ورزش مضر برای سیاتیک:با پنج ورزش مضر برای دیسک کمر آشنا شوید

  • تاریخ: مهر ۱۷, ۱۴۰۰
  • دسته بندی: مقالات
  • دیدگاه کاربران: بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید: 2049 بار
سیاتیک اصطلاحی است که برای توصیف مجموعه ای از علائم مانند درد و احساس “الکتریکی” که در قسمت تحتانی کمر و باسن احساس می شود ، اغلب در یک پا بروز داده می شود.در صورتی که شما با بیماری سیاتیک مواجه هستید می توانید با انجام تمرین های ورزشی به کاهش درد های خود کمک کنید. اما لازم است تمامی تمریناتی که انجام می دهید زیر نظر پزشک متخصص و یک متخصص فیزیوتراپی باشد زیرا ممکن است انجام تمرینات به صورت اشتباه باعث شود که درد شما افزایش یابد و سبب آسیب جدی تری به ستون فقرات و دیگر اندام ها شود. گرچه تمرینات ورزشی می تواند باعث کاهش درد شود اما در مواردی که تمرینات ورزشی اشتباه انجام شود سبب ایجاد درد بیشتر می شود. 
Exercise harmful to sciatica

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

هر ورزشی که سیاتیک شما را بدتر کند یا درد جدیدی ایجاد کند ، هیچ فایده ای نخواهد داشت و ممکن است با تشدید اعصاب و ماهیچه ها باعث آسیب بیشتر شود.بنابراین باید از این ورزش ها اجتنبا کنید.در ادامه به توضیح تمرینات ورزشی ای که باعث افزایش درد سیاتیک و آسیب های ستون فقرات می شوند می پردازیم. 

بالا بردن هر دو پا 

تمریناتی که شما را ملزم می کند هر دو پا را همزمان بلند کنید ، می توانید عضلات شکم و کمر را تقویت کنید ، اما می توانند درد سیاتیک را تشدید کنند.همچنین مهم است که از حرکاتی که به راحتی می توانند باعث کشش بیش از حدعضلات شوند اجتناب کنید. فشار زیاد بر عضلاتی  که هنوز آنقدر قوی نیستند که بتوانند حرکت را به خوبی حفظ کنند یا کشش بیش از حد آنها می تواند درد سیاتیک را تشدید کرده یا باعث آسیب شود.اگر عضلات شکم شما ضعیف است ، وزن پاها توسط کمرتان تحمل می شود. این فشار می تواند شما را در معرض خطر فتق دیسک قرار دهد ، که به نوبه خود می تواند منجر به درد سیاتیک شود.

Exercise harmful to sciatica

چرخاندن پا به صورت دایره ای

تمریناتی که شامل چرخاندن پای شما در یک دایره کامل است ، نیاز به کشیدن ناگهانی عضله همسترینگ دارد که ممکن است عصب سیاتیک را تحریک کند. به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید برخی حرکات پیلاتس ، حرکات یوگا و تمرینات دایره ای را انجام دهید که به این ترتیب عضلات پای شما دچار کشش می شود. همچنین ممکن است شما به انجام ورزش هایی مانند فوتبال علاقه داشته باشید اما باید بدانید که این ورزش ها باعث کشش بیش از حد عضلات پا می شود. 

Exercise harmful to sciatica

خم شدن به پایین 

خم شدن رو به پایین باعث کشش بیش از اندازه عضلات همستریگ پا می شود. بهتر است افرادی که به سیاتیک و یا بیماری بیرون زدگی دیسک کمر مبتلا هستند از انجام این حرکت اجتناب کنند زیرا این حرکت فشار زیادی به رباط ها و عضلات وارد می کند. 

Exercise harmful to sciatica

وزنه برداری 

وزنه برداری یکی از تمرینات ورزشی ای است که می تواند به تقویت عضلات شانه کمک کند. اما همچنین این حرکت می تواند ستون فقرات را تحت فشار قرا دهد و به آن آسیب برساند بنابراین افرادی که دچار بیماری های ستون فقرات هستند باید از انجام این حرکت پرهیز کنند. 

Exercise harmful to sciatica

ورزش ها جنبشی 

برخی ورزش ها مانند دوییدن،پریدن و ورزش های تیمی باعث می شود که میزان برخورد پای شما با زمن بیشتر شود بنابراین میزان درد سیاتیک نیز افزایش می یابد.بهتر است افرادی که مشکلات ستون فقرات دارند از انجام ورزش های جنبشی خودداری کنند. 

Exercise harmful to sciatica

ورزش های مناسب 

تمام ورزش های ذکر شده برای افرادی که درد سیاتیک ندارند مناسب است و می تواند عضلات آن ها را قوی تر سازد. اما در برابر افرادی که به بیماری های ستون فقرات و سیاتیک مبتلا هستند می توانند برای قوی تر کردن عضلات خود از ورزش های جایگزین استفاده کنند این ورزش ها شامل:

  • بالا بردن لگن برای قوی تر کردن عضلات شکم
  • استفاده از یک حوله برای کشیدن عضلات همسترینگ پشت پا
  • بالا بردن وزنه از دو طرف به طور همزمان که سبب قوی تر شدن عضلات شانه،بازو و دست ها می شود
  • انجام تمرینات ورزشی کم جنبش مانند ایروبیک در آب 

نظرات