف اصلی آن اصلاح ناهنجاری‌های بدن مهره‌های ناشی از ضربه با استفاده از تکنیک‌های مختلف است. یکی از تکنیک‌های سنتی به اصطلاح کیفوپلاستی با بالون بود که امروزه با درمان‌های نوآورانه‌تر جایگزین شده است. این روش شامل ایجاد یک طاقچه در داخل بدنه مهره، سپس قرار دادن یک بالون قابل گسترش برای باد کردن، به منظور بالا بردن و بازیابی است.

یکی از رایج‌ترین روش‌ها، کیفوپلاستی با ستون فقرات جک است، تکنیکی از نسل جدید که از ابزار تیتانیومی وارد شده در بدن مهره‌ها برای ایجاد بازسازی آن استفاده می‌کند. در مقایسه با مداخله با بالون، این مداخله کم تهاجمی امکان دستیابی به نتایج رضایت بخش‌تری را در اصلاح تغییر شکل مهره‌ها فراهم می‌کند و خطرات را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. متعاقباً مانند ورتبروپلاستی، سیمان خاصی با یک سوزن فلزی به مهره درگیر وارد می‌شود تا تثبیت ستون فقرات را تسهیل کند.

کلام آخر

آنچه که کیفوپلاستی را با ورتبروپلاستی متفاوت می‌کند این است که کیفوپلاستی نیز با هدف بازیابی قد بیمار انجام می‌شود. نام کیفوپلاستی به معنای ترمیم کیفوز است. بنابراین، نه تنها درد را تسکین می‌دهد، بلکه وضعیت بدن بیمار را نیز صاف می کند. بر خلاف کیفوپلاستی، ورتبروپلاستی که سیمان از راه پوست یا زیر پوست تزریق می‌شود، سیمان معمولاً برای کیفوپلاستی مستقیماً در فضای خالی قرار می‌گیرد. ورتبروپلاستی یک تکنیک جراحی جدید است که بر تعداد زیادی از بیماران مبتلا به پوکی استخوان و ضایعات تومور مهره‌ای تاثیر می‌گذارد.

نظرات