بهترین تمرینات توانبخشی برای اسپاسم یا گرفتگی گردن

  • تاریخ: شهریور ۵, ۱۳۹۹
  • دسته بندی: تمرینات ورزشی
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 1715 بار

تمامی عضلات در بدن انسان مستعد اسپاسم هستند، ولی وقتی این اتفاق برای گردن بیفتد، با هر چرخش سر می تواند باعث رنجش شدیدی شود. به طور غیر تخصصی این حالت را گرفتگی گردن نیز می‌گویند.

اسپاسم گردن معمولا دوره ای چند ساعته دارد و در بدترین موارد، درد و ناراحتی می تواند تا چندین روز ادامه پیدا کند. در حالی که این اختلال می‌تواند بدون هیچ نشانه ای نیز رخ دهد، بعضی افراد از سرگیجه، سردرد و تغییرات دیداری که بعد از ابتلا به اسپاسم گردن بوجود می آید، شاکی هستند. این نشانه ها اغلب با ناتوانی فرد برای نگه داشتن سرش در موقعیت طبیعی خود مرتبط است.

 تجربه کردن اسپاسم گردن می تواند فعالیت های روزمره را مختل کند. درد بیش از حد و محدودیت های حرکتی می تواند جوانب مختلفی از زندگی را تحت تاثیر قرار داده و حتی ممکن است از کارهای مورد علاقه خود محروم شوید.  اگر اسپاسم گردن زندگیتان را مختل کرده است، ماساژ درمانی و خود درمانی با اطلاعات صحیح می‌تواند به شما کمک کند.

اسپاسم گردن چیست؟

 گردن از چندین لایه ماهیچه تشکیل شده که از سطح پوست تا ماهیچه هایی که متصل به ستون فقرات هستند، ادامه پیدا میکند. ماهیچه‌های گردن همگی دارای عملکرد های مهم و متفاوتی در بدن هستند، به همین دلیل است که اسپاسم گردن می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.

 معمولاً عضلات گردن توسط ارتعاشات دستگاه عصبی کنترل شده و این پیام ها مستقیما به خود عضلات فرستاده می شوند. دستگاه عصبی ما به عضلات می گوید که فشرده یا شل شود، که فرآیندی کاملا بدون درد است و اتفاق افتادنش کمتر از ۱ ثانیه طول می کشد. اما وقتی ماهیچه ها فشار غیر قابل کنترلی را تجربه می کنند، به این حالت اسپاسم می گوییم. اسپاسم گردن وقتی اتفاق می افتد که ماهیچه های این قسمت به صورت ناخودآگاه منقبض شده و می‌تواند باعث به وجود آمدن درد، محدودیت در حرکت و بی حسی شود.

تمرینات ورزشی برای گرفتگی گردن

ممکن است بخواهید این تمرینات را بلافاصله انجام دهید اما از هر حرکتی که دردتان را افزایش می دهد بپرهیزید.

چرخش گردن با انحنا

سمت راست: سرتان را به سمت راست بچرخانید و دستتان را پشت سر قلاب کنید. اجازه دهید تا وزن دستتان باعث کشیده شدن چانه به سمت راست قفسه سینه شود. به آرامی حالت را برای ۱۵ ثانیه حفظ کرده و ۳ بار تمرین را انجام دهید.

سمت چپ: سرتان را به سمت چپ بچرخانید و دستتان را پشت سر قلاب کنید. اجازه دهید تا وزن دستتان باعث کشیده شدن چانه به سمت چپ قفسه سینه شود. به آرامی حالت را برای ۱۵ ثانیه حفظ کرده و ۳ بار تمرین را انجام دهید.

خم کردن چانه

خم کردن چانه

 نوک انگشتان خود را روی چانه گذاشته و به آرامی سر خود را عقب ببرید، طوری که انگار می خواهید انگشتان را به بالا هل دهید. درحالی که سرتان را به عقب هل می‌دهید، همچنان به جلو نگاه کنید. ۵ ثانیه حالت را نگه داشته و ۵ بار تمرین را تکرار کنید.

کشش عضلات گردن

کشش عضلات گردن

این تمرین مخصوص کشیدن عضلاتی از گردن است که به دنده ها متصل هستند. با کمری صاف روی زمین نشسته و دست ها را پشت کمر قلاب کنید. شانه چپ تان را پایین آورده و سرتان را به راست خم کنید. این حالت را ۱۵ تا ۳۰ ثانیه نگه دارید و به حالت آغازین برگردید. سپس شانه راست را پایین آورده و سرتان را به چپ خم کنید تا جایی که کششی در عضلات گردن حس کنید. حالت را ۱۵ تا ۳۰ ثانیه نگه داشته و در هر سمت، ۳ بار تمرین را تکرار کنید.

کشش چرخشی سر

کشش چرخشی سر

سمت راست‌: سرتان را طوری بچرخانید تا بتوانید به شانه راست خود نگاه کنید. کف دست راست تان را روی چانه بگذارید. فک تان را با کف دست به سمت شانه چپ هل دهید. ۱۰ ثانیه این حالت را نگه داشته و ۳ بار تکرار کنید.

سمت چپ: سرتان را طوری بچرخانید تا بتوانید به شانه چپ خود نگاه کنید. کف دست چپ تان را روی چانه بگذارید. فک تان را با کف دست به سمت شانه راست هل دهید. ۱۰ ثانیه این حالت را نگه داشته و ۳ بار تکرار کنید.

فشار دادن کتف ها

فشار دادن کتف ها

 در حالی که نشسته یا ایستاده اید و دست هایتان را در کنار بدن قرار دارد، تیغه های کتف که در پشت شانه و بالای کمر واقع شده اند را به هم فشرده و ۵ ثانیه نگه دارید. تمرین را در ۳ بخش ۱۰ عددی انجام دهید.

 کشش قفسه سینه

 کشش قفسه سینه

در حالی که روی صندلی نشسته اید، هر ۲ دست را پشت سر قلاب کنید. آرام به عقب خم شده و به سقف نگاه کنید. ۱۰ مرتبه تکرار کنید و این تمرین را چندین بار در روز انجام دهید.

نظرات