درمان بیماری نوروپاتی دیابتیک با روش های طبیعی و گیاهی در طب سنتی

در حالی که بسیاری از افراد می‌دانند که دیابت بر میزان قند خون تاثیر می‌گذارد، ممکن است باعث ایجاد آسیب عصبی در الگویی شود که ابتدا روی دست‌ها و پاها تاثیر می‌گذارد. این آسیب به سیستم عصبی، نوروپاتی دیابتیک (diabetic neuropathy) نامیده می‌شود و می‌تواند عواقب مستقیم روی پاهای شما داشته باشد.
علائم نوروپاتی دیابتی ممکن است تا چندین سال پس از تشخیص دیابت شما ظاهر نشوند. سطوح قند خون بالا، که هایپرگلایسمی نیز نامیده می‌شود، می‌تواند دیواره‌های به رگ‌های خونی که از اعصاب شما تغذیه می‌کنند آسیب بزند و باعث آسیب عصبی می‌شوند. به همین دلیل است که کنترل سطح قند خونتان با دارو، رژیم غذایی و ورزش مناسب برای کمک به پیشگیری از نوروپاتی دیابتی ضروری است.
آسیب عصبی ممکن است باعث احساس مور مور شدن دردناک یا سوزش در کف پاها و پاها شود. اما حتی بدتر از آن این است که احساس حفاظتی کاهش یافته در پای خود را تجربه می‌کنید، یک عارضه که نوروپاتی محیطی نامیده می‌شود، جایی که شما از فشار، درد، گرما و سرما بی‌اطلاع می‌شوید. به عنوان مثال، اگر شما مبتلا به پینه، ترک خوردگی پوست و زخم در پای خود باشید بدون آنکه متوجه آنها شوید، خطر ابتلا به عفونت در کف پا و پا در شما افزایش می‌یابد.

اعصاب حرکتی، اعصابی که عضلات شما را کنترل می‌کنند، می‌توانند با پیشرفت نوروپاتی دیابتیک تحت تاثیر قرار گیرند. در ترکیب با احساس ایمنی کاهش یافته، میکروترومای تکراری (یک سری از آسیب‌های کوچک و غیر قابل توجه) ممکن است باعث آسیب مفصلی به پاها شود و در طول زمان بدتر شود. در موارد شدید، این بیماری حتی ممکن است منجر به بد شکلی پا شود، که پزشکان آن راCharcot neuroarthropathy. می‌نامند.

برای تشخیص هر چه سریع‌تر بیماری و شروع درمان‌های لازم برای کنترل به موقع علایم آن، اگر مبتلا به دیابت به خصوص برای مدت زیاد می‌باشید لازم است درصورت مشاهده درد و بی‌حسی در پاها حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید. دکتر باغبان، پزشک متبحر متخصص در جراحی مغز و اعصاب، آماده راهنمایی و همراهی شما در تمام مراحل تشخیص و درمان عارضه است. برای رزرو ملاقات می‌توانید با شماره تلفن 38240000  - 88792873  تماس حاصل فرمایید.

علت بیماری نوروپاتی با شیوع بالا در افراد دیابتی

سطوح گلوکز و چربی بالای خون، و محصولات فرعی سمی که در طول سوخت و سازشان تولید می‌کنند، تصور می‌شود که علل اصلی نوروپاتی در ارتباط با دیابت هستند. با این حال، کنترل قند خون خوب در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 می‌تواند نوروپاتی را به میزان 60 درصد کاهش دهد.
مزایای کنترل قند خون خوب در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، نسبتا معتدل‌تر است. بهبود سطوح چربی همچنین ممکن است بروز آسیب عصبی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

علائم نوروپاتی دیابتیک

اکثر افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی نمی‌دانند که آسیب عصبی دارند، تا زمانی که در غربالگری عادی توسط پزشک تشخیص داده شود.
علائم عادی از فرد به فرد متفاوت است، اما ممکن است شامل یک یا چند نشانه از جمله بی‌حسی، سوزن سوزن شدن، مور مور شدن، ناراحتی یا ضعف باشد که معمولا در هر دو پا شروع شده و به طور متقارن در پاها (مانند جوراب ساق بلند) گسترش می‌یابد.
حدود نیمی از افرادی که مبتلا به نوروپاتی دیابتی هستند، درد قابل توجهی در پاهای خود و افزایش حساسیت به محرک‌های دردناک را تجربه می‌کنند (به عنوان درد نوروپاتیک یا نوروپاتی دردناک شناخته می‌شوند). درد نوروپاتیک اغلب در شب بدتر است و می‌تواند به طور جدی الگوهای خواب را مختل کند.
این علائم می‌توانند تاثیر مهمی در سلامت و تندرستی داشته باشند زیرا:
• مشکلات تعادل، خطر افتادن را افزایش می‌دهد.
• ضعف منجر به بدشکلی در پاها، مانند انگشتان چکشی یا چنگالی و پینه پا می‌شود.
• بی‌حسی بدان معنی است که صدمه به پاها ممکن است غیر قابل فهم باشد.
با هم، اینها می‌توانند به تشکیل یک زخم پا منجر شوند.

عوامل خطر برای نوروپاتی دیابتیک

هر چه افراد به مدت طولانی‌تر دیابت داشته باشند، و هرچه کنترل دیابتشان بدتر باشد، بیشتر احتمال دارد که مبتلا به نوروپاتی دیابتیک شوند.
افرادی که عوارض دیابت را در جاهای دیگر بدن خود (مانند کلیه‌ها، قلب و چشم‌ها) تجربه می‌کنند نیز به احتمال زیاد در معرض نوروپاتی هستند، مانند علائم یکسان که باعث می‌شوند این مشکلات همچنین منجر به نوروپاتی شوند. سیگار کشیدن، فشار خون بالا و داشتن اضافه وزن نیز احتمال این را بیشتر می‌کند که افراد مبتلا به دیابت دچار آسیب عصبی شوند.

عوارض نوروپاتی دیابتی

در حالی که خود آسیب عصبی ناخوشایند و گاهی اوقات ناتوان کننده است، مسئله حتی بزرگتر در مواجهه با نوروپاتی دیابتی این است که می‌تواند باعث ایجاد سایر عوارض شدید شود که می‌توانند بسیار خطرناک و حتی تهدید کننده زندگی باشند. این عارضه‌ها عبارتند از:
• آسیب به عروق خونی و قلب، افزایش خطر بیماری قلبی عروقی و مرگ و میر
• قطع عضو که پس از عفونت شدید یا پوست زخمی شده و تجزیه بافت نرم ضوروری است، نواحی از بدن که به احتمال زیاد توسط آسیب عصبی ناشی از دیابت تحت تاثیر قرار می‌گیرند، پاها و کف پا هستند، به همین دلیل بیشترین قطع مربوط به دیابت هر سال بر روی این قسمت‌های بدن انجام می‌شود.
• درد مفصلی یا بدتر شدن و از دست دادن حس، تورم، بی‌ثباتی و گاهی اوقات بدشکلی
• عفونت‌های شدید مکرر، زیرا آسیب عصبی و التهاب می‌توانند باعث کمبود ایمنی و تکثیر باکتری‌ها شوند.
• ناتوانی در احساس علائم هایپرگلایسمی، که می‌توانند علائم را طولانی‌تر و بدتر کنند.
• آب مروارید، کوری تدریجی، تاری دید و از دست دادن بینایی یا کوری

تشخیص نوروپاتی دیابتیک

تشخیص نوروپاتی دیابتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
• گرفتن یک سابقه پزشکی برای علائم نوروپاتی
• بررسی کف پاها و پا برای پاسخ به محرک مانند درجه حرارت، لمس نور، درد، حرکت و لرزش
• بررسی واکنش‌ها در مچ پا و زانو
• آزمایش‌هایی برای حذف سایر علل احتمالی نوروپاتی (مانند سطح ویتامین B1 یا سطوح تیامین).

درمان نوروپاتی دیابتیک دردناک

اگر شما نوروپاتی دیابتی دارید، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی، ضد تشنج، یا مواد مخدر را برای کمک به علائم تجویز کند. نتایج ممکن است غیر قابل پیش بینی باشند، بعضی از بیماران تسکین می‌یابند و برخی دیگر اثر کمتری دارند یا هیچ تاثیری ندارند. این داروها همچنین می‌توانند عوارض جانبی قوی ایجاد کنند، که اغلب شامل تسکین است. اما روش‌های غیرپزشکی و غیر دارویی دیگری نیز هستند که می‌توانند در مورد این بیماری مؤثر باشند که عبارت‌اند از:

کنترل سطوح قند خون

بهترین راه برای کمک به جلوگیری یا کنترل نوروپاتی، کنترل سطوح قند خون شماست. حفظ قند خون به طور مداوم در محدوده سالم مهم‌ترین چیز برای جلوگیری از آسیب دائمی به عصب، رگ‌های خونی، چشم‌ها، پوست و سایر قسمت‌های بدن قبل از به وجود آمدن عوارض است.
مطالعات نشان داده‌اند که قند خون ضعیف به میزان زیادی خطر ابتلا به نوروپاتی محیطی را افزایش می‌دهد که بستری شدن بیشتر از سایر عوارض دیابت است و همچنین شایعترین علت قطع عضو غیر زخمی است. بهترین راه برای انجام این کار از طریق ترکیبی از تست گلوکز خون مکرر، خوردن یک رژیم غذایی سالم، ورزش کردن و کار با پزشک خود برای تعیین اینکه آیا شما به داروهای دیابت و یا انسولین درمانی نیاز دارید یا نه، است.

رژیم غذایی سالم را دنبال کنید

رژیم غذایی شما تاثیر مستقیمی بر سطوح قند خون شما دارد، بنابراین این وهله‌ی اول برای شروع به منظور کنترل علائم و عوارض دیابت است. رژیم غذایی خود را در محدوده مواد غذایی فرآوری نشده، و کامل متمرکز کنید و میزان مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده، قندهای اضافه شده و نوشیدنی‌های شیرین را برای کمک به تثبیت قند خون خود محدود کنید.
بعضی از روش‌های ساده برای انجام این کار عبارتند از آشامیدن آب یا چای گیاهی به جای سودا، آب میوه و سایر نوشیدنی‌های شیرین؛ خوردن مقدار زیادی چربی‌های سالم و پروتئین‌های کم چربی به جای کربوهیدرات‌های تصفیه شده؛ خرید غذاهای بسته بندی شده کمتر و همیشه چک کردن برچسب‌ها برای مواد افزودنی یا قند؛ و مدیریت وزن خود به راحتی از طریق پخت و پز در خانه و با استفاده از تکنیک‌هایی مانند کباب کردن، پختن، بخار پز کردن و یا بریان کردن به جای سرخ کردن.
به عنوان بخشی از برنامه رژیم غذایی دیابتی، غذاهایی با مقدار زیاد فیبر که با مواد مغذی بسته بندی می‌شوند، اما مقادیر کمی قند یا مواد مصنوعی دارند بخورید، که عبارتند از:
• سبزیجات و میوه‌های کامل: تمام انواعی که حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان‌ها، فیبر، ویتامین‌ها و الکترولیت‌های ضروری مانند مواد معدنی و پتاسیم هستند.
• ماهی wild-caught: اسیدهای چرب امگا 3 از روغن ماهی برای بیماران دیابتی با کاهش تری گلیسیرید و آپوپروتئین‌هایی که خطر عوارض دیابت را افزایش می‌دهند، سودمند هستند.
• چربی‌های سالم: روغن نارگیل یا شیر نارگیل، روغن زیتون، آجیل، دانه و آوکادو.
• مواد غذایی پروتئینی بدون چربی: گوشت گاو تغذیه شده با علف، تخم مرغ‌هایی که در قفس نگهداری نشده‌اند، لوبیا و حبوبات جوانه زده که سرشار از فیبر نیز هستند.
• همچنین می‌توانید از استیویا که یک شیرین کننده طبیعی بدون کالری است به جای ساکاروز استفاده کنید.
سایر نکات مفید برای کنترل قند خون با رژیم غذایی شما عبارتند از:
• در صورت امکان، بیشتر غلات را حذف کنید، اما به خصوص آنهایی که با آرد گندم تصفیه شده ساخته شده‌اند.
• مصرف غذاهای حاوی مقدار زیاد سدیم را محدود کنید. به منظور کمک به کنترل فشار خون، روزانه بیش از 2300 میلی گرم سدیم مصرف نکنید.
• روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید تا بدن دچار کم آبی نشود، علاوه بر آن غذاهای سرشار از فیبر و آب مانند سبزیجات و میوه‌های تازه را بیشتر مصرف کنید.
• وعده‌های غذایی خود را کنترل کرده و سعی کنید برای مدتی مقدار مواد دریافتی را اندازه بگیرید تا به مقادیر مناسب دست پیدا کنید.
• قند خون را با رعایت وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها و مصرف مواد خوراکی متعادل در هر چند ساعت کنترل کنید.
• برای مدرسه یا سر کار غذاهای خود را بیاورید، و خوراکی‌های سبک سالم بخورید.

ورزش کنید و فیزیو تراپی را امتحان کنید

ورزش به طور منظم یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کنترل علائم دیابت است، و به شما در حفظ وزن سالم، کنترل قند خون و علائم فشار خون بالا، افزایش قدرت و افزایش میزان حرکت، علاوه بر تمام مزایای دیگر ورزش، کمک می‌کند. ورزش منظم موجب کاهش قابل ملاحظه درد و علائم نوروپاتی در بیماران دیابتی و افزایش فیبر عصب شاخه‌ای intraepidermal می‌شود.
روزانه 30 تا 60 دقیقه ورزش کنید، و تمرینات کم اثر مانند دوچرخه سواری، شنا و پیاده روی را انجام دهید. این کمک می‌کند که بدن شما به انسولین بهتر جواب دهد و قند خون را پایین بیاورد، احتمالا حتی تا حدی که می‌توانید داروهای کمتری مصرف کنید. ورزش همچنن با بهبود گردش خون، کاهش کلسترول و کاهش استرس که می‌تواند باعث افزایش سطح گلوکز و افزایش التهاب شما شود، به حفظ عصب‌ها کمک کند.
فیزیوتراپی نیز می‌تواند مفید باشد زیرا باعث افزایش قدرت عضلانی، تحرک و عملکرد روزانه می‌شود. شما می‌توانید با فیزیوتراپیست خود در مورد هرگونه دردی که دارید صحبت کنید و یا کفی‌های طبی و کفش‌های خاص را امتحان کنید، که می‌تواند به کاهش علائم کمک کند و توانایی شما را برای راه رفتن به طور معمولی بهبود ببخشد.

قرار گرفتن در معرض سموم را کاهش دهید و سیگار را ترک کنید

افراد مبتلا به نوروپاتی بیشتر احتمال دارد که مبتلا به علائم سنگ کلیه و سایر مشکلات کلیوی، از جمله بیماری کلیه شوند، به همین دلیل است که برداشتن استرس اضافه از کلیه‌ها به منظور جلوگیری از انباشت سموم در خون که مشکل را بدتر می‌کند، اهمیت دارد. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی کشنده‌ی حشرات اسپری شده بر محصولات غیر آلی، تمیز کننده‌های شیمیایی خانگی و محصولات زیبایی، نسخه‌های غیر ضروری یا آنتی بیوتیک‌ها و همچنین مصرف بیش از حد الکل و سیگار و داروهای تفریحی را کم کنید.
سیگار را هر چه سریع‌تر ترک کنید، چون که اگر دیابت دارید و از تنباکو به هر شکلی استفاده می‌کنید، بیشتر از افراد دیابتی که از تنباکو استفاده نمی‌کنند در معرض ابتلا به آسیب عصبی و حتی حمله قلبی یا سکته مغزی هستید.

استرس را کنترل کنید

استرس باعث بدتر شدن التهاب می‌شود و خطر ابتلا به عوارض دیابت را در همه‌ی گونه‌ها افزایش می‌دهد. ورزش کردن، مراقبت یا تقاضای تمرین بهبودی، صرف زمان بیشتری برای انجام دادن سرگرمی‌ها و یا بودن در طبیعت، و بودن در جمع خانواده و دوستان، همه داروهای تسکین دهنده استرس هستند که باید امتحان کنید. طب سوزنی یکی دیگر از درمان‌های مفید است که نه تنها به کاهش استرس و درد کمک می کند، بلکه نشان داده شده است که علائم نوروپاتی را بدون خطر همراه با عوارض جانبی بسیار کم، البته اگر عوارضی وجود داشته باشد، کاهش می‌دهد.

درد را به طور طبیعی کاهش دهید

اگر قبلا مبتلا به نوروپاتی شده‌اید و به دنبال راه‌هایی برای کاهش درد و بهبود عملکرد روزانه هستید، از شنیدن اینکه ترکیبی از درمان‌های طبیعی می‌تواند به شما کمک کند، خوشحال خواهید شد. مطالعات نشان داده‌اند که چندین ضد التهاب طبیعی و آنتی اکسیدان‌ها به کاهش پیشرفت آسیب عصب و کاهش درد کمک می‌کنند. این‌ها عبارتند از:
• آلفا لیپوئیک اسید: ضد التهابی که نشان داده در بهبود حساسیت به انسولین مفید است و در مقابل نوروپاتی محافظت می‌کند، روزانه 300 تا 1200 میلیگرم مصرف کنید.
• روغن گل مغربی (گل پامچال): ضد التهابی که باعث کاهش بی‌حسی نوروپاتی، مور مور شدن و سوزش نوروپاتی می‌شود و اثرات مثبت دیگری نیز دارد، روزانه 360 میلی گرم مصرف کنید.
• پیکولینات کروم: به بهبود حساسیت انسولین کمک می‌کند، روزانه 600 میکروگرم مصرف کنید.
• دارچین: برای کمک به تثبیت قند خون شناخته شده است، یک یا دو قاشق غذا خوری به غذای روزانه‌تان اضافه کنید و از روغن دارچین استفاده کنید.
• روغن ماهی امگا 3: 1000 میلی گرم هر روز برای کمک به کاهش التهاب مصرف کنید.
• ویتامین B12: به نظر می‌رسد بسیاری از افراد دیابتی دارای مقدار کمی از این مواد مغذی هستند، که می‌تواند آسیب عصبی را بدتر کند.
• روغن‌های ضروری یا معطر: برای کمک به درد خفیف و کاهش التهاب، از جمله نعناع بیابانی، اسطوخودوس و کندر.
ممکن است کمی طول بکشد تا متوجه بهبودی‌ها شوید، بنابراین صبور باشید و ترکیب‌های مختلف را امتحان کنید تا زمانی که تسکین یابید. هنگامی که درد واقعا بد می‎شود، شما همچنین می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن زمانی که لازم است استفاده کنید.

از پوست و کف پای خود محافظت کنید

اطمینان حاصل کنید که از علائم خود مراقبت می‌کنید و هرگونه نشانه‌ای از آسیب عصبی جدید به پوست، کف پاها، پاها یا دست‌های خود را بررسی کنید. خودتان را برای هرگونه نشانه‌ای از آسیب‌های جدید مانند تاول‌ها، جراحات و زخم‌ها بررسی کنید. مراقبت از پا و مراقبت از پوست بخش‌های مهمی از درمان و پیشگیری از نوروپاتی دیابتیک هستند. پوست و کف پا یا ناخن‌های انگشت پا را با دقت روزانه بشویید، به ویژه در چین‌های پوست که در آن باکتری‌ها و رطوبت می‌توانند تشکیل شوند و باعث‌ها عفونت شوند.
جوراب و لباس تمیز بپوشید، و پوست ضعیف را دور از درجه حرارت بالا (مانند دوش بسیار گرم) و خورشید نگه دارید. در صورتی که متوجه قرمزی، تورم یا تشکیل عفونت شدید، ناخن‌های پاهایتان را بگیرید و گوشه‌های ناخن‌ها را سوهان بکشید و به پزشک مراجعه کنید. برخی از مطالعات همچنین نشان داده‌اند که کرم‌های پوستی حاوی کپسایسین از فلفل هندی می‌توانند به کاهش احساس درد در بعضی از افراد کمک کنند، گرچه از این باید با دقت استفاده شود زیرا ممکن است باعث ایجاد سوزش و تحریک پوست در برخی افراد شود.