معالجه دیسک کمر،پارگی دیسک بین مهره ای، با جراحی و درمان های مکمل

فتق دیسکدیسک به بالشتک­ های ضربه گیر بین استخوان­های ستون فقرات گفته می­شود. معمولا از دیسک ستون فقرات تحت عنوان دیسک بین مهره ­ای یاد می­شود. گاهی اوقات دیسک دچار بیرون زدگی، پارگی یا لغزش می­شود، که این امر باعث فتق دیسک و بیرون زدگی بافت اطراف آن می­شود. در نتیجه بخشی از ماده ژل ه­ای درون دیسک وارد بافت اطراف آن می­شود. خروج ماده­ای ژل ه­ا می­­تواند فشار زیادی را به ستون فقرات و اعصاب مجاور وارد کند و علائم مقعدی از قبیل درد، بی­حسی، ضعف قسمت ­های اطراف دیسک آسیب دیده و سایر قسمت­ های اطراف عصب را ایجاد نماید.

 عبارت فتق دیسک برای توصیف وضعیتی به کار برده می­شود که قسمت ­هایی از دیسک آسیب دیده، تحلیل رفته، و غیر عادی به بافت اعصاب و مجاور فشار وارد کند. این عارضه تحت عنوان لغزش دیسک، فتق دیسک، پارگی دیسک یا بیرون زدگی دیسک شناخته می­­­شود. معمولا قسمت ­های پائین کمر بیشتر دچار فتق دیسک می­شوند، با این حال احتمال پارگی دیسک سایر نقاط از قبیل دیسک گردن نیز وجود دارد

اگر از دردهای مزمن ناحیه کمر و ستون فقرات رنج می برید، ممکن است مبتلا به دیسک کمر باشید اما لازم است ابتدا تمام علائم شما توسط پزشک بررسی شود تا بتوانید بهترین درمان را برای بیماری انتخاب کنید. دکتر باغبان، متخصص جراحی مغز و اعصاب، آماده ارائه راهنمایی های لازم در این زمینه به شماست. برای رزرو وقت ملاقات می توانید با شماره تلفن 38240000  - 88792873  تماس حاصل فرمایید.

علل فتق دیسک و فاکتورهای خطر آن شامل چه مواردی است؟


فاکتورهای خطر که باعث فتق دیسک می­شوند عبارتند از: بالا رفتن سن و پیری که با تحلیل رفتن دیسک و کاهش خاصیت کشسانی دیسک و ساختارهای محافظ همراه است، آسیب دیدن دیسک به علت بلند کرد اشیا سنگین به طور نامناسب که با چرخش کمر همراه است، وارد شدن فشار بیش از حد به دیسک به علت انجام دادن فعالیت­های جسمانی سنگین ضربه شدید و ناگهانی  پر قدرت یکی از دلایل فتق دیسک است که کمتر شایع است.

علائم و نشانه ­های فتق دیسک چیست؟


علائم و نشانه ­های فتق دیسکاعصاب بدن در قسمت پائین و میانی کمر از همه سطوح ستون فقرات خارج می­شوند. فتق دیسک می­تواند در مسیر اعصاب باعث ایجاد علائم و نشانه­های مختلفی شود، حال آنکه ضرب دیدگی و التهاب عصب در قسمت اصلی ستون فقرات رخ داده است. این وضعیت تحت عنوان درد ارجاعی شناخته می­شود، که درد از منشا اصلی آسیب دیدگی در ستون فقرات به سایر نقاط ارسال میشود. فتق دیسک می­تواند باعث بروز درجات مختلفی از درد در ناحیه کمر، بی ­حسی، و ضعف در سایر اعضای بدن از قبیل دست و پا شود. در بخش زیر به برخی از علائم و نشانه­ های فتق دیسک اشاره می­کنیم:

 • درد پاها که از قسمت باسن تا زانو و گاهی اوقات تا انگشتان انتشار می­یابد ( معمولا به این وضعیت سیاتیک گفته می­شود که عصب سیاتیک را درگیر می­نماید ).
 • بی­ حسی، سوزن سوزن شدن، درد، و ضعف در باسن، کمر، پاها، یا در هر سه مورد که شبیه درد سیاتیک است.
 • بی­ حسی و سوزن سوزن شدن در ناحیه واژن و اطراف مقعد
 • احساس درد هنگام نشستن، سرفه کردن، خم شدن، یا بلند کردن پا، اختلال در کنترل دفع مدفوع و از دست دادن کنترل مثانه

افرادی که دچار فتق دیسک شده­اند باید چه موقع به پزشک مراجعه کنند؟


هرگونه دردی که باعث محدود شدن دامنه حرکات شود. هرگونه دردی که بیش از چند روز طول بکشد، یا درد کمر که با بی­حسی، ضعف، از دست دادن کنترل روده یا مثانه، تب، درد قفسه سینه و شکم همراه باشد به معنای مراجعه فوری به پزشک است. پزشک فورا به معاینه بیمار در مطب خود می­پردازد و در صورت لزوم او را به اورژانس بیمارستان ارجاع می­دهد. هرگونه آسیب دیدگی که بافت ایجاد مشکلات حاد کمر شده باشد، مانند افتادن از ارتفاع یا ضرب دیدن ستون فقرات، باید در مرکز اورژانس بیمارستان تحت بررسی قرار بگیرد. برای انتقال بیمار به بیمارستان می­توان از آمبولانس اورژانس استفاده کرد. اعضای تیم پزشکی، ستون فقرات را ثابت می­کنند و از هرگونه آسیب دیدگی بیشتر پیشگیری می­ نمایند. در مواردی که درد یا علائم فتق دیسک آنقدر شدید است که فرد را از راه رفتن باز می­دارد، و باعث ضعف دست و پا یا بی­حسی شده است، در کنترل روده و مثانه اختلال ایجاد کرده است، یا بیمار علائمی مانند تب، درد شکم، و درد قفسه سینه دارد، باید تحت ارزیابی اورژانسی قرار بگیرد.

متخصصین مرکز پزشکی از چه نوع آزمایشات و معایناتی برای تشخیص فتق دیسک استفاده می­کند؟


پزشک سابقه پزشکی بیمار را به طور کامل بررسی می­کند و ارزیابی جامعی را از وضعیت جسمانی او به ویژه ارزیابی نورولوژیکی انجام می­دهد. بررسی سابقه پزشکی بیمار شامل سوالاتی در خصوص سایر بیماری­های احتمالی، مشکلات ستون فقرات در گذشته، آرتروز، آسیب دیدگی، مدت و نوع علائم، پاسخ بیمار به درمان است. معاینه بیمار شامل بررسی ستون فقرات، ارزیابی عملکرد عصب، معاینه ناحیه شکم، و آزمایشات عمومی است. معمولا هیچ گونه تست تشخیصی برای شروع درمان مناسب وجود ندارد. در برخی موارد خاصی، عکسبرداری یا تست خون و ادرار می­تواند اطلاعات لازم در خصوص ضرورت شروع درمان را در اختیار پزشک قرار دهد. گاهی اوقات پزشک برای تعیین سودمند بودن درمان یا عدم موفقیت آن برای بهبود وضعیت بیمار، آزمایشات خاصی را درخواست می­کند.

عکسبرداری از ستون فقرات شامل موارد زیر است:

 • عکسبرداری ساده توسط اشعه ایکس ( و حتی مقطع نگاری کامپیوتری، سی تی اسکن ) نمی­­­تواند فتق دیسک را تائید کند یا حتی ناهنجاری­ های استخوان را تشخیص دهد. این نوع عکسبرداری برای ارزیابی درد کمر که در عوامل دیگری غیر از فتق دیسک ایجاد شده است مانند در رفتگی استخوان، تومور، یا شکستگی استخوان مورد استفاده قرار می­گیرد. افراد جوان و افراد میانسال که سابقه ضربه به ستون فقرات را ندارند یا مشکوک به تومور هستند، می­توانند متقاضی استفاده از این روش باشند. در اکثر موارد، استخوان ها در این نوع عکسبرداری طبیعی دیده می­شوند.
 • ام آر آی یا میلوگرام ( که با تزریق ماده حاجب به درون ستون فقرات همراه است ) روش­های تخصصی تر محسوب می­شوند که به تشخیص تغییر شکل دیسک و عصب تحت فشار کمک میکنند. در مواردی که بیمار هیچ گونه علائم و نشانه­ای مبنی بر آسیب دیدن شدید عصب ندارد، انجام این تست­ها در مراحل اولیه ارزیابی و معاینه بیمار ضروری نخواهد بود زیرا یافته ­های به دست آمده به ندرت بر تصمیم پزشک برای درمان اولیه تاثیر می­گذارند. گاهی اوقات پزشک انجام این تست­ها را پس از آنکه یک مرحله از درمان با شکست مواجه شده درخواست می­کند تا بتواند طی مدت 4 تا 6 هفته به تسکین علائم بیمار کمک کند.
 • اسکن استخوان می­تواند عفونت، بهبود شکستگی، یا وجود تومور را نشان دهد. این تست به ندرت به عنوان یک بخش از ارزیابی اورژانسی درخواست می­شود. اما پزشک می­تواند به عنوان یک بخش از ارزیابی بیشتر و تشخیص علت علائم بیمار، انجام این تست را درخواست نماید.

بهترین روش ­های درمان دیسک کمر


برای معالجه این بیماری گزینه­های درمانی مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار می­توانند موثر واقع شوند.

این روش­های درمانی عبارتند از:

استراحت کردن

برای استراحت کردن بهترین حالت که باعث درد کمر نمی­شود را انتخاب کنید. ممکن است دراز کشیدن روی زمین یا تشک سفت به همراه قرار دادن یک بالشت کوچک زیر سر و یک بالشت دیگر زیر زانو یک حالت مناسب تلقی شود. می­توانید به پهلو دراز بکشید و یک بالشت را بین زانوهای خود قرار دهید. سعی کنید از قرار گرفتن در یک وضعیت به مدت طولانی، اجتناب کنید.

راه رفتن

روی یک سطح صاف ( بدون سر بالایی، سر پائینی، یا پله ) حدود 20 تا 20 دقیقه راه بروید. سعی کنید هر دو تا 3 ساعت یک بار این روند را تکرار نمائید. راه رفتن به شما کمک می­کنند بتوانید درد کمر و به ویژه درد پا را کنترل کنید.

استفاده از کمپرس سرد یا گرم

کمپرس سرد یا گرمشواهد محکمی مبنی بر سودمند بودن کمپرس سرد یا گرم و کاهش درد وجود ندارد، اما می­توانید از این روش استفاده کنید و در خصوص تاثیر گذاری آن به نتیجه برسید. همچنین می­تواند به صورت متناوب از کمپرس سرد و گرم استفاده نماید. می­توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 • کمپرس گرمایی را هر دو تا سه ساعت یک بار حدود 15 تا 20 دقیقه روی موضع دردناک قرار دهید.
 • از دوش آب گرم به همراه کمپرس گرمایی استفاده کنید.
 • از باندهایی گرمایی یک بار مصرف استفاده کنید که حداقل تا 8 ساعت قابلیت گرمایی آنها حفظ شود.
 • هر 2 تا 3 ساعت یک بار به مدت 10 تا 15 دقیقه، کمپرس یخ را روی موضع مورد نظر قرار دهید. می­توانید از کمپرس یخ یا سبزیجات منجمد که آنها را درون حوله نازک قرار داده­اید، استفاده نمائید.

تسکین درد کمر با طب سنتی

تسکین درد کمر با طب سنتیاستفاده از برخی گیاهان موجب تسکین و کاهش درد کمر می­شود، این گیاهان عبارتند از:

اوکالیپتوس

هنگامی که اسم اوکالیپتوس را می­شنوید به احتمال زیاد به فکر سرماخوردگی و آنفولانزا می­افتید. اگرچه اوکالیپتوس برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار مفید است. در صورتی که به صورت موضعی از آن استفاده کنید می­تواند به تسکین درد کمر کمک کند. اوکالیپتوس شبیه کمپرس یخ عمل می­کند و باعث ایجاد حس خنکی میشود، برگ­های اوکالیپتوس حاوی ماده­ای به نام تانن است که با تسکین التهاب و تورم ناشی از آن به کاهش درد کمک می­کند. یکی از بهترین روش­ها برای استفاده از این گیاه دارویی است که آن داروی موضع دردناک قرار دهید پس کمپرس گرم داروی نقطه دردناک قرار دهید تا به طور همزمان باعث کاهش درد و شل شدن عضلات شود.

زنجبیل

زنجبیل یکی از گیاهانی است که به خاطر خاصیتی که رفع تهوع و استفراغ و بهبود اشتها در افرادی که مشکلات گوارشی دارند. بسیار معروف است یکی از قدیمی ترین کاربردهای این گیاه، رفع التهاب و تسکین درد است. زنجبیل حاوی ترکیباتی است که می­توانید به تسکین التهاب کمک کند، این داروها شبیه داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب عمل می­کند. این گیاه نیز همانند اکثر داروهای ضد التهاب تاثیر به سزایی در کاهش کمر درد ناشی از التهاب، آسیب دیدگی عضلات، و آرتروز ستون فقرات دارد.

زردچوبه

زردچوبه یکی از رایج ترین گیاهانی است که می­توان از آن برای تسکین درد کمر استفاده کرد. تحقیقات نشان داده است که در صورتی که این گیاه به صورت خوراکی مصرف شود. مزایای پیشرفت خواهد داشت، بنابراین می­توانید زردچوبه را به صورت چای مصرف کنید یا آن را درون کپسول بریزید سپس میل نمائید.

دارو

دارواگرچه داروها نمی­توانند فتق دیسک را درمان کنند، تاثیر به سزایی در کاهش التهاب و درد دارند بنابراین امکان ورزش کردن برای تقویت عضلات کمر و شکم را فراهم می­کنند. قبل از مصرف هرگونه دارو باید از پزشک مشورت کنید و بروشور دارو را مطالعه نمائید. چند مورد از داروهایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می­گیرند عبارتند از:

 • مسکن­هایی مانند استامینوفن و داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب، ایبوپروفن و ناپروکسن از جمله داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب هستند
 • داروهای شل کننده عضلات
 • کورتیکواستروئید
 • داروهایی که از مشتقات تریاک تهیه می­شوند
 • داروهای ضد افسردگی

ورزش

ورزش درمانی یکی از راه ­های موثر برای تسکین و رفع درد دیسک کمر می­باشند، البته به این شرط که پیش از انجام آن با پزشک مشورت نمائید. چند مورد از حرکات ورزشی پیشنهادی در این مورد عبارتند از:

رفع فشار از روی ستون فقرات

رفع فشار از روی ستون فقراترفع فشار از روی ستون فقرات اولین موردی است که باید برای درمان فتق دیسک انجام داد، زیرا این امر باعث می­شود که فضای کافی بین مهره ایجاد شود و در نتیجه از فشاری که به دیسک وارد می­شود کاسته خواهد شد. این ورزش به صورت زیر انجام می­شود:

 • یک میله ( یا هر شی دیگری که بتوان از آن آویزان شد ) را به در وصل کنید و اجازه دهید بدن شما از آن آویزان شوید.
 • این تمرین را 3 بار تکرار کنید و سعی کنید حدود 30 دقیقه در این حالت باقی بمانید.
 • اگر هنگام انجام این تمرین دچار شدید، دست از تمرین کردن بردارید و تمرینات ورزشی را دیگری امتحان کنید.

کشش بدن در حالت ایستاده

کشش بدن در حالت ایستادهکشش بدن در حالت ایستاده می­تواند به رفع درد ناشی از فعالیت­های روزانه کمک کند. از آنجایی که در اکثر موارد، فتق دیسک به علت قرار گرفتن بدن در وضعیت نا مساعد و چرخش مکرر ستون فقرات ( خم شدن به سمت جلو ) ایجاد می­شود، این حرکت می­تواند به رفع فشار از روی دیسک و کشش آن کمک کند. این حرکت به صورت زیر انجام می­شود:

 • برای شروع این تمرین باید بایستید و سعی کنید در بهترین حالت ممکن قرار بگیرید. اکنون هر دو دست خود را در دو طرف کمرتان قرار دهید. سعی کنید به کمک دست­ها، ناحیه لگن خود را به سمت عقب هدایت کنید تا ستون فقرات شما کشیده شود. همزمان ناحیه گردن خود را نیز بکشید تا جایی که سر شما رو به سمت سقف قرار بگیرد.
 • این حرکت را دو تا سه مرحله انجام دهید و سعی کنید هر مرحله شامل 10 بار تکرار باشد.
 • این تمرین برای مواقعی که می­خواهید پس از مدت طولانی نشستن پشت میز از جای خود بلند شوید و استراحت کنید سودمند است.

حرکت مار کبرا به صورت نیم خیز

حرکت مار کبرا به صورت نیم خیزحرکت مار کبرا به صورت نیم خیز به حرکت محتوای دیسک به قسمت مرکز دیسک کمک می­کند و باعث تسریع بهبود می­شود. هدف از انجام تمرینات کششی پائین کمر، متمرکز کردن علائم است. این امر بدین معنا است که درد ناشی از فتق دیسک که به پاها و انگشتان پا انتشار می­یابد باید به کمر و نزدیکی محل درد برگردد، این امر به تسکین درد کمک می­کند. این ورزش به صورت زیر انجام می­شود:

 • برای انجام این تمرین باید به صورت دمر دراز بکشید و به آرامی روی آرنج خود بلند شوید، اما ران­ های شما باید مماس با کف اتاق قرار داشته باشد.
 • حدود 10 تا 15 ثانیه در این حالت باقی بمانید سپس به نقطه شروع برگردید.
 • به تدریج سعی کنید این تمرین را ده بار انجام دهید و هر بار حدود 30 ثانیه در حالت مورد نظر باقی بمانید.
 • ممکن است در ابتدا نتوانید به خوبی این حالت را تحمل کنید، بنابراین بهتر است به آرامی و با دقت شروع به تمرین کنید.

حرکت مار کبرا به صورت کامل

حرکت مار کبرا به صورت کاملاین تمرین کششی شبیه حرکت مار کبرا به صورت نیم خیز است. کشش کامل به حرکت محتوای دیسک به قسمت مرکز دیسک کمک می­کند. هدف از انجام این تمرین تسکین علائم درد است. روش انجام این حرکت موثر به صورت زیر است:

 • پس از آنکه توانستید حرکت مار کبرا را به صورت کامل انجام دهید می­توانید بر دشواری ناشی از انجام این تمرین غلبه کنید. برای انجام این تمرین باید به صورت دمر دراز بکشید و صورت شما به صورت پائین باشد. به آرامی به آرنج خود فشار وارد کنید و خود را به سمت بالا بکشید.
 • دقت کنید که لگن و پاهای شما مماس با کف اتاق باشد و قسمت پائین کمر خود را شل کنید.
 • حدود 10 ثانیه در این حالت بمانید و سعی کنید این حرکت را 10 بار تکرار کنید. در نهایت سعی کنید زمان قرار گرفتن در این حالت را به 20 تا 30 ثانیه افزایش دهید.

عمل جراحی

عمل جراحیدر موارد زیر انجام عمل جراحی پیشنهاد می­شود:

 • در صورتی که پا درد پس از حداقل 4 هفته درمان غیر جراحی بهبود نیابد، یا علائم بیمار آنقدر شدید باشد که باعث اختلال در فعالیت ­های روزمره بیمار شود و بیمار برای انجام کارهای خود به داروهای مسکن قوی نیاز دارد.
 • در صورتی که بیمار دچار ضعف یا حساسیت غیر طبیعی باشد یا دامنه حرکات او کاهش یافته باشند.
 • آزمایشات انجام شده نشان دهد که عمل جراحی می­تواند به درمان فتق دیسک کمک کند.

بیمارانی که عمل می­کنند سریع تر بهبود می­یابند، اما پس از مدتی، افرادی که عمل کرده­اند و افرادی که بدون عمل جراحی بهبود یافته ­اند می­توانند به طور یکسان فعالیت­ های خود را انجام دهند. برخی از بیماران پس از جراحی اولیه به جراحی دوم نیز نیاز خواهند داشت. تعداد زیادی از بیماران می­توانند به تدریج پس از جراحی فعالیت­های روزمره خود را از سر بگیرند. در برخی موارد، پزشک پس از عمل جراحی برنامه فیزیوتراپی و توان بخشی و انجام تمرینات ورزشی در منزل را پیشنهاد می­­­­­­­­کند. جراحی دیسک فقط برای درمان درد پائین کمر ناشی از فتق دیسک موثر است، در غیر این صورت کمکی به درمان نمی­کند. در صورتی که درد کمر تنها علامت فتق دیسک باشد عمل جراحی انجام نخواهد شد.

روش­های مختلف جراحی دیسک

عمل جراحی برای درمان دیسک کمر در سه روش زیر انجام می­شود:

 • دیسککتومی: موثرترین روش جراحی برای درمان افرادی است که درمان غیر جراحی تاثیری در کاهش درد آنها نداشته است.
 • دیسککتومی از راه پوست
 • لامینوتومی و لامینکتومی

روش­های تجربی

در تعدادی از روش­های جراحی برش­های کوچکی روی پوست ایجاد می­شود یا برای تخریب دیسک از تزریق دارو استفاده می­گردد. دیستککومی اندوسکوپیک و جراحی الکتروترمال از جمله روش ­های جراحی تجربی محسوب می­شوند که در زمره روش­های تجربی و ثابت نشده قرار دارند. اگر پزشک یکی از این روش ­ها را برای درمان فتق دیسک پیشنهاد دهد، باید اطلاعات لازم را درباره این روش به دست آورد بهتر است بیمار قبل از جراحی نظر یک پزشک دیگر را نیز جویا شود.

 • جراحی دیسککتومی با لیزر

در جراحی دیسککتومی با لیزر از پرتوهای متمرکز لیزر برای رفع مشکل بیمار استفاده می­شود. اگرچه سالیان سال است که جراحان مختلف از این روش استفاده می­کنند، در زمره روش­های تجربی قرار دارد زیرا هنوز اطلاعات کافی در خصوص تاثیر گذاری این روش وجود ندارد.

 • سایر روش­های جراحی

روش­های جراحی دیگری از قبیل خارج کردن مرکز دیسک، تخلیه کامل یا بخشی از دیسک توسط دستگاه ساکشن وجود دارد که معمولا جز روش­های موثر در نظر گرفته نمی­شوند.

درمان­های مکمل

درمان­های مکملپیش از استفاده از این روش برای درمان فتق دیسک با پزشک خود مشورت کنید. برخی از بیماران در کنار مراقبت­های استاندارد برای درمان درد کمر و پا که به علت فتق دیسک ایجاد شده است، از روش­های مکمل نیز استفاده می­کنند. برخی از این روش­های مکمل عبارتند از:

 • طب سوزنی
 • درمان دستی ستون فقرات
 • ماساژ

آیا می­توان از فتق دیسک پیشگیری کرد؟


انجام موارد زیر می­تواند از بروز دیسک کمر پیشگیری نماید:

 • ورزش کردن می­تواند باعث بهبود وضعیت سلامت و افزایش حجم عضلات محافظ ستون فقرات شود. تمرینات ورزشی مخصوص قسمت پائین کمر نقش مهمی در پیشگیری از آسیب­های کمر دارد.
 • استفاده از روش­های مناسب برای انجام تمرینات ورزشی و فعالیت­های جسمانی سنگین مانند بلند کردن اشیا اهمیت بسیار زیادی دارد. برای بلند کردن اشیا باید از پاها به جای کمر استفاده کرد، این نکته بدین معنا است که باید به جای خم کردن کمر، پاهای خود را خم کنید. بدترین حالت ممکن برای داشتن اشیا سنگین خم کردن و چرخش همزمان کمر است.
 • استفاده از بریس مخصوص ستون فقرات هنگام بلند کردن اشیا سنگین توصیه می­شود. استفاده مناسب از بریس به صاف نگه داشتن کمر و برداشتن صحیح اشیا کمک می­کند. نباید از بریس به عنوان جایگزین برای حرکات صحیح بلند کردن اشیا استفاده کرد.
 • در صورتی که بیمار چاق است و اضافه وزن دارد، کاهش وزن می­تواند به کاهش درد کمر کمک کند.

آیا احتمال بروز علائم فتق دیسک وجود دارد؟


تعداد زیادی از افراد می­توانند پس از مدت کوتاهی فعالیت­های روزمره و عادی خود را از سر بگیرند اما باید کاملا احتیاط کنند تا دچار ضرب دیدگی یا آسیب دیدگی مجدد نشوند. امکان عود مجدد علائم و نشانه ­های فتق دیسک در آینده وجود دارد. پزشک انجام فعالیت و تمرینات ورزشی منظم را برای پیشگیری از فتق دیسک پیشنهاد می­کند.