درد عضله ذوزنقه‌ای در کدام ناحیه از بدن ایجاد می‌شود؟

 • تاریخ: بهمن ۳۰, ۱۴۰۰
 • دسته بندی: بیماری ها
 • دیدگاه کاربران: ۱ دیدگاه
 • تعداد بازدید: 1520 بار

عضلات ذوزنقه ماهیچه‌های بزرگ، جفتی و مثلثی در پشت گردن هستند که در قسمت بالایی پشت قرار گرفته‌اند. آن‌ها به سمت پایین کمر کشیده می‌شوند، اما بیشتر در حرکات شانه‌ای نقش دارند. عضله ذوزنقه بسیاری از حرکات شانه و بازو را کنترل می‌کند. معمولا از این عضله هنگام پرتاب اجسام استفاده می‌کنید و همچنین در حرکت سر و گردن شما نقش دارد. اگر عضله ذوزنقه‌ای کشیده شود، درد خفیف یا شدیدی را در ناحیه بالای کمر، شانه‌ها یا گردن خود احساس خواهید کرد. در این مقاله به بررسی درد عضله ذوزنقه‌ای، علت به وجود آمدن این درد، درمان و پیشگیری آن پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

درد عضله ذوزنقه‌ای

کشیدگی عضله تراپزیوس چیست؟

کشیدگی عضلانی که عضله کشیده شده نیز نامیده می‌‌شود، اصطلاحی است که برای توصیف پارگی جزئی یا کامل عضله استفاده می‌شود. پارگی عضلانی زمانی اتفاق می‌افتد که نیروی زیادی به عضله وارد می‌شود که بافت‌ها پاره می‌شوند. این می‌تواند در خود عضله، جایی که عضله و تاندون به هم می‌رسند، یا در تاندونی که عضله به استخوان می‌چسبد، اتفاق بی‌افتد. کشیدگی در این عضله با رگ به رگ شدن قسمت بالایی کمر متفاوت است. رگ به رگ شدن زمانی اتفاق می‌افتد که یک رباط یا نوار بافتی که استخوان‌ها را در مفاصل به هم متصل می‌کند، کشیده یا پاره شود. اگر عضله ذوزنقه خود را تحت فشار قرار دهید، بسته به شدت آسیب دیدگی، درد می‌تواند خفیف یا شدید باشد.

سه درجه از کشیدگی عضلات وجود دارد:

درجه یک کرنش

این خفیف‌ترین نوع از کشیدگی است که فقط چند الیاف آن پاره یا کشیده شده است.

سویه درجه دو

در این نوع فشار متوسط، الیاف بیشتری آسیب دیده و درد و حساسیت شدیدتر است. فشار درجه دو معمولاً باعث تورم، از دست دادن قدرت و گاهی اوقات کبودی می‌شود.

سویه درجه سه

این نوع کشیدگی عضله را تا آخر پاره می‌کند. کشیدگی درجه سه معمولاً کمی درد، تورم و تغییر رنگ دارد. این یک آسیب جدی است که باعث از بین رفتن کامل عملکرد عضلانی می‌شود. در اثر این کشیدگی، یک فرورفتگی یا شکاف واضح زیر پوست ایجاد می‌شود که در آن عضله شکافته می‌شود.

چه چیزی باعث کشیدگی عضله ذوزنقه‌ای می‌شود؟

یک آسیب حاد یا مزمن می‌تواند باعث کشیدگی ذورنقه‌ای شود. یک آسیب حاد به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد. آسیب حاد می‌تواند ناشی از چیزی مانند سقوط سخت یا برخورد جدی باشد. همچنین می‌تواند با وزنه‌برداری یا ورزش‌های تماسی اتفاق بی‌افتد. بعد از کشیدگی این عضله، بلافاصله درد عضله ذوزنقه‌ای را احساس خواهید کرد. همچنین کبودی یا علائم دیگری خواهید داشت.

سویه‌های دیگر درد عضله ذوزنقه‌ای همچنین می‌توانند در اثر آسیب‌های مزمن یا استفاده بیش از حد ایجاد شوند. این دردها زمانی اتفاق می‌افتد که فرد فعالیت‌های تکراری و کم تاثیر را در مدت طولانی انجام دهد. چیزی مانند حمل یک کیف سنگین برای ساعت‌ها می‌تواند باعث ایجاد فشار شود.

علائم کشیدگی عضله تراپزیوس چیست؟

برخی از علائم کشیدگی و درد عضله ذوزنقه‌ای عبارتند از:

 • درد عضلانی، به ویژه پس از انجام کاری که باعث کشش یا انقباض واقعی عضله می‌شود.
 • دردی که با حرکت عضله بدتر می‌شود اما با استراحت بهبود می‌یابد.
 • تورم یا تغییر رنگ
 • گرفتگی یا اسپاسم
 • قدرت عضلانی کمتر
 • از دست دادن عملکرد عضلانی
 • شکاف یا فرورفتگی در طرح طبیعی عضله

چگونه کشیدگی یا پارگی عضله تراپزیوس تشخیص داده می‌شود؟

پزشک می‌تواند بر اساس علائم، سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی تشخیص دهد که آیا عضله ذوزنقه‌ای کشیده شده است یا خیر. اگر کشیدگی درجه III دارید، پزشک با معاینه فیزیکی می‌تواند احساس کند که عضله ذوزنقه‌ای کاملاً از هم جدا شده است. اما برای تشخیص دقیق شکستگی، دررفتگی یا نوع دیگری از آسیب به عکسبرداری با اشعه ایکس نیاز دارید. هر چند صدمات عضلانی را نمی‌توان در عکس اشعه ایکس مشاهده کرد. در این موارد، MRI می‌تواند کمک کند و نشان دهد آسیب کجا رخ داده و آیا پارگی کامل وجود داشته است یا خیر. همچنین MRI می‌تواند مجموعه‌ای از خون به نام هماتوم را که پس از آسیب ایجاد می‌شود را تشخیص دهد.

درمان درد عضله ذوزنقه ای

کشیدگی و درد عضله ذوزنقه‌ای چگونه درمان می‌شود؟

تجویز پزشک برای درمان درد عضله ذوزنقه‌ای به درجه آسیب بستگی دارد. اکثر سویه‌های جزئی به درمان RICE به خوبی پاسخ می‌دهند. این درمان شامل استراحت و استفاده از کمپرس یخ است. پزشک همچنین بسته به میزان آسیب و درد بیمار، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) شل‌کننده‌های عضلانی یا مسکن‌ها را تجویز می‌کند. اگر فرد کشیدگی شدید عضلانی داشته باشد، پزشک او را به یک متخصص ارتوپد ارجاع می‌دهد. گاهی اوقات اگر کشیدگی زیاد باشد، لازم است عضله را با جراحی ترمیم کنید یا دوره توانبخشی را طی کنید.

چگونه می‌توان از کشیدگی و درد عضله ذوزنقه‌ای جلوگیری کرد؟

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای کاهش ابتلا به کشیدگی عضله ذوزنقه‌ای انجام دهید، انجام حرکات کششی در برنامه روزانه‌تان است. حرکات کششی به شل شدن عضلات کمک می‌کند تا احتمال کشیدگی و پارگی آن‌ها کمتر شود. صبح هنگام بیرون آمدن از رختخواب، قبل از تمرین و قبل از اینکه چیز سنگینی بلند کنید، عضلات خود را به آرامی کش دهید. تمرینات کششی و تقویتی را در برنامه معمول خود قرار دهید.

کلام آخر

همانطور که در ابتدا گفتیم؛ درد عضله ذوزنقه‌ای می‌تواند ناشی از سقوط از ارتقاع، کشیدگی بیش از حد یا برخورد جدی باشد. این درد در قسمت انتهایی کمر بیشتر احساس می‌شود. معمولا با معاینه فیزیکی علت این در تشخیص داده می‌شود. در مواردی برای تشخیص دقیق‌تر نیاز به ‌MRI دارد. با تقویت و انجام حرکات کششی می‌توانید از درد این عضله جلوگیری کنید. این درد ۳ درجه دارد که بستگی به نوع درجه درمان‌های متفاوتی دارد. درد عضله ذوزنقه‌ای اغلب با استراحت کردن و مصرف داروهای مسکن بهتر می‌شود. و در موارد نادر به جراحی نیاز دارد.

نظرات


دکتر حسن براتی

بسیار عالی و کاربری


پاسخ