مراقبت‌های بعد از عمل آرنولد کیاری

  • تاریخ: اسفند ۲۰, ۱۴۰۱
  • دسته بندی: جراحی ها
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 555 بار

سندرم آرنولد-کیاری مجموعه‌ای از علائم و نشانه‌های ناشی از ناهنجاری نادر حفره جمجمه خلفی است. در افراد مبتلا، این ساختار ضعیف توسعه یافته است، بنابراین مخچه از محل طبیعی خود در جمجمه خارج می‌شود. در اکثر موارد بیماران مبتلا نیاز به جراحی دارند. به همین جهت مراقبت‌های بعد از عمل آرنولد کیاری بسیار مهم است.

مراقبت های بعد از عمل آرنولد کیاری

مراقبت‌های بعد از عمل آرنولد کیاری

پس از جراحی می‌توانید انتظار سردرد و گردن درد ناشی از برش را داشته باشید که ممکن است چند هفته طول بکشد. به شما تمرینات گردن توصیه می‌شود تا در خانه انجام دهید. این تمرینات به تحرک گردن و بهبودی شما کمک می‌کنند. بیماران معمولاً در عرض ۴ تا ۶ هفته به سر کار باز می‌گردند، اما حتماً با جراح خود مشورت کنید.

بلافاصله بعد از جراحی کیاری

جراحی ناهنجاری کیاری معمولاً دو تا سه ساعت طول می‌کشد. درست پس از جراحی، بیماران چند ساعت اول را در اتاق ریکاوری یا بخش مراقبت‌های ویژه می‌گذرانند؛ جایی که می‌توان آن‌ها را به طور مکرر برای علائم عوارض یا مشکلات عصبی ناشی از ضربه به مغز تحت نظر داشت. می‌توانید انتظار داشته باشید که دارو‌هایی برای درد، التهاب و تورم برایتان تجویز گردد. برخی از این دارو‌ها می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و تیم مراقبت‌های بهداشتی شما را برای هر گونه مشکلی در این مورد تحت نظر خواهند داشت.

بستری شدن در بیمارستان پس از جراحی ناهنجاری کیاری بسته به شرایط فردی می‌تواند از چند روز تا یک هفته طول بکشد. بیمارانی که نگرانی‌های خاصی مانند شرایط سلامتی مداوم یا سن بالا دارند، ممکن است برای اطمینان از عدم بروز عارضه، اقامت طولانی‌تری داشته باشند.

مراقبت‌های بعد از عمل آرنولد کیاری در روز‌های بعد از جراحی

 هنگامی که از بیمارستان مرخص می‌شوید تا ادامه روند بهبود خود را در خانه سپری کنید، فعالیت‌های شما برای چند هفته محدود می‌شود و با پیشرفت بهبودی به تدریج به سطوح طبیعی افزایش می‌یابد. محدودیت‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خم شدن ممنوع
  • بلند کردن یا زور زدن ممنوع
  • سرفه طولانی ممنوع
  • کار خانه و حیاط ممنوع
  • مشروبات الکلی ممنوع
  • رانندگی ممنوع تا زمانی که جراح شما تأیید کند.

ممکن است درد و ناراحتی را تجربه کنید، به خصوص هنگام چرخاندن یا بلند کردن سر، بنابراین دارو‌هایی برای درد و اسپاسم عضلانی برای شما تجویز می‌شود.

پس از جراحی ناهنجاری کیاری، خستگی، ضعف و سردرد شایع است. در این زمان مهم است که مراقب علائم عفونت مانند قرمزی، التهاب، تب یا تجمع یا نشت مایع در اطراف برش باشید. در صورت بدتر شدن سردرد، گردن درد شدید هنگام خم شدن سر به جلو، افزایش خواب آلودگی یا ضعف در بازو‌ها یا پا‌ها با پزشک خود تماس بگیرید.

 روز‌های پس از جراحی، برای نظارت بر بهبودی و برداشتن بخیه‌ها و منگنه‌ها، برای معاینه‌های بعدی به پزشک مراجعه خواهید کرد. اگر برای سایر شرایط سلامتی خود دارو مصرف می‌کنید، پزشکان ممکن است دوز‌های مصرفی شما را در حین بهبودی تغییر دهند.

سندرم کیاری

مراقبت های بعد از عمل آرنولد کیاری در هفته‌های پس از جراحی

در هفته‌های بعد از جراحی، می‌توانید به تدریج به فعالیت‌های عادی بازگردید، اما ممکن است به شما توصیه شود از ورزش‌های شدید اجتناب کنید. پیاده روی می‌تواند به گردش خون و تون عضلانی در حین ریکاوری کمک کند.

جراحی برای ناهنجاری کیاری شامل تشریح عضلات گردن است، بنابراین گردن درد و سفتی از مشکلات رایج در طول دوره نقاهت است. پزشک ممکن است تمرینات ایزومتریک گردن و کشش‌های ملایم را برای تقویت این عضلات و کاهش سفتی توصیه کند. در برخی موارد، فیزیوتراپی ممکن است به برنامه بهبودی اضافه شود.

پس از جراحی، بسیاری از علائم ناهنجاری کیاری ممکن است بهبود یابد، از جمله سردرد، بلع، درد صورت یا سرگیجه. اما برخی از علائم، به ویژه علائم مربوط به حافظه، ضعف عضلانی یا سایر مشکلات نخاعی، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا برطرف شوند و ممکن است به عملکرد طبیعی خود باز نگردند.

در طول هفته‌های بهبودی، ممکن است برای پیگیری‌هایی که می‌تواند شامل تصویربرداری MRI یا CT ( برای نظارت بر پیشرفت شما باشد) ، به پزشک خود مراجعه کنید. بیماران معمولاً شش تا دوازده هفته پس از جراحی می‌توانند در صورت عدم بروز عوارض به سر کار خود برگردند.

مدیریت سبک زندگی پس از جراحی ناهنجاری کیاری

بهبودی شما فرآیندی خواهد بود که در طول مسیر به صبر نیاز دارد. به یاد داشته باشید که شما در این زمینه تنها نیستید و پزشک شما در این مدت برای ارائه مشاوره و حمایت از شما حضور دارد.

اگرچه بسیاری از افراد پس از تقریباً شش هفته به سر کار بازمی‌گردند، علائم ممکن است تا یک سال طول بکشد تا به طور کامل برطرف شوند و برخی از بیماران ممکن است همچنان علائمی را تجربه کنند که بهبود یافته‌اند اما کاملاً از بین نرفته‌اند. حتی ممکن است برای کمک به تقویت عضلات یا بهبود تعادل یا هماهنگی به فیزیوتراپی نیاز داشته باشید.

از آنجایی که روند بهبودی زمان بر است اگر بلافاصله تسکین کامل را تجربه نکردید، ناامید نشوید. دیدگاه مثبت به کاهش استرس کمک می‌کند که می‌تواند برای روند بهبودی مفید باشد. یک شبکه پشتیبانی ایجاد کنید اعم از خانواده، دوستان یا سایر بیماران ناهنجاری کیاری که می‌توانند در این راه به شما کمک کنند.

 حین بهبودی ، به جای تمرکز بر کار‌هایی که نمی‌توانید انجام دهید، خوش بینانه فکر کنید. کاهش علائمی که تجربه کرده‌اید، فعالیت‌هایی که امروز می‌توانید انجام دهید را در مقایسه با هفته‌های بلافاصله پس از جراحی در نظر بگیرید ، این می‌تواند به شما کمک کند تا روند بهبود شما پیشرفت داشته باشد و با اعتماد به نفس روی سلامتی خود تمرکز کنید.

با گذشت زمان، باید با پزشک خود مشورت کنید و هر دستورالعملی را که به شما داده می‌شود دنبال کنید. در حین بهبودی، حتی اگر احساس می‌کنید که همه علائم شما پس از جراحی ناهنجاری کیاری برطرف شده است همچنان مراقب سلامتی خود باشید.

عوامل مؤثر بر نتایج جراحی آرنولد کیاری

هیچوقت دو بیمار شبیه هم نیستند و عوامل زیادی می‌توانند بر جدول زمانی و نتیجه بهبودی شما تأثیر بگذارند. سن و همینطور سلامت کلی شما قبل از جراحی می‌توانند بر روند بهبودی شما نقش داشته باشند. چاقی، سایر شرایط سلامتی مانند دیابت یا بیماری‌های قلبی عروقی و انتخاب‌های سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی و ورزش نیز می‌توانند بر روند بهبودی شما پس از جراحی تأثیر بگذارند.

جراحان مغز و اعصاب و تیم مراقبت‌های بهداشتی شما می‌توانند با شما همکاری کنند تا یک طرح بهبود جراحی ناهنجاری کیاری را که برای شما و شرایط منحصر به فرد شما مناسب است، تهیه کنند. اگر در هر نقطه‌ای سؤال یا نگرانی دارید، حتماً آن‌ها را با جراح خود مطرح کنید؛ او تمام تلاش خود را می‌کند تا اطمینان حاصل کند که شما با درمان ناهنجاری آتی کیاری راحت هستید.

نظرات