جدیدترین درمان جراحی و دارویی پارکینسون با علائم تغییر خلق و خو

پاریکنسونبیماری پارکینسون (Parkinson’s disease) یک بیماری دژنراتیو سیستم عصبی است که منجر به از دست دادن حرکت اختیاری و اختلال در عملکرد حرکتی می‌شود. علائم بیماری پارکینسون حرکات صاف و طبیعی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند و می‌توانند کارهای روزمره‌ای مانند صحبت کردن صحیح، راه رفتن، بلعیدن و خوابیدن را سخت کنند.

در بیماری فلج رعشه‌ای، ناحیه‌ای از مغز که جنبش‌های عضلانی را کنترل می‌کند دوپامینی کمتر از حد معمول دریافت می‌کند. دوپامین یک ماده شیمیایی مهم است که نه تنها جهت هماهنگی حرکات مناسب بدن لازم است، بلکه همچنین عملکردهایی مانند یادگیری، افزایش انگیزه و تنظیم حالات نیز تحت تأثیر این ماده قرار می‌گیرند. این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود افسردگی و سایر تغییرات خلقی بر روی افراد مبتلا به بیماری لقوه تأثیر بگذارند.

بیماری پارکینسون یک بیماری مزمن و دژنراتیو عصبی است که بر روی یک نفر از هر 100 نفر بالای 60 سال تأثیر می‌گذارد. در حالیکه میانگین سنی در زمان شروع بیماری 60 سالگی است، پارکینسون در افراد دارای سن 18 سال نیز تشخیص داده شده است. هیچ آزمایش یا بیومارکری برای تشخیص بیماری پارکینسون وجود ندارد بنابراین میزان تشخیص اشتباه می‌تواند نسبتاً بالا باشد، به ویژه هنگامی که تشخیص توسط یک فرد غیر متخصص انجام شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این بیماری می‌توانید با مراجعه به متخصص جراح مغز و اعصاب  در کلینیک ماپاسخ تمام سؤالات خود را دریافت نمایید. برای رزرو وقت ملاقات با پزشک می‌توانید با شماره تلفن 38240000  - 88792873  تماس حاصل فرمایید.

علل ابتلا به فلج رعشه‌ای و عوامل خطر


پاریکنسون

علت دقیق بیماری پارکینسون ناشناخته است، اگرچه تحقیقات به ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی اشاره می‌کنند. اگر یک زنجیره فرضی وجود داشته باشد که از علل منحصراً ژنتیکی در یک طرف و منحصراً محیطی در طرف دیگر تشکیل شده باشد، بیماران مختلف مبتلا به پارکینسون احتمالاً در بسیاری از نقاط مختلف در طول این زنجیره قرار خواهند گرفت.

شرح عوامل مؤثر در بروز این بیماری عبارتند از:

علل ژنتیکی

در 10 سال گذشته محققان تعدادی از موارد نادر را شناسایی کرده‌اند که نشان می‌دهند به نظر می‌رسد بیماری پارکینسون توسط یک جهش ژنتیکی منفرد ایجاد شده است. در این موارد، ژن جهش یافته از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود و تعداد زیادی از موارد بیماری پارکینسون را در یک خانواده گسترده ایجاد می‌کند. جهش در ژن LRRK2 بزرگ‌ترین علت ژنتیکی بیماری پارکینسون است که تا به امروز مشاهده شده است.

علل زیست محیطی 

در انتهای مخالف زنجیره، در اوایل دهه 1980، گروهی از معتادان به هروئین در کالیفرنیا مواد مخدری را از یک بچ آلوده به یک ماده به نام MPTP خریداری کردند. پس از مصرف این مواد شیمیایی، مصرف کنندگان مواد مخدر با نوعی از بیماری پارکینسون مواجه شدند که علت آن عمدتاً و نه منحصراً "عامل محیطی" بود.

ترکیبی از هر دو علت

برای اکثر بیماران مبتلا به پارکینسون، علت جایی در وسط قرار دارد. در حالی که بسیاری از بیماران مبتلا به پارکینسون دارای سابقهٔ وجود این بیماری در یک یا چند نفر از اعضای خانواده هستند، همیشه مشخص نیست که یک یا چند ژن عامل اصلی هستند. همچنین، در حالی که برخی از بیماران معتقدند که قرار گرفتن در معرض یک یا چند ماده شیمیایی یا سمی در محیط باعث ایجاد بیماری پارکینسون می‌شود، این علت نیز نمی‌تواند ثابت شود. دانشمندان در حال حاضر معتقدند که در اکثر موارد، ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی باعث ایجاد بیماری پارکینسون می‌شوند. تحقیق در مورد این موضوع هر روز به شدت ادامه می‌یابد. متأسفانه، به طور کلی غیرممکن است که مشخص شود که چه علت خاصی موجب بروز فلج رعشه‌ای در فرد می‌شود.

سایر عوامل خطر 

از آنجا که علل بیماری پارکینسون ناشناخته‌اند، هیچ روش پیشگیری از نظر علمی برای کاهش خطر ابتلا به آن وجود ندارد. بزرگ‌ترین عامل خطر برای بیماری پارکینسون افزایش سن است. شیوع بیماری لقوه در مردان نسبت به زنان بیشتر است.

تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که برخی عوامل مرتبط خطر بیشتر یا کمتری را در ایجاد بیماری پارکینسون دارند. برای مثال، مصرف سیگار و مصرف کافئین با احتمال پایین بروز بیماری پارکینسون همراه است، در حالی که آسیب به سر و قرار گرفتن در معرض آفت کش ها با خطر بروز بیشتری همراه هستند. در حالی که چنین مطالعاتی به طور قطعی نشان دهندهٔ ارتباط این عوامل با بیماری پارکینسون نیستند، حوزه‌هایی را برجسته می‌کنند که تحقیقات بیشتر در خصوص آن‌ها ممکن است ما را به استراتژی‌های پیشگیری از عوامل خطر یا درمان هدایت کند.

علائم بیماری پارکینسون


شناسایی برخی از علائم بیماری پارکینسون (PD) حتی برای متخصصان دشوار است. برخی علائم دیگر را حتی می‌توان به راحتی با چشم تشخیص داد. علائم پارکینسون در بیماران مختلف متفاوت است. بسیاری از بیماران برخی علائم را تجربه می‌کنند و سرعت رشد بیماری در افراد مختلف متفاوت است. در نظر داشته باشید که تنها یک پزشک می‌تواند تشخیص بیماری لقوه را انجام دهد و هر یک از علائم پارکینسون ممکن است به علت سایر شرایط نیز ایجاد شوند.

در ادامه به دقیق‌تر به بررسی این علائم پرداخته می‌شود.

علایم حرکتی بیماری پارکینسون چیست؟ 

افراد معمولاً با علائم حرکتی بیماری پارکینسون آشنا هستند، زیرا این نوع علائم بیماری به راحتی دیده می‌شوند. این علائم، به عنوان علائم کاردینال شناخته شده‌اند و عبارت‌اند از:

 • برادیکینزی (کندی حرکت) - تضعیف و از دست دادن حرکت اختیاری و داوطلبانه
 • سفتی - سفتی غیرمعمول در اندام‌ها یا بخش دیگری از بدن
 • لرزش در زمان استراحت - یک حرکت غیرقابل کنترل است که در هنگام استراحت روی اندام تأثیر می‌گذارد و برای مدتی طی یک حرکت داوطلبانه متوقف می‌شود

سایر علائم حرکتی که در فلج رعشه‌ای مشاهده می‌شوند:

 • بی ثباتی موضعی - مشکلات در زمان ایستادن یا پیاده روی، یا اختلال در تعادل و هماهنگی

علائم فیزیکی دیگر مانند مشکلات در قدم برداشتن و کاهش بیان صورت نیز ممکن است به علت اختلال حرکتی که موجب لرزش و آهستگی در حرکات نیز می‌شوند، رخ دهند

علائم غیر حرکتی در بیماری پارکینسون چیست؟

پزشکان به طور فزاینده‌ای حضور و اثرات علائم دیگر پارکینسون را تشخیص می‌دهند که گاهی اوقات "علائم غیر حرکتی" یا "دوپامین بدون پاسخ" نامیده می‌شود. این علائم رایج هستند و می‌توانند تأثیر مهمی روی بیماران مبتلا به پارکینسون داشته باشند. این علائم عبارت‌اند از:

 • اختلال شناختی - کاهش توانایی انجام چند وظیفه به طورهمزمان و / یا تمرکز و به طور بالقوه کاهش عملکرد فکری
 • اختلالات خلقی - افسردگی و اضطراب
 • مشکلات خواب - اختلال خواب رم، جایی که افراد به رویاهای خود عمل می‌کنند
 • فشار خون پایین هنگام ایستادن
 • یبوست
 • اختلال در گفتار و بلع
 • درد ناشناخته، ترشح بزاق و از دست دادن حس بویایی

بیماری پارکینسون چگونه تشخیص داده می‌شود؟


 

کسی که علائم بیماری پارکینسون را دارد ممکن است برای معاینه به یک متخصص مغز و اعصاب، یک متخصص مغز، اعصاب و ماهیچه‌ها ارجاع داده شود. متخصص مغز و اعصاب ممکن است برخی از آزمایشها از جمله اسکن مغزی و آزمایش خون را انجام دهد. این آزمایشات بیماری پارکینسون را تشخیص نمی‌دهند، اما پزشک می‌خواهد مطمئن شود که هیچ مشکل دیگری در ایجاد نشانه‌ها دخیل نیست. برای تشخیص بیماری پارکینسون، پزشک بر سابقه پزشکی، علائم و معاینات فیزیکی متکی است.

بیماری لقوه چگونه درمان می‌شود؟ 


اگر یک پزشک تشخیص دهد که فرد به بیماری پارکینسون مبتلا است، امیدی برای درمان وجود خواهد داشت. از دارو می‌توان برای از بین بردن یا بهبود علائم مانند لرزش بدن استفاده شود. بعضی از متخصصان معتقدند که درمان ممکن است به زودی کشف شود.

انواع روش‌های درمانی این بیماری عبارت‌اند از:

درمان دارویی پارکینسون 

دارویی به نام لوودوپا برای افرادی که بیماری پارکینسون دارند، تجویز می‌شود. این دارو "L-dopa" نیز نامیده می‌شود و باعث افزایش مقدار دوپامین در بدن می‌گردد. نشان داده شده است که در صورنت استفاده از لوودوپا توانایی فرد برای پیاده روی و حرکت در اطراف بهبود می‌یابد. داروهای دیگر نیز به کاهش و کنترل علائم با تأثیر بر سطح دوپامین کمک می‌کنند.

جراحی 

عمل جراحی مغز ممکن است زمانی در نظر گرفته شود که داروها موفق به کنترل علائم بیماری پارکینسون نمی‌شوند یا عوارض جانبی شدید یا ناتوان کننده ایجاد می‌شوند. فرد تحت بیهوشی، یک نوع خاص از دارو را برای جلوگیری از درد در طول عمل دریافت خواهد کرد.

داروها معمولاً بعد از جراحی هنوز مورد نیاز هستند. اما احتمالاً بیمار به همان میزان قبل از عمل به دارو نیاز ندارد، به این معنی که ممکن است عوارض جانبی کمتری بروز کنند.

افرادی که پارکینسون بسیار پیشرفته یا افرادی که مشکلات جدی دیگری دارند (مانند بیماری قلبی ریوی، سرطان یا نارسایی کلیه) معمولاً متقاضی خوبی برای عمل جراحی نیستند. عمل جراحی معمولاً برای افراد مبتلا به زوال عقل یا اختلالات روانی نیز در نظر گرفته نمی‌شود.

روش‌های مختلف جراحی موراد زیر هستند:

 • تحریک مغزی عمیق با استفاده از ضربه‌های الکتریکی برای تحریک یک منطقه هدف در مغز. این جراحی روش ترجیحی برای درمان بیشتر موارد فلج رعشه‌ای پیشرفته است.
 • پالیدوتومی شامل تخریب دقیق یک ناحیه بسیار کوچک در یک قسمت عمیق مغز است که علائم بیماری را ایجاد می‌کند.
 • تالاموتومی شامل تخریب دقیق یک ناحیه بسیار کوچک در بخش دیگری از مغز است که باعث ایجاد علائم می‌شود.

درمان طبیعی بیماری لقوه با رژیم غذایی و تغذیه

رعایت موارد تغذیه‌ای زیر می‌تواند به درمان پارکینسون کمک کند

بهترین مواد غذایی برای درمان بیماری پارکینسون مواد غذایی

برای بیماران مبتلا به پارکینسون مصرف یک غذای کامل، رژیم غذایی حاوی مواد مغذی متشکل از مقدار زیادی از میوه‌های ارگانیک تازه، سبزیجات و گوشت‌های با کیفیت بالا، مهم است. پرهیز از مصرف غذاهای فرآوری شده و مواد غذایی که حاوی مواد نگهدارنده، مواد مصنوعی و سایر مواد شیمیایی هستند نیز بسیار مفید است.

برای بهبود این وضعیت، با یک رژیم غذایی سالم مخصوص بیماران پارکینسون که شامل غذاهای زیر است شروع کنید:

 • غذاهای خام

میوه‌ها و سبزیجات خام آنتی اکسیدان های مورد نیاز را برای کمک به کاهش آسیب‌های رادیکال‌های آزاد و کاهش التهاب فراهم می‌کنند.

 • مواد غذایی حاوی فیبر بالا

یبوست در میان بیماران مبتلا به پارکینسون رایج است، بنابراین مطمئن شوید که مقدار زیادی فیبر را مصرف می‌کنید و همچنین به اندازه کافی آب بنوشید تا به بهبود عملکرد روده کمک کنید.

 • چربی‌های سالم

مصرف چربی‌های سالم می‌تواند سلامت اعصاب را حمایت کند و مانع از بدتر شدن خلق شود. به رژیم غذایی خود موادی مانند ماهی‌های وحشی، نارگیل، کره شیرین و آجیل یا دانه‌هایی مانند گردو و کتان اضافه کنید.

 • روغن سرد فشرده

روغن زیتون که به عنوان سس سالاد استفاده می‌شود ویتامین E ضروری را برای بدن فراهم می‌کند که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌نماید. روغن نارگیل و روغن پالم نیز روغن‌های مفیدی هستند که باید در رژیم غذایی شما گنجانده شوند زیرا دارای اثرات ضد التهابی هستند.

 • غذاهای حاوی امگا 3

افزایش مصرف امگا 3 می‌تواند باعث افزایش سطح دوپامین و کاهش التهاب شود. بر مصرف غذاهای دریایی وحشی چندین بار در هفته و همچنین آجیل و دانه در رژیم غذایی خود تمرکز کنید.

 • آب سبزیجات تازه

آب سبزیجات تازه ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری را تأمین می‌کند. آب سبزیجات بدن را هیدراته می‌کند و می‌تواند به کاهش یبوست کمک کند.

 • پروتئین را تنها در زمان شام مصرف کنید: حفظ سطح پروتئین در طول روز به طور متوسط باعث کاهش علائم پارکینسون می‌شود.
 • چای سبز

چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های پلی فنول است که به مقابله با رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. همچنین حاوی تینین است که سطوح دوپامین در مغز را افزایش می‌دهد. سعی کنید سه فنجان در روز چای سبز بنوشید تا بیشتر از فواید آن بهره مند شوید.

 • بسیاری از مردم همچنین می‌توانند غلات را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنند تا بهرهٔ بیشتری ببرند.
 • برای جزئیات بیشتر در مورد افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی، برنامه رژیم غذایی را مطالعه کنید.

کدام یک از مواد غذایی موجب بدتر شدن بیماری فلج رعشه‌ای می‌شوند؟ 

فلج رعشه ایاز مصرف مواد غذایی زیر باید پرهیز کنید:

 • پروتئین بیش از حد

کاهش مصرف پروتئین می‌تواند علائم پارکینسون را بهبود بخشد.

 • غذاهای فراوری شده

سموم و مواد افزودنی موجود در غذاهای فراوری شده می‌توانند بیمایر لقوه را بدتر کنند. کاهش مصرف این مواد غذایی از سنین جوانی نیز یک گام پیشگیرانه است که خطر دیگر بیماری‌های مرتبط با سن را نیز کاهش می‌دهد.

 • شیرین کننده‌های مصنوعی و شکر اضافه

این مواد سمی در نظر گرفته می‌شوند و می‌تواند علائم پارکینسون را بدتر کند.

 • هر گونه آلرژن زا بودن غذا

آلرژی غذایی ممکن است علائم پارکینسون را با بدتر کردن سلامت روده و التهاب تشدید کند. با محدود کردن آلرژی‌های رایج که شامل گلوتن، لبنیات، صدف‌ها و بادام زمینی است، شروع کنید.

مکمل‌ها و روغن‌های ضروری برای پارکینسون 

مواد مکمل مؤثر در درمان پارکینسون عبارت‌اند از:

 • کوآنزیم Q10 (به میزان 1200 میلی گرم در روز)

کیوتن یک آنتی اکسیدان قوی است که می‌تواند به کند کردن پیشرفت بیماری پارکینسون کمک کند. مطالعات نشان داده‌اند که سطح کوآنزیم Q10 در مغز و خون بیماران پارکینسون بسیار پایین است. میتوکندری مسئول تولید انرژی برای سلول‌های ما است، اما در طول تولید، یک محصول جانبی از الکترون‌های مجزا ایجاد می‌شود. هنگامی که این الکترون‌ها از سلول فرار می‌کنند، به عنوان رادیکال‌های آزاد شناخته می‌شوند که مسئول ایجاد آسیب اکسیداتیو به مغز هستند و با مشکلات شناختی و یادگیری ارتباط دارند. برای مبارزه با آسیب، هر سلول بدن شامل یک آنتی اکسیدان قوی به نام کیوتن است اما افرادی که سطح بالای آسیب اکسیداتیو را دارند می‌توانند مکمل کیوتن مصرف کنند.

 • ویتامین ث (750 میلی گرم به میزان 4 بار در روز)

ویتامین ث می‌تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان برای جلوگیری از آسیب رادیکال‌های آزاد استفاده شود. همچنین از عملکرد قوی سیستم ایمنی پشتیبانی می‌کند.

 • ویتامین ای (به میزان 400 واحد بین المللی در روز)

ویتامین ای یک آنتی اکسیدان مهم است که از مغز پشتیبانی می‌کند.

 • مکمل پودری سبزیجات سبز

اطمینان حاصل کنید که فرمول شامل اسپیرولینا، کلرلا یا ویت گراس برای تأمین مواد معدنی حیاتی و کمک به سم زدایی است.

 • روغن ماهی امگا 3 (1000 میلی گرم در روز)

روغن ماهی به کاهش التهاب کمک می‌کند و از سلامت سیستم عصبی حمایت می‌نماید.

 • ویتامین دی

برای حفظ سلامت استخوان، اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما شامل مقدار کافی کلسیم و ویتامین D است. افرادی که بیش از 50 سال سن دارند، باید روزانه 1500 میلی گرم کلسیم همراه با حداقل 800 واحد ویتامین دی (از خورشید، غذاها و مکمل‌ها) دریافت کنند.

ورزش و سایر تمرینات حرکتی برای پارکینسون 

مطالعات نشان می‌دهند که ورزش، خط مقدم درمان پارکینسون است. در حالی که افراد مبتلا به فلج رعشه‌ای همیشه قادر به انجام تمریناتی نیستند که قبل از تشخیص بیماری به آن‌ها می‌پرداختند، مطالعات در واقع نشان داده‌اند که اکثر بیماران توانایی شرکت در بسیاری از انواع ورزش‌هایی را دارند که افراد مسن سالم بدون بیماری قادر به انجام آن‌ها هستند. در افرادی که ممکن است در معرض خطر پارکینسون باشند، اما علائم ایجاد نشده‌اند، تحقیقات نشان می‌دهد که "ورزش در میانسالی به طور قابل توجهی خطر ابتلا به دمنتیا و سایر اختلالات شناختی و یادگیری خفیف را کاهش می‌دهد."

حرکات ورزشی مناسب برای کنترل و درمان این بیماری عبارت‌اند از:

حرکت با احتیاط

پارکینسون می‌تواند احساس تعادل فرد را از بین ببرد و راه رفتن با قدم طبیعی را سخت می‌کند. در ادامه راهنمایی‌هایی وجود دارند که می‌توانید با پیروی از آن‌ها ایمن‌تر و راحت‌تر راه بروید:

 • سعی نکنید بیش از حد سریع حرکت کنید و در صورت نیاز از یک عصا یا دستگاه استفاده کنید.
 • هنگامی که در حال راه رفتن هستید، سعی کنید مطمئن شوید که ابتدا پاشنه پا روی زمین قرار می‌گیرد. در حال حرکت به سمت جلو روی قدم‌های خود تمرکز کنید.
 • اگر در حال حرکت تکان خوردید، متوقف شوید و وضعیت بدنی خود را تنظیم کنید.
 • هنگام راه رفتن مستقیماً به جلو نگاه کنید و به پایین خیره نشوید. هنگام چرخش، در برابر تمایل به چرخش در پای خود مقاومت کنید. در عوض، یک چرخش به شکل U انجام دهید.
 • سعی کنید از تکیه زدن یا گرفتن وسایل خودداری کنید و مرکز جاذبه خود را روی پای خود حفظ کنید.

کشش برای جلوگیری از سفت شدن عضلات 

تمرین ملایم و کشش کارهای روزمره را ساده‌تر می‌کند. این کار همچنین می‌توانند به کاهش سفتی، ناراحتی و درد کمک کنند. در ادامه یک برنامهٔ چهار مرحله‌ای ساده ذکر شده است که می‌توانید روزانه آن را انجام دهید و از بروز اسپاسم عضلانی یا درد جلوگیری کنید:

 • هشت اینچ به دور از دیوار بایستید و دست‌های خود را بالا ببرید. دستان خود را بر روی دیوار قرار دهید تا تعادل برقرار کنید و بازوها و پشت خود را بکشید.
 • بچرخید و پشت خود را در برابر دیوار برای تعادل قرار دهید. به آرامی در جا بزنید، زانوهای خود را تا حد ممکن بالا ببرید.
 • روی یک صندلی بنشینید. دستان خود را در پشت صندلی قرار دهید تا شانه‌هایتان را تا آنجا که ممکن است از بدن دور کنید. سر خود را به سمت سقف بلند کنید و بکشید.
 • در حالی که دست‌های خود را روی صندلی عقب و جلو می‌برید، پای خود را نیز به بالا و پایین حرکت دهید.

ایروبیک در آب 

مشکل تعادل، کاهش عضلات، کاهش قدرت و سفتی می‌تواند تمرینات معمول را دشوار کند. ایروبیک در آب می‌تواند مزایای مشابهی را نسبت به دیگر انواع ورزش معمولی بدون خطر افتادن داشته باشد.

طب سوزنی 

ممکن است طب شرقی اغلب در غرب مورد بی توجهی قرار گیرد، اما برخی از دانشمندان معتقدند که در مورد درمان اختلالات شناختی و بیماری‌های خلق و خوی باید به آن ارزش بیشتری داده شود. طبق گزارش گروه تحقیقات بیماریهای نوروژنراتیو در کالج کینگ در لندن، تحقیقات اخیر نشان داده‌اند طب سوزنی می‌تواند علائم بیماری لقوه را با ایجاد یک پاسخ عصبی در مناطقی از مغز که به طور خاص تحت تأثیر التهاب قرار می‌گیرد، مانند پوتامن و تالاموس کاهش دهد.

طب سوزنی برای قرن‌ها برای کمک به کاهش درد، اضطراب، بی خوابی و سفتی استفاده شده است. در حال حاضر پیشنهاد می‌شود که این طب حتی می‌تواند به کند شدن روند مرگ سلولی کمک کند و استرس اکسیداتیوی را کاهش دهد که موجب آسیب به نورون‌های دوپامینرژیک در سابستنتیا نیگرا می‌گردد.

درمان فلج رعشه‌ای با طب سنتی و اسلامی 

روش‌های ساده‌ای در طب سنتی و اسلامی برای بهبود بیماران مبتلا به پارکینسون وجود دارد که که اکیداً توصیه می‌شود قبل از به کارگیری آن‌ها حتماً با پزشک مشورت نمایید. چند مورد از این روش‌ها عبارت‌اند از:

روغن‌های ضروری

استفاده از روغن‌های ضروری می‌تواند بعضی از علائم مرتبط با بیماری پارکینسون مانند افسردگی، مشکلات خواب، التهاب پوست و مسائل گوارشی را به طور مؤثر کاهش دهد و آرام کند. نشان داده شده است که روغن هلیکریسوم و روغن فرانکینسنز باعث کاهش التهاب مغز می‌شوند و روغن وتیور نیز باعث کاهش لرزش می‌گردد. دو قطره روغن هلیکریسوم و روغن فرانکینسنز و روغن وتیور را دو بار در روز روی گیجگاه بمالید یا دو قطره روغن فرانکینسنز را در سقف دهان خود بچکانید.