بهترین دکتر متخصص جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات خوب در تهران و ایران

متخصص مغز و اعصاب به فردی گفته می‌شود که در زمینه درمان بیماری‌ها و اختلالاتی که بر سیستم عصبی تاثیر می‌‌گذارند تخصص دارد. سیستم عصبی شامل مغز، ستون فقرات، نخاع و اعصاب پیرامونی است. متخصص مغز و اعصاب روش‌های درمانی جراحی و غیر جراحی را به بیماران و در همه سنین ارائه می‌‌دهد.

اکثر متخصصین مغز و اعصاب بیشتر از عمل جراحی مغز به انجام عمل جراحی ستون فقرات می‌‌پردازند. تعداد زیادی از متخصصین مغز و اعصاب در زمینه انواع خاصی از مشکلات ستون فقرات از قبیل ستون فقرات ناحیه گردن، اختلالات ناحیه لومبر، آسیب دیدگی ستون فقرات، و مشکلات مرتبط با بالا رفتن سن تخصص دارند. متخصص مغز و اعصاب کودکان به درمان کودکان و اطفال می‌‌پردازد و سایر متخصصین در زمینه درمان مشکلات و اختلالات بزرگسالان تخصص دارند.

دکتر باغبان به عنوان بهترین جراح و متخصص مغز و اعصاب با توانایی، دانش و تجربه فراوان در تشخیص و جراحی کلیه مشکلات و بیماری‌های مربوط به مغز و اعصاب، نخاع، ستون فقرات و جمجمه می‌تواند در این زمینه به درمان بیماری‌های مغز و اعصاب کودکان و بزرگسالان کمک کند. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره‌های 38240000  - 88792873  تماس حاصل فرمایید.

چه موقع باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرد؟


 

متخصص مغز و اعصاب بر روی مغز و عملکرد آن کار می‌کند اما حقیقت این است که متخصص مغز و اعصاب علاوه بر عمل جراحی مغز می‌تواند کارهای بسیار زیادی را انجام دهد. در حقیقت حدود ۷۰ درصد است زمان متخصصین مغز و اعصاب به درمان مشکلات ستون فقرات، درمان درد کمر، درمان درد گردن، درمان فتق دیسک، بیماری تحلیل برنده دیسک و حتی درد پا اختصاص دارد. متخصص مغز و اعصاب با سیستم اعصاب مرکزی سروکار دارد که از قسمت مغز شروع می‌شود و تا ستون فقرات امتداد می‌یابد و شاخه‌های متعدد آن به همه نقاط بدن می‌روند. معمولاً دردی که شما در نقاط مختلف بدن خود احساس می‌کنید از سیستم عصبی بدن شما عبور می‌کند. متخصص مغز و اعصاب می‌تواند به درمان تعداد زیادی از اختلالات دردناک از قبیل درد پایین کمر، سکته مغزی، سیاتیک، درد مزمن، صرع، و تحت فشار بودن اعصاب بپردازد. این بیماری‌ها می‌‌توانند در ابتدا در یک نقطه از بدن خود را نشان دهند سپس به مکان دیگری بروند به عنوان مثال علائم مربوط به سندرم تونل کارپال می‌‌تواند به مشکلات دیسک گردن ارتباط داشته باشد.

 تعداد زیادی از افراد تصور می‌کنند که متخصص مغز و اعصاب پزشکی است که به انجام جراحی‌های پیچیده می‌پردازد اگرچه این مسئله حقیقت دارد و متخصص مغز و اعصاب به انجام عمل جراحی در ستون فقرات و مغز می‌‌پردازد، در زمینه تجویز روش‌های غیر جراحی و روش‌های درمان مراقبتی نیز تخصص دارد.

هنگامی‌که پزشک مغز و اعصاب مراجعه می‌کنید وضعیت شما را ارزیابی می‌‌کند و به تشخیص قطعی می‌‌رسد سپس یک برنامه درمانی جامع که دارای ماهیت پیشرونده است را برای شما طراحی می‌کند. به عنوان مثال می‌‌توان درد کمر را به کمک داروهای ضد التهاب درمان کرد، ورزش درمانی و سایر روش‌های غیر جراحی نیز می‌توانند به بیمار کمک کنند. در صورتی که این روش‌های درمانی نتوانند به بهبود مشکل شما کمک کنند و بهبود وضعیت شما مستلزم انجام عمل جراحی باشد پزشک دستور بستری شدن در بیمارستان را خواهد داد. دوره‌های تخصص مغز و اعصاب نسبت به سایر تخصص‌های پزشکی طولانی‌تر است و آموزش در این حوزه بسیار دشوار است. متخصص مغز و اعصاب علاوه بر دوره‌های تحصیل در دانشگاه باید به مدت یک سال و نیم دوره انترنی را بگذارند و دوره رزیدنتی او بیش از چهار سال است. پس از این مدت نیز تعداد زیادی از دانشجویان تصمیم می‌‌گیرند که دوره فلوشیپ را بگذرانند تا در نقاطی مانند ستون فقرات تخصص کسب کنند. پیچیدگی سیستم عصبی و عملکرد آن به چنین سطح کاملی از اطلاعات و دانش و وسایل و تجهیزات تخصصی نیاز دارد. امروزه عمل‌های جراحی مغز و اعصاب نسبت به گذشته از دقت بالایی برخوردار هستند. روش‌ها و فناوری‌های نوین به متخصصین مغز و اعصاب کمک می‌کند بتوانند با کمترین میزان تهاجم انجام عمل جراحی بپردازند که به این نوع جراحی، عمل جراحی کم تهاجمی گفته می‌شود. در این روش از وسایل مخصوص برای ایجاد برش‌های بسیار کوچک به منظور دسترسی به موضع مورد نظر استفاده می‌شود. تعداد زیادی از متخصصین مغز و اعصاب از فناوری تصویربرداری سه‌ بعدی برای تهیه تصاویر سه بعدی و مشاهده مغز و ستون فقرات استفاده می‌کنند. این تصاویر باعث می‌‌شوند که ایمنی و دقت جراحی افزایش یابد. متخصص مغز و اعصاب یک دیدگاه کلی در خصوص سیستم ایمنی بدن شما و مشکلی که دارید اعم از درد مزمن، بیماری تحلیل برنده و تروما را در اختیار شما قرار خواهد داد. متخصص مغز و اعصاب با شما در خصوص انتخاب بهترین برنامه درمانی برای رفع مشکل ایجاد شده و دستیابی به نتایج آن صحبت می‌‌کند.

 وظایف متخصص مغز و اعصاب شامل چه مواردی است؟


 آسم عصبی یک شبکه پیچیده از سلول‌ها و اعصاب رشته مانندی است که وظیفه انتقال پیام‌ها را از نقاط مختلف بدن به مغز و نخاع و ارسال پیام‌ها را از مغز و نخاع به سایر نقاط بدن از قبیل دست، پا و اعضای حسی بدن بر عهده دارند. نوروسرجری یا عمل جراحی مغز و اعصاب یک شاخه تخصصی در علوم پزشکی است که بر تشخیص و درمان اختلالات، بیماری‌ها و آسیب دیدگی‌های سیستم عصبی و ساختارهای محافظ آن تمرکز دارد. این بیماری‌ها شامل اختلالاتی هستند که بر مغز، ستون فقرات، اعصاب مرکزی، جمجمه، استخوان‌های ستون فقرات، دیسک ستون فقرات، عروق خونی، رباط‌ها و سایر ساختارهای که وظیفه محافظت از بافت‌های عصبی را بر عهده دارند تاثیر می‌گذارند. متخصصین مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب و سایر متخصصین با یکدیگر همکاری می‌کنند تا بتوانند یک روش درمانی مراقبتی سرپایی را برای اختلالات پیچیده مغز و اعصاب ارائه دهند. معمولاً متخصصین مغز و اعصاب ارتباط نزدیکی با جراحان مغز و اعصاب دارند اما به انجام عمل جراحی نمی‌پردازند. جراح مغز و اعصاب در زمینه عمل جراحی تخصص دارد اما معمولا بر اساس شرایط بیمار، سطح آسیب دیدگی و سطح سلامت عمومی او از روش‌های غیر جراحی برای درمان استفاده می‌کند. این مشکلات می‌‌تواند حاصل رشد غیر طبیعی در دوران جنینی ( مشکل مادرزادی) باشند یا به علت تحلیل رفتن بدن در پی بالا رفتن سن ( مشکل تحلیل برنده)، یا آسیب دیدگی ناشی از ضربه یا هر مورد دیگری از قبیل عفونت یا تومورهای نئوپلاستیک به وجود بیایند یا حتی به مشکلات و بیماری‌های سایر اعضای بدن ارتباط داشته باشند.

 متخصص مغز و اعصاب می‌تواند به درمان مشکلات و اختلالات زیر بپردازد:

  • تومورهای بدن که شامل تومورهای مغزی، تومورهای ستون فقرات، تومورهای اعصاب محیطی، تومورهای جمجمه یا تومورهای نخاع است. این تومورها می‌‌توانند جز تومورهای اولیه باشند و در خود بافت به وجود بیایند یا آنکه جز تومورهای متاستاز دهنده باشند و در پی وجود تومور در سایر نقاط بدن به وجود آمده باشند.
  • مشکلات مربوط به ستون فقرات می‌تواند باعث بروز درد کمر، بیحسی و ضعف دست و پا، قدرت فشار قرار گرفتن اعصاب و ایجاد درد شود. این اختلالات می‌‌توانند در پی پارگی یا فتق دیسک، وارد شدن فشار بسیار زیاد به استخوان مبتلا به آرتروز، لغزش دیسک، عفونت و شکستگی دیسک به وجود بیایند.
  • آسیب دیدگی عصب پیرامونی یا تحت فشار قرار گرفتن اعصاب می‌تواند باعث بروز درد، بیحسی، ضعف و تحلیل رفتن عضلات صورت، دست، بازو یا پا شود. اختلالاتی نظیر سندروم تونل کارپال در مواردی که عصبی که از مچ دست عبور می‌کند تحت فشار قرار بگیرد یا فشار زیادی به آن وارد شود، بسیار شایع است.
  • اختلالات عصبی عروقی از قبیل سکته مغزی خونریزی مغزی، آنوریسم، بدشکلی عروق خونی، لخته شدن خون به علت ضربه یا بدون ضربه دیدگی از مواردی هستند که بر مغز، نخاع و بیماری شریان کارتوئید تاثیر می‌گذارند.
  • اختلالات مغزی از قبیل بیماری پارکینسون، بیماری صرع، هیدروسفالی، و سایر مشکلاتی که شامل نقایص مادرزادی است مغز بیمار را درگیر می‌کند.
  • برخی از انواع عفونت‌ها بر بافت مغز و نخاع، مایع مغزی نخاعی که اطراف این ساختارها را احاطه کرده است یا مهره‌ها و دیسک و ستون فقرات تاثیر می‌گذارند.
  • آسیب دیدگی تروماتیک مغز، استخوان‌های ستون فقرات، اعصاب و جمجمه بر عملکرد مغز و نخاع تاثیر می‌گذارند.

 برخی از انواع جراحی‌های رایج مغز و اعصاب شامل چه مواردی است؟


 در بخش زیر به برخی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی برای درمان مشکلات مغز، گردن و نخاع اشاره می‌کنیم:

 قرار دادن شانت

 در مواردی که فرد به بیماری هیدروسفالی و سایر اختلالاتی که باعث افزایش شدید فشار درون مغز می‌‌شوند مبتلا است نسبت شانت به تخلیه مایع مغزی نخاعی اضافی از مغز و حمل آن به سایر نقاط بدن کمک می‌کند. شانت دارای یک سوپاپ است که در خارج از جمجمه و زیر پوست در نزدیکی پشت گوش قرار می‌گیرد. جراح مغز و اعصاب، شانت مغزی و لومبر را به منظور رفع فشار از درون مغز نصب می‌‌کند.

جراحی لامی‌نکتومی‌ سوراخ کلید

 روش‌های جراحی است که پزشک یک سوراخ کوچک را در یک طرف از لامینای ستون فقرات ایجاد می‌کند تا بتواند به اعصاب نخاعی دسترسی داشته باشد. سپس با دقت سوراخ ایجاد شده در قسمتی که عصب از ستون فقرات بیرون می‌آید را بزرگتر می‌کند تا بتواند فشاری که به عصب این ناحیه وارد می‌شود و باعث بروز درد، بیحسی، سوزن سوزن شدن عضو، و ضعف دست و پا شده است را برطرف کند.

 جراحی لامی‌نکتومی‌

 در این روش پزشک استخوان لامینا را از قسمت پشت ستون فقرات بر می‌دارد تا بتواند فشاری که به ستون فقرات و اعصاب نخاع وارد می‌شود را کاهش دهد. خارج کردن استخوان این قسمت از ستون فقرات به این معنا است که ستون فقرات به ساختار نیاز دارد تا از آن محافظت کند بنابراین پزشک از ترکیب استخوان خود بیمار و یک سیمان بیولوژیکی در اطراف ستون فقرات استفاده می‌کند یا آنکه به کمک پیچ و مهره فلزی ستون فقرات را ثابت نگه می‌دارد تا ستون فقرات پایدار شود. این کار باعث می‌شود که ضعف، درد، بیحسی، یا سوزن سوزن شدن دست و پاها برطرف گردد.

 عمل جراحی فیوژن و دیسککتومی ‌گردن

 در این روش پزشک یک برش کوچک را در قسمت جلوی گردن ایجاد می‌‌کند سپس دیسک بیرون زده را خارج می‌کند و یک تکه استخوان را به جای آن قرار می‌‌دهد تا فاصله بین مهره‌ها حفظ شود. سپس یک صفحه فلزی را در قسمت جلوی فضای دیسک قرار می‌دهد و آن را با پیچ فلزی می‌بندد تا استخوان مورد نظر ثابت شود. به تدریج و با گذر زمان و در استخوان‌های مهره را به هم پیوند می‌‌دهد تا یک ساختار مستحکم را به وجود بیاورد. از این روش برای رفع درد و بی حسی ناحیه گردن و ضعف و سوزن سوزن شدن دست و بازو استفاده می‌شود.

 عمل جراحی کرانیوتومی‌

 یک نوع عمل جراحی مغز است که جراح باید سوراخی را در جمجمه ایجاد کند تا بتواند به مغز دسترسی داشته باشد. می‌‌توان از این روش برای درمان تعداد زیادی از اختلالات مغزی از قبیل خونریزی مغزی، تومور و عفونت استفاده کرد.

 فیوژن نخاعی

 یک روش جراحی است که جراح به ثابت کردن استخوان‌های ستون فقرات می‌پردازد. از این روش برای اصلاح مشکلات مربوط به استخوان‌های کوچک ستون فقرات استفاده می‌شود و جراح آن‌ها را به هم متصل می‌‌کند تا به تدریج یک ساختار استخوانی واحد ایجاد شود.

 قبل و بعد از عمل جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 در صورتی که پزشک تشخیص دهد شما به عمل جراحی نیاز دارید اطلاعات ضروری در خصوص عمل را در اختیار شما قرار می‌دهد. همه بیماران قبل از عمل جراحی باید آزمایشات ضروری از قبیل عکسبرداری از موضع مورد نظر، سابقه پزشکی، ارزیابی وضعیت جسمانی، تست‌های آزمایشگاهی و سایر آزمایشات مربوطه را انجام دهند. آزمایشات جانبی برای بیمارانی که به سایر اختلالات مبتلا هستند ضروری است. مدت زمانی که شما در بیمارستان بستری می‌شوید به نوع عمل جراحی که قرار است انجام شود بستگی دارد. به طور کلی در عمل جراحی مغز حدود سه روز در بیمارستان بستری می‌شوید تا پزشک و اعضای تیم جراحی به طور دقیق و از نزدیک شما را تحت نظر داشته باشند. در مواردی که قرار است شما تحت عمل جراحی گردن و کمر قرار بگیرید حدود یک تا سه روز در بیمارستان بستری خواهید شد.

جراح مغز و اعصاب از بیمارانی که عمل جراحی ستون فقرات انجام داده‌اند می‌خواهد فورا پس از عمل جراحی از خم شدن، برداشتن هرگونه جسم سنگین یا چرخیدن به اطراف خودداری کنند. برخی از بیماران پس از جراحی به برنامه توانبخشی یا ورزش درمانی نیاز دارند یا آنکه بر اساس نوع جراحی انجام شده باید از بریس گردن یا کمر استفاده کنند. این افراد بر اساس نوع جراحی به ۲ تا ۱۲ هفته استراحت در منزل نیاز دارند. پزشکی از آن‌ها می‌‌خواهد که ۱۰ روز پس از جراحی و در مرحله بعد ۳۰ روز پس از جراحی، ۶۰ روز پس از جراحی و در نهایت ۹۰ روز پس از عمل جراحی به مطب او مراجعه کنند تا تحت معاینه قرار بگیرند. این کار باعث می‌شود که پزشک وضعیت  آن‌ها را از نزدیک ارزیابی نماید، به سوالات آن‌ها پاسخ دهد، نیازهای آن‌ها را پوشش دهد و از ایمن بودن عمل جراحی اطمینان حاصل نماید. بیمارانی که عمل جراحی اعصاب انجام داده‌اند باید تا زمانی که پزشکی اجازه نداده است از انجام فعالیت جسمانی و رانندگی کردن خودداری کنند.

علت آن که پزشک از شما می‌خواهد ده روز پس از جراحی به مطب او مراجعه کنید این است که شما را از نزدیک معاینه کند و از آمادگی شما برای انجام فعالیت جسمانی یا رانندگی کردن اطمینان حاصل کند.